MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

8571 posts, 1725167 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 375 376 377 378 379 380 381  ... 613
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului t530

Astazi ora 11
- RD - nici urma de om
- Brancusi - UTI era prezend pe santier
- VI - La unicredit era foarte mare agitatie. Prezenti la munca sunt muncitori de la Euroconstruct + ceva utilaje (o betoniera, excavator, bena) lucrau la refacerea spatiului verde.
- Romancierilor - Nu prea am vazut bine ca eram in viteza. Aici cativa muncitori ce desparteau benzile de circulatie cu gard?!
- Parc - Si asa auzim de ceva vreme de "defibrilator". Ne-ar trebui unu sa aducem la viata acest santier parasit.
- DT34 - Prezenta era o macara care a bagat ceva materiale in subteran.
- Favorit - Aici scoteau beton spart cu un camion prin viitorul acces C. Este posibil sa fi spart peretele pentru intrare in statie.
- Orizont - Aici se lucreaza bine. La Acces C cativa muncitori carau un generator. La Acces A au inceput sa cofreze gulerul accesului, iar pe mijlocul bulevardului prin priza de ventilatie se introducea in subteran plasa de buzau cu o macara.
- AM - este in acelasi grad de rudenie cu RD si Parc.

- Santierele CV de la Orizont, DT34, Parc - pustii..

:popa:
Favorit
20160514_112357.jpg (1.64 MB; downloaded 3153 times)

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Betonul spart de la Favorit e din rampele provizorii ramase de la kiki-carul de transport boltari, pentru a putea intregi fundatia caii de rulare a trenurilor.
George wrote:
Da, dar ce fel de lucrari?

UTI raspunde de toata partea de electromecanice, mai putin lifturi si escalatoare unde titular e Otis.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

guru,
la Eroilor ce se mai intampla ?
Jos, ca sus vedem si noi...

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului 133 313

Cam ce spune @t530 si cate ceva in plus...
snapshot35.jpeg (51.66 KB; downloaded 3121 times)
snapshot36.jpeg (51.05 KB; downloaded 3116 times)
snapshot37.jpeg (52.89 KB; downloaded 3118 times)
snapshot38.jpeg (52.64 KB; downloaded 3117 times)
snapshot39.jpeg (50.42 KB; downloaded 3117 times)
snapshot41.jpeg (47.96 KB; downloaded 3115 times)

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

TibiV wrote:
guru,
la Eroilor ce se mai intampla ?
Jos, ca sus vedem si noi...

Se pregateste de tunelul de legatura...deocamdata s-a turnat saua.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului t530

Valea Ialomitei - Valea Oltului
20160514_171056.jpg (1.46 MB; downloaded 3096 times)

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului George

Se apropie ziua de luni si as vrea sa suflu in ciorba statuta care este M5...intr-adevar, sambata miscari timide, duminica desigur nimic...totusi trist ce e pe la Parc Drumul Taberei, V. Argesului si Raul Doamnei, mi se par cele mai intepenite, si inca in mod revoltator!

Parca ne vad la vara cu un carucior strecurandu-ne pe langa Raul Doamnei...

Oare vizita domnului ministru a fost doar pt bifarea unei actiuni de imagine sau va avea si ceva efecte concrete?!?!?!?!  :x  :x  :x

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului 133 313

O premiera.
Gratare la gurile astea de aer mici.
IMG1988.jpg (946.42 KB; downloaded 2786 times)
IMG1990.jpg (135.02 KB; downloaded 2790 times)
La Romancierilor... niste devieri dubioase.
IMG1991.jpg (123 KB; downloaded 2787 times)

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului t530

RD - Se canta vesnica pomenire..
Brancusi - Liniste
VI - Parcarile de langa unicredit sunt 100% finalizare, iar soferii si-au facut loc printre balizele de beton ca sa-si parcheze masinile. Acum ~1 ora se descarca de pe un trailer un utilaj pentru barbierit asfaltul.
Romancierilor - Misunau cativa muncitori de la UTI.
CV Parc-Romancierilor - Aici de la prima ora era prezenta o macara mare si albastra (Felbermayr), la pranza scoteau de pe marginea CV bucati de fiare.
Parc - Sora geamana cu RD
DT34 - Ceva activitate la Acces D, iar la Acces A DT33 ziceam de dimineata ca a aparut un excavator cu o miniforeza atasata in loc de cupa. Acesta a forat ceva coloane...
Favorit - Se lucreaza la termoficarea de pe mijlocul bulevardului spre UM.
Orizont - Aici se lucreaza cu drag si spor:
- Acces A - compactare
- Acces B - aici sapa dupa ceva in spatele accesului...
- Acces C - nu am vazut la ce lucrau, dar era activitate
CV Orizont - Academie  - Bate vantu
Academie - Liniste si pace
CV Academie - Eroilor - Aici avem un breaking news se descarca armatura.

