Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului
8571 posts, 1758234 views
📖 Pagination options
-
- aztec
-
Posted:
-
Re: Discutii generale: M5 (partea a III a)
aztec
Trebuie organizata si castigata licitatia pt calea de rulare si dotarea statilor cu toate cele necesare-finisare.... parca termenul era de 2 ani. A fost?
Licitatia pt trenuri a avut loc? De la semnare pana la livrare oricum trec ceva ani..
Trebuie organizata si castigata licitatia pt calea de rulare si dotarea statilor cu toate cele necesare-finisare.... parca termenul era de 2 ani. A fost?
Licitatia pt trenuri a avut loc? De la semnare pana la livrare oricum trec ceva ani..
- Bogdan Ciorascu
-
Posted:
-
-
- Victor92
-
Posted:
-
Re: Discutii generale: M5 (partea a III a)
Victor92
A fost modificat si panoul de la Academia Militara.
Termen de incepere a lucrarilor: 28 Marite 2011
Termen de finalizare: 31 Decembrie 2016
A fost modificat si panoul de la Academia Militara.
Termen de incepere a lucrarilor: 28 Marite 2011
Termen de finalizare: 31 Decembrie 2016
-
- Robert24
-
Posted:
-
Re: Discutii generale: M5 (partea a III a)
Robert24
Cand o zbura porcu'!
Termen de finalizare: 31 Decembrie 2016
Cand o zbura porcu'!
- GGD
-
Posted:
-
Re: Discutii generale: M5 (partea a III a)
GGD
M.A. ai multi admiratori pentru materiale incarcate pe acest forum. Te rugam ne ajuti cu o actualizare a starii fiecarei statii (cu poze
normal) avand in vedere ca nu ai mai adus noutati din luna mai.
M.A. ai multi admiratori pentru materiale incarcate pe acest forum. Te rugam ne ajuti cu o actualizare a starii fiecarei statii (cu poze
- Nightwolf
-
Posted:
-
Re: Discutii generale: M5 (partea a III a)
Nightwolf
Pai nu prea s-a mai intamplat nimic din luna mai ... probabil va face un reportaj cand va ajunge Varvara la Romancierilor ... in rest sa ne arate ce? Ca s-au executat si peretii interiori in statii?
Pai nu prea s-a mai intamplat nimic din luna mai ... probabil va face un reportaj cand va ajunge Varvara la Romancierilor ... in rest sa ne arate ce? Ca s-au executat si peretii interiori in statii?
-
- aztec
-
Posted:
-
Re: Discutii generale: M5 (partea a III a)
aztec
In unele statii am vazut ca mai sosise fier-beton...
Dar nu este rau un update "la zi" cu imagini din fiecare statie.Nu de alta dar ce e deasupra vedem cu totii, ce e jos doar din imaginile postate de el.
In unele statii am vazut ca mai sosise fier-beton...
Dar nu este rau un update "la zi" cu imagini din fiecare statie.Nu de alta dar ce e deasupra vedem cu totii, ce e jos doar din imaginile postate de el.
-
- andrei11
-
Posted:
-
Re: Discutii generale: M5 (partea a III a)
andrei11
Până când nu ajunge TBM - ul la cap ( statiaDr. Taberei / Raul Doamnei ) "jos" nu prea are ce sa se intample, iti dai seama, banda de pamant merge incontinuu, nu prea ai ce sa faci cu atata praf / miscare acolo. De ce sa te apuci ?
Scarile / peroanele oricum se fac ultimele. Si tablourile pe pereti tot ultimele se pun
Până când nu ajunge TBM - ul la cap ( statiaDr. Taberei / Raul Doamnei ) "jos" nu prea are ce sa se intample, iti dai seama, banda de pamant merge incontinuu, nu prea ai ce sa faci cu atata praf / miscare acolo. De ce sa te apuci ?
