MetrouTrenurile de metrou din București

 

Topic: Trenurile și ramele ASTRA/IVA (BM1)

1237 posts, 483855 views
 
Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19  ... 89
 
 

📖 Pagination options
Re: Trenurile ASTRA/IVA Costin

Au bagat IVA pe M1 ?!

 


Re: Trenurile ASTRA/IVA George

Am inteles ca s-a elaborat o strategie de marketing noua:

De vreme ce calatorii au tot comentat in legatura cu CAF-urile si le-au gasit hibe, au facut comparatii suparatoare cu Bombardier-ele, cu trenurile din Germania, cu pretentiile lor si cu alte bazaconii, Metrorex a decis ca inainte de punerea in functiune a noilor trenuri sa introduca pe M 2 numai IVE, sa stie tot bucuresteanul de unde a plecat.
In aceste conditii, se spera ca noile trenuri care vor aparea dupa IVE vor fi pretuite cum se cuvine!

Strategia de marketing va fi aplicata, nu se stie exact cand, si pe viitoarea M5 !

:lol:

 


Re: Trenurile ASTRA/IVA shoppy

Mai tot scapa cate o IVA pe M1 cam o data pe luna.

 


Re: Trenurile ASTRA/IVA stefan_br

Mai sunt unele IVA care merg de la Preciziei catre Republica (in anumite intervale orare) la  shcimb cu unele BM-uri care vin de pe M1 si merg la Anghel Saligny.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Trenurile ASTRA/IVA Utilizator anonim

A inceput retragerea masiva a vechilor trenuri din circulatie. Toate vor fi casate in scurt timp, fiind deja in pregatire formalitatile, pentru ca nu e suficient spatiu in depou. Astfel, intr-un timp destul de scurt vor ramane doar trenurile fiabilizate, care circula si in prezent exclusiv pe M4.
In depoul Militari se afla retrase trenuri din care fac parte urmatoarele REMuri, nu le stiu cu totul pe dinafara asa ca cei care stiu mai bine pot sa spuna si REMurile din compunerea trenului.
- 115, 182, 199, 213, 226, 231, 238, 244, 245, 248, 249, 250, 251, 252.
Trenul din care face parte REM 182 a fost retras cel mai recent.

182.JPG (438.61 KB; downloaded 4679 times)

 


Re: Trenurile ASTRA/IVA Slasher1985

Casate toate?

Tara asta nu a auzit de muzee? :x

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Trenurile ASTRA/IVA Utilizator anonim

De asemenea, pentru cunoscatori, care din urmatoarele REM mai exista ? Le-am pozat in 2009 in Militari si Pantelimon, mai sunt inca vreo 10 dar nu le dibuiesc numerele.
- 001, 010, 013, 020, 049, 055, 056, 060, 072, 078, 104, 110, 116, 120, 142, 144, 155, 185, 209, 211, 223, 224, 225, 230, 235.

O poza cu 009 in anul 2009, este conservata in Pantelimon si se spune ca ar fi rama cu care a mers Ceausescu la inagurarea metroului. Ca tot am raspuns inainte sa vad mesajul anterior, este vorba ca 009 sa ramana de muzeu.

DSC09512.JPG (656.06 KB; downloaded 4687 times)

 


Re: Trenurile ASTRA/IVA shoppy

Pai si cea de la expozitie?, au vopsit-o frumos ca sa o taie? Si cea prezentata mai demult avand cutia refacuta sa semene cu BM si RK?

 


Re: Trenurile ASTRA/IVA ByOnu

Din ce stiu, aia a fost investitia Alstom, si-au asumat-o. Eu as baga-o si asa in circulatie. :D

 


  • IK4
  • Posted:
  •  

Re: Trenurile ASTRA/IVA IK4

Exista cel putin vreo 10 trenuri IVA modernizate, la care s-au montat compresoare cu surub silentioase, surse statice si instalatie de franare electrodinamica recuperativa. Acestea au circulat pe M3 pana acum o saptamana (am mai vazut unul si ieri). Este vorba de cele la care se aprind si ultimele doua lampi din salon aflate la capetele fara post de conducere.
Nu cred ca le vor da la fiare vechi si pe astea prea curand, chiar daca nu le vor mai scoate la traseu. Altfel cineva va primi bratari gratis, cum s-a intamplat pentru autobuzele Rocar.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Trenurile ASTRA/IVA Utilizator anonim

shoppy wrote:
Pai si cea de la expozitie?, au vopsit-o frumos ca sa o taie? Si cea prezentata mai demult avand cutia refacuta sa semene cu BM si RK?


Cea de la expozitie era din linia de casari si a fost luata pe criteriul "cel mai usor de scos, sa fie galbena", a fost vopsita in Berceni.
Aia cu cutia a fost un banc.  :lol:
Ramele de care zice IK4 raman pe M4. Sunt din lotul de "fiabilizate".

 


Re: Trenurile ASTRA/IVA shoppy

Da, bine, nu inteleg eu ce fel de banc da nu conteaza, da parca se zicea ca acea REM si perechea au fost si ele "fiabilizate".
Oricum, cred ca astia de la Alstom o sa stie sa le cheleasca de piese utile inainte sa le dea la casat.
Poate pe cea vopsita o mai pastreaza si dau alta la schimb, ca nu ducem lipsa de "fiabilizari" esuate; chiar, alea din Arad mai sunt :mrgreen: ?
(Cine a mai inventat si porcaria asta de cuvant! ?! ?! ?! ? :x )

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Trenurile ASTRA/IVA Utilizator anonim

Cea vopsita, 115, este casata dinainte sa fie vopsita.
Pe la Metorex aud mult termenul "fiabilizat".  :roll:

 


Re: Trenurile ASTRA/IVA satanistu

De curiozitate : daca M4 nu are depou si trenurile se plimba din statii in statii, nicio statie nefiind la suprafata, de ce nu se curata toate IVA-urile de pe M4 de graffuri? Teoretic nu ar avea cine sa le remazgaleasca daca nu ies la suprafata...

 


Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19  ... 89
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Trenurile de metrou din București  • 
Choose destination

Since our 2338 forum members have written 426044 posts in 5295 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use