MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

8571 posts, 1350215 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 87 88 89 90 91 92 93  ... 613
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate verdiuc

GAC wrote:
Pana acum, lucrarile pe acest santier au progresat frumos... parca prea frumos... intrebarea este cum stam cu finantarea si achitarea facturilor... ca daca aceste activitati inceteaza, nu va trece mult si lucrarile se vor oprii. Nu as vrea sa  cobesc, dar daca nu vom avea si aici o sistare de lucrari de cateva luni bune, urmate de intarzieri zdravene, ca la Basarab, parca nu simtim ca traim in Romania...

De asemenea, l-as ruga pe Guru, sau pe oricine are informatii, despre cum stam cu documentatia si finantarea referitoare la etapele de dupa realizarea tunelelor si statiilor (adica amenajare si punere in functiune), ca daca facem statiile la timp, dar pana sa inceapa lucrarile la amenajari trec vreo 5 ani, degeaba...  sper doar ca de indata ce se vor finaliza lucrarile la structuri, vor veni muncitori pentru a continua lucrarile pentru punerea in functiune (care e scopul final).


A zis Guru mai demult ca mai intai se sapa, se vad conditiile concrete, ca poate dai de granit si trebuie schimbata solutia tehnica, si abia apoi se fac licitarile de materiale si cantitatea necesara amenajarii statiilor si tunelelor.

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate DanCld

A-propos de afisele cu "peste 3 ani aici va fi statia ta de metrou"; la altii termenul e mai generos  8-)

ka_2017.jpg (104.82 KB; downloaded 2728 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate sab

Ei sunt mai realisti. Nu pot fi gata atatea statii pe M5 in doar 3 ani, parerea mea. Si daca sunt gata doar la nivel de structura nu folosesc la nimic...

Si la ei orice nerespectare a unui termen asumat se lasa cu penalizari. La noi spui 2015, apoi spui 2016, apoi 2017..nu se supara nimeni. Se considera ceva "normal". Ba chiar este anormal ca o lucrare sa fie terminata la timp. In avans deja este de neimaginat

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate sab

subway guru wrote:
Prietenii gen #sab ne acuza mereu ca nu am fi realisti...desi nu e adevarat...

Am vazut zilele trecute la OTV o stire cum ca lucrarile la M5 sunt "in grafic", ba chiar devansate in anumite locuri... :lol:

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Stiri despre proiect 133 313

Statie la Matasari, statie la Iancului... daca se fac niste garnituri cu 8-10 vagoane opreste metroul in doua statii deodata!  :P

"Staţia Pantelimon - amplasata sub carosabilul Sos. Garii Catelu, in apropiere de intersectia cu sos. Pantelimon;

Statia Pantelimon (fosta Antilopa) este statie existenta ce urmeaza a se extinde. Statia existenta are un vestibul subteran si un singur peron lateral, ea urmand a fi completata cu inca o nava si un vestibul. In final statia Pantelimon urmeaza a avea doua vestibule laterale amplasate de o parte si de alta a soselei si doua peroane laterale, la acelasi nivel cu vestibulul, intre care se va asigura legatura printr-un pasaj pietonal de subtraversare a liniilor.

Statia este prevazuta cu doua accese de o parte si de alta a sos. Garii Catelu, unul existent si unul propus. Statia face parte din Magistrala 3 si urmeaza a fi statie de legatura cu Magistrala 5."
Citat din articol!  :shock:

 


Re: Stiri despre proiect URANUS

Matasari - Iancului e distanta mica, dar ce zici de Universitate - Rosetti?

 


Re: Stiri despre proiect George

La un moment dat aparuse un proiect mai ok, cu statii la Universitate - Armeneasca - Traian - Iancului 2

 


Re: Stiri despre proiect Robert24

Matasari - Iancului - aprox. 350m
Universitate - Rosetti - aprox. 270m
De rasul curcilor.....

Rosetti clar ar trebui eliminata.
Iar intre Foisor si Matasari sa faca una singura la Scoala Iancului...

 


Re: Stiri despre proiect ionescu63

Vad ca se vorbeste de tronsonul Universitate - Pantelimon, dar de tronsonul Hasdeu-Universitate nu se mai stie nimic.
Din cate stiu se vorbea initial de Hasdeu-Iancului si Iancului-Pantelimin.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Stiri despre proiect 133 313

Robert24 wrote:
Matasari - Iancului - aprox. 350m
Universitate - Rosetti - aprox. 270m
De rasul curcilor.....

Rosetti clar ar trebui eliminata.
Iar intre Foisor si Matasari sa faca una singura la Scoala Iancului...

Pai cam da...

 


Re: Stiri despre proiect Robert24

Am tot cautat sa vad ceva oficial... Tare mi-e ca de fapt iRealitatea a destupat o stire mai veche si s-au gandit ca ar fi ceva nou....

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stiri despre proiect sab

Nu va mai agitati degeaba, este un articol vechi si reciclat. Comparati-l cu schitele  "oficiale" (au sigla MT) aparute de curand in diverse statii si o sa vedeti diferentele.
- statia CA Rosetti nu mai exista
- Matasari la fel, nu mai este prevazuta
- Foisorul de foc se numeste acum Traian
- Granitul este Vergului
- Stadionul National a fost demolat de ceva vreme.. :D . Poate National Arena...
In plus, statia Antilopa nu apartine si nu va apartine M5, acolo este o mare "abrambureala". M5 va avea o alta statie in zona, care va coresponda cumva cu statia Antilopa, reintregita sau nu. Daca nu ma insel, statia M5 apare in anumite schite ca "Depoul Pantelimon", dar nu are nimic in comun cu actuala Pantelimon. Dealtfel sos Catelu nu este pe traseul M5 si ca atare M5 nu poate ajunge la Antilopa.

Ca sa va dati seama ca este un articol vechi scos de la naftalina uitati-va numai la denumirea M6 pentru magistrala Rahova-Colentina, ori aceasta magistrala este M7 de ani buni, M6 fiind spre Otopeni. Statia Antilopa face parte din M3... In plus schita din articol eu am vazut-o prin 2008, deci nu cred ca mai poate fi de actualitate.... ;)

@ George M5 nu a avut statie la Armeneasca, ci numai la Mosilor. Este "un must" sa fie la Mosilor pentru intersectia cu M7.

 


Re: Stiri despre proiect DocOctavius

Interesant de remarcat că din acest filmuleț se vede intenția construcției tronsonului ghencea-dr taberei în săpătură deschisă și deci faptul că nu a fost licitat la pachet cu tronsonul excavat cu TBM-ul poate fi motivat astfel. Altfel nu ar avea ce să caute în filmulețul respectiv, sau filmulețul e foarte vechi... dar în acel caz ar trebui să existe și stația Rosetti... :( prea multe presupuneri, cine știe, vă rog, o mână de ajutor, de când e filmulețul?

 


Re: Stiri despre proiect andrei11

Cu siguranta in Ghencea nu va fi metrou. Nu e logic. Ghencea il are pe 41.

 


Go to page:  1  ... 87 88 89 90 91 92 93  ... 613
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2384 forum members have written 430454 posts in 5343 topics and 517 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use