MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

8571 posts, 1350216 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 86 87 88 89 90 91 92  ... 613
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri despre proiect subway guru

Corect, legal, heraldic si 'constitutional' e albastru, galben, rosu, de la stanga la dreapta, indiferent din ce directie bate vremelnic vantul...cu dungile verticale si nu orizontale ori oblice...
Ar mai fi si alte 'inconsecvente' de 'protocol'...legitim e ca tricolorul sa fie intotdeauna 'in dreapta' (cum privesti) relativ la drapelul UE (adica 'sa prevaleze', ocupand locul de onoare...)...dar pana la urma nu cred ca asemenea 'detalii' pot sa schimbe 'esenta'...evenimentului...

 


Re: Stiri despre proiect George

@subway, la intrebarile mele de mai sus tacerea e diplomatica?

Daca nu, te rog macar la prima...cam cand vom avea licitatia pentru "dotari tehnice"?

 


Re: Stiri despre proiect subway guru

George wrote:
Subway guru, decurg de aici trei intrebari importante:
1) cam cand se va face licitatia pentru "statii si linii la cheie" - 2013? 2014?
2) cam cat ar costa distractia
3) daca sunt bani pentru asta.

Ca sa nu stam cu galeriile sapate si neutilizate...stiu, sa ajungem acolo, dar sa gandim si in perspectiva...

Draga #George, intrebarile sunt deosebit de importante dar premature...si nu au deloc legatura cu 'diplomatia'...
Incerc totusi in masura posibilitatilor sa-ti raspund foarte 'telegrafic':
1) probabil urmatoarea licitatie va fi pentru calea de rulare, dar numai dupa 'baterea in cuie' a proiectului tehnic de constructie statii+tunele...deci doar 'la momentul potrivit' ca sa nu licitam mere si sa trebuiasca pere...
2) esti 'om al legii' si deci ar trebui sa cunosti ca indicatorii tehnico-economici aprobati prin hotarari de guvern au caracter 'confidential' si nu sunt adusi la cunostinta decat autoritatilor competente...daca nu ar fi asa, la licitatii de anvergura asta am defila la 'qurul gol'...
3) sunt!

P.S.
N-avea grija, suntem patziti si ultra-patziti si vaccinatzi...e ultimul lucru ce s-ar putea intampla...doar daca nu le ia Dumnezeu mintzile politicienilor nostri cam 'zanatici'...Doamne fer'!?!?!...

 


Re: Stiri despre proiect George

La capitolul politicieni zanatici stam bine in ultima vreme, dar sa fim optimisti, cum ai zis!

Cu Dumnezeu inainte!

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Stiri despre proiect Utilizator anonim

Zilnic avem poze in ordine din alta statie.

 


Re: Stiri despre proiect subway guru

Poate pe 'frecibuci' ca pe http://www.magistrala5.ro nu prea se confirma...sau poate ne dai un 'hint link' unde sa stam cu ochii 'cat cepele' ca sa fim 'pe faza'...
In alta ordine de idei, pozele de pe site-ul mentionat sunt 'splendide' si ghici ghicitoarea mea cine e 'autorul'??? desi nu e 'mentionat' explicit...

 


Re: Stiri despre proiect ByOnu

Hmmm... tu oare? :lol:

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Stiri despre proiect Dr2005

Cred că Guru se referă la M.A., că el are asta în fişa postului...

 


Re: Stiri despre proiect subway guru

ByOnu wrote:
Hmmm... tu oare? :lol:

NOPE!...cum bine zice #Dr2005, eu am in fisa postului cel mult 'fotografierea' defectelor... ;)

Poze ceva mai proaspete am vazut aici:
http://www.magistrala5.ro/

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stiri despre proiect sab

Nu bate niciun record, tot 7 guri de acces sunt si la GdN1.
P.S. Supet-tare poza de la Valea Argesului, cu o fata cu mana pe fundul celeilalte... :lol: O cauta de bani sau sunt din ..."minoritatea vesela" ?

 


Re: Stiri despre proiect subway guru

Ai vre-o 'problema'??? :lol:  :lol:  :lol:
Am putea cumva sa te ajutam la 're-educare'??? :lol:  :lol:  :lol:
Ori la 're-integrare' sociala??? :mrgreen:
P.S.
Glumesc...nu trebuie sa iei in serios...dar nici sa luam in considerare asemenea 'remarci' hazlii...
Daca esti dispus sa reiei un ton 'serios' atunci sunt si eu disponibil pentru acelasi lucru...
Toate cele bune impreuna cu toata simpatia mea...

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Stiri despre proiect Utilizator anonim

Avand in vedere lucrarile pentru realizarea obiectivului „Magistrala de metrou 5 – Drumul Taberei – Universitate – lot L1.2 - staţia Romancierilor”, începând cu data de 07 august 2012, ora 1000, se va restricţiona circulaţia rutieră pe str. Romancierilor, între bd. Timişoara şi Drumul Taberei, pentru o perioadă de 20 zile.
Accesul riveranilor va fi permis pe str. Romancierilor dinspre bd. Timişoara şi din str. Nera şi Aleea Valea Viilor dinspre Drumul Taberei.
Conducătorii auto sunt rugaţi să circule cu maximă atenţie in zonele mai sus menţionate şi să respecte cu stricteţe semnificaţia indicatoarelor şi a marcajelor rutiere.

Sursa: PMB

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate Utilizator anonim

Program in zile lucratoare la Info Point - 10-13, 17-20. Zilele astea ma gasiti pe mine pe acolo  :P

 


  • GAC
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate GAC

Pana acum, lucrarile pe acest santier au progresat frumos... parca prea frumos... intrebarea este cum stam cu finantarea si achitarea facturilor... ca daca aceste activitati inceteaza, nu va trece mult si lucrarile se vor oprii. Nu as vrea sa  cobesc, dar daca nu vom avea si aici o sistare de lucrari de cateva luni bune, urmate de intarzieri zdravene, ca la Basarab, parca nu simtim ca traim in Romania...

De asemenea, l-as ruga pe Guru, sau pe oricine are informatii, despre cum stam cu documentatia si finantarea referitoare la etapele de dupa realizarea tunelelor si statiilor (adica amenajare si punere in functiune), ca daca facem statiile la timp, dar pana sa inceapa lucrarile la amenajari trec vreo 5 ani, degeaba...  sper doar ca de indata ce se vor finaliza lucrarile la structuri, vor veni muncitori pentru a continua lucrarile pentru punerea in functiune (care e scopul final).

 


Go to page:  1  ... 86 87 88 89 90 91 92  ... 613
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2384 forum members have written 430454 posts in 5343 topics and 517 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use