Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Știri, noutăți, evenimente și discuții diverse

1783 posts, 532944 views
 
Go to page:  1  ... 82 83 84 85 86 87 88  ... 128
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces Costin

Avem topic nou pentru discutii despre economie, unde am mutat mesajele despre mall-uri: viewtopic.php?f=104&t=3620

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces TibiV

Arhiepiscopia Romano-Catolică  Bucureşti

Nr.355 /13.09.2015
             COMUNICAT DE PRESĂ

Oprescu a pierdut procesul prin care încerca să oprească demontarea Cathedral Plaza

   Curtea de Apel Ploiești a anulat hotărârea prin care fusese suspendată executarea deciziei de demontare a Cathedral Plaza. Desfiinţarea acesteia trebuie dusă la bun sfârşit.
    Curtea de Apel Ploiești a admis prin decizia nr. 508/11.09.2015 apelul Arhiepiscopiei Romano-Catolice prin care se solicita anularea sentinței civile nr. 351/15.04.2015 și, în rejudecare, a respins cererea de suspendare a executării silite privind desființarea Cathedral Plaza. Hotărârea este definitivă, nefiind supusă recursului.
   Prin sentința civilă nr. 351/15.04.2015 Tribunalul Dâmbovița suspendase temporar executarea hotărârii nr. 2520/2012 prin care aceeași instanță dispusese obligarea primarului general al capitalei, Sorin Oprescu, la emiterea deciziei de desființare a clădirii ilegale Cathedral Plaza și la luarea tuturor măsurilor pentru readucerea terenului la situația anterioară construirii.  
   Deși reprezentat de avocații care au susținut anterior firma Millenium Building Development SRL (deținătoarea construcției ilegale), Sorin Opescu a pierdut în procesul având ca obiect suspendarea executării hotărârii judecătorești prin care fusese dispusă desființarea Cathedral Plaza.
   Eforturile primarului, aflat în acest moment în spatele gratiilor sub acuzația de apartenență la un grup infracțional organizat și luare de mită, de a întârzia desființarea unei clădiri care a înghițit zona verde din preajma Catedralei Sf. Iosif, s-au lovit de un “NU” categoric al instanței de judecată.
  Deși primarul general Sorin Oprescu, încă în funcție, este obligat să emită decizie de desființare a molohului care afectează Catedrala Sf. Iosif, acesta cheltuie sume imense din bugetul primăriei Municipiului București pentru a comanda expertize inutile, care să îi justifice atitudinea de a nu demola o clădire ilegala, aducând un grav prejudiciu bucureștenilor și ordinii de drept, dar un mare câștig deținătorului clădirii.
   Împotriva primarului Sorin Oprescu și a altor persoane din aparatul primăriei este formulată de către ARCB o plângere la DNA în legătură cu refuzul nelegal al acestuia de a pune în executare o hotărâre judecătorească și de a desființa clădirea Cathedral Plaza, plângere aflată în curs de cercetare.

Biroul de presă
Arhiepiscopia Romano-Catolică București
Str. G-ral Berthelot 19, București

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces ByOnu

Nu sunt de acord cu tot ceea ce inseamna constructii ilegale, insa suntem prea saraci pentru a ne descotorosi de cladiri noi care pot fi utile.

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces andrei11

Gresit, tot ce e ilegal se dărâmă. Adica daca fac eu rost de acte false cum ca sunt proprietarul apartamentului unde stai ( casa, etc, conteaza ideea ) asta inseamna ca pot sa te dau afara din casa ?