Scarile / peroanele oricum se fac ultimele. Si tablourile pe pereti tot ultimele se pun
-
- aztec
-
Posted:
-
Re: Discutii generale: M5 (partea a III a)
aztec
Din avansul lucrarii am observat ca se trage intens cu TBM-ul in lucru, probabil vor sa mai scoata din intarzierile de pana acum (nu mai mira ca sa mai stabileasca un record). Din ce vad pe geam, s-au apucat intens si la PSS(dupa ani de abandon).
Din avansul lucrarii am observat ca se trage intens cu TBM-ul in lucru, probabil vor sa mai scoata din intarzierile de pana acum (nu mai mira ca sa mai stabileasca un record). Din ce vad pe geam, s-au apucat intens si la PSS(dupa ani de abandon).
- 133 313
-
Posted:
-
Re: Stiri despre proiect
133 313
Parca povestea asta am mai auzit-o si inainte de ultimele alegeri.
Io zic sa se duca
-lui. Si asa nici la Obor n-ai cum sa te urci la 08:30. La privatizare si s-a terminat balciul.
Parca povestea asta am mai auzit-o si inainte de ultimele alegeri.
-
- survola
-
Posted:
-
-
- danutzu_2910
-
Posted:
-
Re: Stiri despre proiect
danutzu_2910
" Pentru toate lucrările de structură, staţii şi calea de rulare, termenul de execuţie este septembrie 2015"
Chiar asa sa fie? Parca era doar structura de rezistenta
" Pentru toate lucrările de structură, staţii şi calea de rulare, termenul de execuţie este septembrie 2015"
Chiar asa sa fie? Parca era doar structura de rezistenta
-
- aztec
-
Posted:
-
Re: Stiri despre proiect
aztec
Deci asta este ultimul termen public
Acesta spune ca Astaldi trebuie sa respecte termenele asumate prin contract, iar in cazul in care nu o face trebuie sa isi asume consecintele financiare. Mai exact, daca lucrarile de structura nu sunt finalizate pana in septembrie 2015, iar toata magistrala nu este gata pana in martie 2017, Romania risca sa dea inapoi cele circa 400 milioane de euro, fondurile europene alocate pentru acest proiect. Este intarziata cu circa 1 luna
Vorbind santierist, "sa moar* masa" ca asta e intarzierea... NU E DE CAM 2 ANI..? Deocamdata.
Am adunat RAPID cateva termene date de diversi, fara sa insist prea mult...deci rapid.
Care este termenul pana la urma si care e intarzierea reala, O LUNA? Poate doar la patinuar au stat TBM-urile o luna degeaba...
Relu Fenechiu: Termenele de finalizare pentru magistrala 5 de metrou vor fi respectate
Termenele de finalizare pentru cele trei tronsoane ale magistralei 5 de metrou Drumul Taberei-Pantelimon vor fi respectate, sumele alocate in acest an pentru lucrarile de executie fiind de 114 milioane lei, a declarat marti, intr-o conferinta de presa, Relu Fenechiu, ministrul Transporturilor.
"Pentru tronsonul Raul Doamnei-Hasdeu termenul de finalizare este 2015, pentru tronsonul Hasdeu-Iancului - 2017, iar in cazul tronsonului Iancului-Pantelimon lucrarile vor fi terminate in anul 2019. Pentru lucrarile de executie din acest an ni s-au alocat 114 milioane lei, insa Ministerul Finantelor ne-a promis ca, in cazul cheltuirii integrale a acestei sume, ne vor fi alocate fonduri suplimentare la rectificarea bugetara din luna august", a afirmat ministrul Transporturilor.
................................
Boagiu a anticipat ca, mentinand actualul ritm, constructorii ar putea finaliza lucrarile la noul tronson de metrou inainte de inceputul anului 2015.
..................................
Potrivit directorului general al Metrorex, Gheorghe Udriste, firmele care au castigat licitatia au la dispozitie cel mult 25 de luni sa execute tunelurile si structura si cel mult 18 luni pentru finisarea statiilor, astfel ca „in2015 vom da in folosinta tronsonul Drumul Taberei-Eroilor”.
....................................