 


  • GGD
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului GGD

Campania electorala genereaza tot felul de aberatii:

http://www.economica.net/metrorex-cumpa...055.html#n

ECONOMIE »    COMPANII
Metrorex cumpără 13 trenuri noi de metrou pentru Magistrala Drumul Taberei
24 mai, 00:00 | ECONOMICA.net
Metrorex vrea să cumpere 13 trenuri noi de metrou pentru dotarea Magistralei 5, după ce o licitație anterioară pentru achiziția a 51 de garnituri a fost suspendată, în urma unei anchete DNA.


"Bugetul de investiții pentru 2016 al Metrorex include achiziţia şi punerea în funcţiune a 13 trenuri noi de metrou pentru dotarea Magistralei 5, Secţiunea Râul Doamnei – Eroilor inclusiv staţia, galeria de legătură şi depoul Valea Ialomiţei", a declarat pentru ECONOMICA.NET Marin Aldea, directorul general al Metrorex.

Oficialii companiei au anunțat că lucrările la acest tronson ar putea fi finalizate până în vara anului viitor, după ce anterior menționau ca termen de finalizare primul trimestru din 2017.

Anul trecut, reprezentanții companiei spuneau că trenurile de metrou care vor circula pe Magistrala 5 vor fi din parcul de inventar al Metrorex. Deşi vechi de 30 de ani, reprezentanții companiei dădeau asigurări că garniturile de tip BM1 – IVA îndeplinesc toate condiţiile tehnice şi de siguranţă impuse.

"În funcţie de traficul de călători, pentru asigurarea capacităţii de transport pe Magistrala 5, tronsonul I, vor fi minim 8 trenuri şi maxim 13 trenuri. Asigurarea cu necesarul de trenuri pentru Magistrala 5 nu va afecta parcul de exploatare sau intervalul de circulaţie aferent Magistralelor 1, 2, 3 şi 4", declarau reprezentanții Metrorex.

Noua achiziție are loc în contextul în care o procedură anterioară de achiziție a 51 de garnituri, în valoare de circa 400 milioane de euro, a fost suspendată în urma unei anchete DNA.

În decembrie anul trecut, procurorii DNA l-au trimis în judecată pe Valeriu Picu, angajat al Metrorex SA, membru al comisiei de licitație, în dosarul privind achiziția de trenuri noi de metrou pentru Magistrala 5 Drumul Taberei – Pantelimon. El este acuzat că a transmis informații în scopul adjudecării licitației de către firma spaniolă CAF.

DNA menționează că firma respectivă a fost desemnată câștigătoare, însă contractul de atribuire nu a fost încheiat din cauză că, în prezent, procedură este suspendată. Dosarul a fost trimis spre judecare Tribunalului București.

Tot anul acesta, Metrorex vrea sa pună în funcţiune cele 8 trenuri noi de metrou achiziționate de la spaniolii de la CAF în urma unei alte licitații, de 47 milioane de euro.

Metrorex are un buget total de circa 2,2 miliarde de lei în 2016, din care 1,4 miliarde de lei pentru investiţii. 82% din bugetul de investiţii, adică 1,15 miliarde de lei, reprezintă fonduri externe nerambursabile, europene.

Compania are în derulare mai multe proiecte de extindere a reţelei, dintre care cel mai important este, în acest moment, magistrala 5 din cartierul Drumul Taberei.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului punmeister

Off: Uau, primul articol de presa in care Metrorex nu a criticat ramele IVA. Ii vedeam in anii trecuti in presa cum ziceau "IVA e o tigaie, IVA e un cazan cu boghiuri" samd.

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Cool...
În seara asta guru e cu noi...
Dar nu ne dă decât cu lingurița... :(

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Mai am si alte vesti 'pozitive' dar astept mai intai sa fie 'puse in practica'...
:mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:
:bere:

 


Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Stiu că Sfânta îşi încălzește motoarele.
Dar face asta de vreo două săptămâni....

 


Go to page:  1  ... 375 376 377 378 379 380 381  ... 613
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2704 forum members have written 463939 posts in 5794 topics and 541 subforums.

 

© 2009 - 2026 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use