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces 133 313

Aia care au cladirea nu-s saraci. Si nici nu cred ca vom muri noi de mila lor.  :twisted:
Pana la urma chestiile astea trantite asa aiurea in tramvai (la propriu in unele cazuri  :twisted: ) nu inoportuneaza maxim prin fluxul pietonal sau de transport pe care il genereaza intr-o zona nesistematizata sau nu deranjeaza estetic cat deranjeaza functional prin dezechilibrele introduse in retelele de utilitati, cu capacitati nesporite poate chiar de pe vremea monarhiei. Energie electrica, apa, gaze, canalizare. Pun presiune pe ele si nu sunt singuri pe ele. Caderile de tensiune, scaderea de presiune la robinet, depasirea capacitatii canalizarii vechi, presiune mica sau chiar insuficienta la gaze, pentru ceilalti si chiar pentru constructia in cauza.
De asta nu se dau avize pentru ele, nu ca vrem musai sa ramanem cu toate cotetele "monumentare", eventual abandonate si in prag de prabusire inhabitate de oricine numai de proprietari nu. Plus ca sunt tinta aeriana sigura fiind asa izolate. Nu, nu vorbesc de jihadul aeropurtat, vorbesc de ce-a patit Carboplaza Armeneasca, de la un traznet pe fatada cand paratraznetele nu si-au facut datoria bine si energia aia nu s-a dus in pamant. Chipurile de la o reclama cu caseta luminoasa cu neoane zic ei. Dar sa fim realisti.

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces Florinds

Se creeaza un precedent periculos daca nu se demoleaza cladirea. Inseamna ca se pot construi oriunde cladiri ilegal pentru ca vor fi folositoare la un moment dat.

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces TibiV

Vad ca nimeni nu a observat ultima fraza din comunicat...

Împotriva primarului Sorin Oprescu și a altor persoane din aparatul primăriei este formulată de către ARCB o plângere la DNA în legătură cu refuzul nelegal al acestuia de a pune în executare o hotărâre judecătorească și de a desființa clădirea Cathedral Plaza, plângere aflată în curs de cercetare.

Deci dom' primar are si alte "cauze" pe cap.
Poate de la asta i s-a tras, ca s-a pus cu oamenii lui Doamne-Doamne...  :lol:

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces ByOnu

Nationalizata si folosita in beneficiul statului. Stiti ca exista nenumarate institutii care au sediile inchiriate peste tot prin oras? Daca o demoleaza cine va plati? Primaria! Si nu va fi pe fonduri UE. Daca din punct de vedere tehnic este 100% in regula, ar trebui sa intre in patrimoniul primariei sau al guvernului si sa fie folosita ca atare. Metrorex de exemplu nu are sediu, se vehicula acum cativa ani ca se doreste construirea unuia. Au, ma doare capul cand imi amintesc de sediul PMB, cate milioane de euro s-au mai pierdut. Ce ar fi fost sa se fi mutat acolo?

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces andrei11

Nu se poate, daca e ilegala trebuie demolata. Si ARESTATI  absoluti toti care au aprobat ilegalitatea. Ca acolo e vorba de multi bani. Nu ma antepronunt, dar in cazul de fata ilegalitatea e cu multi de zero in coada !

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces Robert24

Intrebarea e: cat de ilegala este?
Si cine trebuie sa raspunda?

1. Daca proprietarul cladirii nu a avut toate actele si avizele in regula, ok - sa plateasca pentru asta. Sa o demoleze pe banii lui.
2. Daca insa el a avut totul in regula si Primaria / primarul s-a p|sat pe lege, cu ce e vinovat antreprenorul? Doar ca e "bogat" trebuie blamat? Nu mi se pare ok!
In acest caz, Primaria trebuie sa o demoleze pe banii ei. Doar ca banii Primariei sunt de fapt banii nostri. Si iar nu mi se pare ok!
Ca trebuie sa plateasca niste functionari care au dat avizele, asta e alta treaba. Dar cu siguranta lor nu li se va intampla mai nimic.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces 133 313

"Daca insa el a avut totul in regula si Primaria / primarul s-a p|sat pe lege, cu ce e vinovat antreprenorul? Doar ca e "bogat" trebuie blamat? Nu mi se pare ok!"
Primaria nu cred ca se pi$a pe lege gratuit, de dragul adrenalinei cu anticoruptia.  :twisted:

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces TibiV

Habemus primar !...

http://www.mediafax.ro/politic/stefanel-dan-marin-desemnat-primar-interimar-al-capitalei-dupa-suspendarea-lui-sorin-oprescu-foto-14713796