Ministrul Transporturilor, Ramona Mănescu, a vizitat astăzi, 8.11.2013, alături de Primul Ministru, Victor Ponta, viitoarea staţie de metrou Orizont,......Se estimează că în prima jumătate a anului 2015 structura staţiilor şi a tunelurilor va fi gata. Urmează lucrările de montare a căii de rulare, cele de automatizări şi finisajele. Termenul preconizat pentru darea în folosinţă a tronsonului Râul Doamnei – Eroilor 2 este al doilea semestru al anului 2016.
Deci asta este ultimul termen public
Acesta spune ca Astaldi trebuie sa respecte termenele asumate prin contract, iar in cazul in care nu o face trebuie sa isi asume consecintele financiare. Mai exact, daca lucrarile de structura nu sunt finalizate pana in septembrie 2015, iar toata magistrala nu este gata pana in martie 2017, Romania risca sa dea inapoi cele circa 400 milioane de euro, fondurile europene alocate pentru acest proiect. Este intarziata cu circa 1 luna
Vorbind santierist, "sa moar* masa" ca asta e intarzierea... NU E DE CAM 2 ANI..? Deocamdata.
Am adunat RAPID cateva termene date de diversi, fara sa insist prea mult...deci rapid.
Care este termenul pana la urma si care e intarzierea reala, O LUNA? Poate doar la patinuar au stat TBM-urile o luna degeaba...
Relu Fenechiu: Termenele de finalizare pentru magistrala 5 de metrou vor fi respectate
Termenele de finalizare pentru cele trei tronsoane ale magistralei 5 de metrou Drumul Taberei-Pantelimon vor fi respectate, sumele alocate in acest an pentru lucrarile de executie fiind de 114 milioane lei, a declarat marti, intr-o conferinta de presa, Relu Fenechiu, ministrul Transporturilor.
"Pentru tronsonul Raul Doamnei-Hasdeu termenul de finalizare este 2015, pentru tronsonul Hasdeu-Iancului - 2017, iar in cazul tronsonului Iancului-Pantelimon lucrarile vor fi terminate in anul 2019. Pentru lucrarile de executie din acest an ni s-au alocat 114 milioane lei, insa Ministerul Finantelor ne-a promis ca, in cazul cheltuirii integrale a acestei sume, ne vor fi alocate fonduri suplimentare la rectificarea bugetara din luna august", a afirmat ministrul Transporturilor.
................................
Boagiu a anticipat ca, mentinand actualul ritm, constructorii ar putea finaliza lucrarile la noul tronson de metrou inainte de inceputul anului 2015.
..................................
Potrivit directorului general al Metrorex, Gheorghe Udriste, firmele care au castigat licitatia au la dispozitie cel mult 25 de luni sa execute tunelurile si structura si cel mult 18 luni pentru finisarea statiilor, astfel ca „in2015 vom da in folosinta tronsonul Drumul Taberei-Eroilor”.
....................................
Ministrul Transporturilor, Ramona Mănescu, a vizitat astăzi, 8.11.2013, alături de Primul Ministru, Victor Ponta, viitoarea staţie de metrou Orizont,......Se estimează că în prima jumătate a anului 2015 structura staţiilor şi a tunelurilor va fi gata. Urmează lucrările de montare a căii de rulare, cele de automatizări şi finisajele. Termenul preconizat pentru darea în folosinţă a tronsonului Râul Doamnei – Eroilor 2 este al doilea semestru al anului 2016.
-
- andrei11
-
Posted:
-
Re: Stiri despre proiect
andrei11
Depinde acum cate zile are o luna.
Asa ochiometric, cu sforţări supraomenesti eu vad circuland metroul acolo in 31 Decembrie 2018. Este o parere personala rezultata din observatiile de pana acum.
Depinde acum cate zile are o luna.
Asa ochiometric, cu sforţări supraomenesti eu vad circuland metroul acolo in 31 Decembrie 2018. Este o parere personala rezultata din observatiile de pana acum.
📖 Pagination options