Consilierul general UNPR Ştefănel Dan Marin a fost desemnat primar interimar al Capitalei, de membrii Consiliului General al Municipiului Bucureşti (CGMB), obţinând 39 de voturi "pentru", fără a înregistra vreun vot "împotrivă".
   Consilierii generali l-au desemnat pe Marin primar interimar, cu 39 de voturi "pentru" şi un vot anulat.
   Anterior, Marin a fost ales viceprimar cu 41 de voturi, dintre care 34 "pentru", cinci "împotrivă" şi două anulate.
   El a candidat la funcţia de viceprimar alături de consiliera independentă Julia Zorkoczy, după demisia viceprimarului Cornel Pieptea.
   Celălalt viceprimar al Capitalei, Dan Darabont (PSD), a anunţat că partidul din care face parte nu face nicio propunere pentru postul de primar interimar. "Suntem minoritari şi dorim să susţinem majoritatea. Vrem să ducem la bun sfârşit acest mandat, mă aşteptam ca PNL să îşi asume responsabilitatea şi să desemneze pe cineva din rândul lor. Îl ştiu pe Ştefănel şi am o părere bună despre el. Îl vom vota şi îl vom sprijini pentru a nu fi nicio defecţiune de parcurs până la sfârşitul anului. Am totuşi un gust amar", a spus Darabonţ.
   Reprezentantul consilierilor independenţi, Cristinel Deaconescu, a declarat că nu va vota desemnarea lui Ştefănel Marin primar interimar pentru că nu este legal votul.
   Şedinţa de îndată a Consiliului General al Municipiului Bucureşti (CGMB), convocată după ce prefectul Capitalei a emis ordinul de suspendare a lui Sorin Oprescu din funcţia de primar general, a fost suspendată după aproape o oră de discuţii.
   În contextul în care Cornel Pieptea (PNL) a demisionat din funcţia de viceprimar, s-a luat în discuţie vacantarea postului, pentru a putea fi apoi ales un înlocuitor al acestuia.
   În timpul discuţiilor, reprezentanţii PNL în CGMB au arătat că au iniţiat o platformă-program intitulată "Acordul pentru bucureşteni", care cuprinde priorităţile pe termen scurt pentru administrarea Bucureştiului. Acordul propus prevede, printre altele, auditarea în regim de urgenţă a Primăriei şi a instituţiilor din subordinea CGMB, pentru a afla situaţia exactă în care acestea se află, transparentizarea actului administrativ, rezolvarea problemelor serviciilor publice din Capitală, continuarea unor investiţii de interes major pentru Bucureşti, stoparea risipei fondurilor publice şi rezolvarea restanţelor pe care Guvernul le care faţă de bucureşteni, precum investiţiile în noile magistrale de metrou şi în Centura Capitalei.
   Consilierii generali PMP au spus că nu sunt de acord cu această platformă a PNL, pentru că, deşi Bucureştiul are nevoie de tot ce scrie în acel acord, ei nu pot să nu se întrebe de ce nu s-au făcut aceste lucruri în ultimii trei ani. În acest context, reprezentanţii PMP au spus că nu pot participa la "o asemenea demagogie" şi că nu vor participa la votarea noului viceprimar şi nici nu vor lua buletinele de vot.
   Reprezentantul consilierilor independenţi, Cristinel Deaconescu, a spus că aceştia vor vota alegerea unui nou viceprimar doar dacă în programul acestuia se va regăsi şi componenta mediu. Deaconescu a propus-o pentru postul de viceprimar pe Julia Zorkoczy.
   Consilierul Gabriel Fătu l-a propus apoi pentru postul de viceprimar pe consilierul UNPR Ştefănel Dan Marin.
   Ulterior, consilierii au stabilit ca votul să fie secret, consilierii trebuind să taie pe buletinul de vot numele celui pe care nu îl votează.
   Cornel Pieptea a scris marţi, pe Facebook, după ce a demisionat din funcţia de viceprimar al Capitalei, că în CGMB s-a constituit o majoritate şi a fost agreată candidatura lui Dan Ştefănel Marin pentru a prelua interimar funcţia de primar al Capitalei, după ce nici PSD nu şi-a manifestat intenţia fermă de a prelua mandatul. "Pentru dezamorsarea crizei instituţionale generate de arestarea preventivă lui Sorin Oprescu, Partidul Naţional Liberal a iniţiat o platformă-program cuprinzând priorităţile pe termen scurt pentru administrarea Bucureştiului. La acest program au aderat reprezentanţii mai multor formaţiuni politice prezente în Consiliul General al Municipiului Bucureşti. S-a construit în acest fel o majoritate solidă care va susţine proiectele convenite în acord", a scris Pieptea.
   Sorin Oprescu a fost suspendat din funcţia de primar general al Capitalei, marţi, după decizia definitivă de arestare preventivă, ordinul de suspendare emis de prefect fiind trimis Consiliului General al Municipiului Bucureşti, pentru desemnarea primarului interimar.
   Edilul şef al Capitalei a fost arestat preventiv în 6 septembrie, de Tribunalul Bucureşti, la cererea procurorilor Direcţiei Naţionale Anticorupţie, care îl acuză de luare de mită. Decizia de arestare preventivă a fost contestată de Sorin Oprescu şi judecată luni la Curtea de Apel Bucureşti, de magistratul Camelia Bogdan, cea care l-a condamnat pe Dan Voiculescu în dosarul privind privatizarea Institutului de Cercetări Alimentare (ICA). Magistratul a menţinut decizia din 6 septembrie a Tribunalului Bucureşti, Sorin Oprescu rămânând în arest preventiv.
   Procurorii DNA îl acuză pe Sorin Oprescu de luare de mită, susţinând că în 5 septembrie, în baza unei înţelegeri prealabile cu şeful unei instituţii publice din subordinea sa şi o persoană de încredere, a primit de la primul suma de 25.000 euro din 60.000 euro ceruţi de cei doi pentru edil, de la patru persoane care ulterior l-au denunţat.
    Surse judiciare declarau pentru MEDIAFAX că persoana care i-a dus banii lui Sorin Oprescu ar fi şeful Administraţiei Cimitirelor şi Crematoriilor Umane (ACCU), Cornel Bogdan Popa.
    În acest dosar au mai fost arestaţi, în 7 septembrie, de Tribunalul Bucureşti, Cristian Stanca, fostul şofer al lui Sorin Oprescu, Mircea Octavian Constantinescu, director economic în Primăria Capitalei, Ruxandra Mihaela Petroi Avasiloae şi Florin Şupeală, directorul general şi respectiv directorul adjunct al Centrului Cultural al Palatelor Brâncoveneşti de la Mogoşoaia, şi omul de afaceri Claudiu Bengalici.
    Instanţa a dispus şi luarea măsurii arestului la domiciliu pentru Bogdan Cornel Popa, directorul Administraţiei Cimitirelor, şi pentru Romeo Albu.

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces TibiV

UPDATE la ştirea Mediafax:

Ştefănel Marin: Una din primele măsuri va fi să fac o auditare externă
Primarul general interimar al Capitalei, Ştefănel Marin, a declarat, marţi seară, că în momentul de faţă există un vid în ceea ce priveşte situaţia financiară a Primăriei Capitalei, iar una dintre primele măsuri pe care le va lua va fi să facă o auditare externă.
Noul primar al Capitalei a spus că în prezent chestiunile financiare ale Primăriei Capitalei sunt foarte puţin cunoscute.
"Gândiţi-vă că foarte puţini dintre consilierii generali au avut acces doar la o parte din informaţiile financiare. În momentul de faţă este un vid în ce priveşte situaţia financiară a Primăriei. Tocmai de aceea una dintre primele măsuri pe care le voi lua este să fac o auditare externă", a spus Ştefănel Marin.
Întrebat dacă îşi propune să facă şi restructurări la nivelul primăriei, Marin a precizat că, în momentul în care va identifica că disciplina nu este regula care primează, va lua măsuri.
"Fără să fac o identificare punctuală a problemelor nu voi face restructurări, dar am de gând să fac această evaluare. Face parte din planul de deblocare administrativă", a spus Ştefănel Marin.
Consilierul general UNPR a mai spus că s-a bucurat că factorii politici au ajuns să ia o decizie în ceea ce priveşte desemnarea unui primar al Capitalei şi a precizat că această înţelegere, care s-a făcut între cele două grupuri mari PNL şi PSD, a apărut din cauza faptului că niciunii nu au dorit să-şi asume "guvernarea" oraşului în perioada următoare, şi atunci, pentru a nu bloca buna funcţionare a oraşului, s-a decis ca membrii UNPR să se implice în administrare cu sprijinul tuturor.
Întrebat cu ce planuri vine la conducerea Primăriei Capitalei, primarul proaspăt votat a spus că nu i se pare moral să vină pentru a dezvolta planuri pentru cetăţeni atâta timp cât nu are votul lor.
"Planurile sunt de a eficientiza administraţia şi de a transparentiza orice decizie administrativă. O primă decizie pe care vreau să o pun în practică vizează circuitul documentelor care până acum pentru consilierii generali era necunoscut", a spus primarul.
El a precizat că îşi propune să afle de ce anumite documente solicitate ajungeau să fie dezbătute în Consiliul General şi de ce altele trebuiau să aştepte.
Întrebat dacă nominalizarea sa pentru această funcţie creşte şansele UNPR pentru primăriile de sector, Ştefănel Marin a spus că nu şi-a făcut astfel de calcule, el propunându-şi doar să reuşească să reunească toate partidele din Consiliul General.
Primarul interimar nu a avut o poziţie clară nici în ceea ce priveşte o posibilă candidatură a sa la Primăria Municipiului Bucureşti, spunând că în primul rând se gândeşte să ducă la bun sfârşit mandatul pe care i l-au acordat colegii săi şi că în acest moment o eventuală candidatură nu este luată în calcul.
Vorbind despre problemele municipalităţii, el a precizat că unele dintre cele mai mari sunt cele ale celor două regii autonome (RADET şi RATB - n.r.) pentru că ele au fost "pur şi simplu uitate".
"Nimeni nu a vrut să se ocupe de ele, s-au dezvoltat alte proiecte în timp ce bucureştenii se întreabă dacă transportul va mai funcţiona, dacă caloriferele se vor mai încălzi iarna", a spus Marin.
El a adăugat că, din ceea ce ştie în momentul de faţă, pentru RADET există un plan de administrare şi o restructurare în ce priveşte eficientizarea energetică, dar totodată se doreşte o mai bună cooperare cu PMB prin atragerea fondurilor europene.

 


Re: Stiri,noutati,evenimente diverse si discutii despre aces URANUS

Sursa: B365.RO

Contractele de achiziții ale Primăriei Capitalei, publicate pe site în fiecare lună

Toate contractele de achiziții publice încheiate de Primăria Capitalei și instituțiile Consiliului General al Municipiului București vor fi publicate pe site-ului Primăriei, datele urmând a fi actualizate în fiecare lună.

Contractele de achiziții ale municipalității vor fi făcute publice. Potrivit unei noi dispoziții a primarului general interimar, Ștefănel Marin Dan, toate contractele atribuite în baza Ordonanței de Urgență 34/2006 de către Primăria Capitalei și instituțiile subordonate CGMB vor fi publicate pe site-ul Primăriei Capitalei.

Pe portalul www.pmb.ro va fi creată o rubrică nouă, intitulată "Situația contractelor atribuite conform OUG34/2006, aflate în derulate în Municipiul București" ce va fi actualizată în fiecare lună, până pe data de 25.

Informațiile ce vor fi făcute publice sunt:

- numărul contractului
- data la care a fost încheiat
- numele firmei sau firmelor cărora li s-a atribuit contractul
- obiectul contractului
- valoarea contractului (fără TVA)
- tipul contractului
- stadiul contractului.

Marin Ștefănel Dan a fost ales primar general interimar pe 15 septembrie cu 39 de voturi pentru și 0 împotrivă. Încă de atunci el a declarat că unul dintre principalele sale obiective vizează eficientizarea administraţiei şi transparentizarea tuturor deciziilor de ordin administrativ.

http://www.b365.ro/contractele-de-achiz...LpzgS.dpuf

 


Go to page:  1  ... 82 83 84 85 86 87 88  ... 128
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2704 forum members have written 463985 posts in 5794 topics and 541 subforums.

 

© 2009 - 2026 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use