MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

8571 posts, 1350206 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 83 84 85 86 87 88 89  ... 613
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate Slasher1985

Macar de data asta numele statiei s-ar incadra geografic cu zona in care s-ar construi. Dar ne poate oferi cineva mai multe detalii ?

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate George

@subway guru: set de intrebari  :)

1) care e unitatea de masura pt. jet grouting, ca banuiesc ca nu mp?
2) cum e cu statia aia noua, elucubratie de campanie, plan de viitor, ori asteptam actul aditional?
3) ce urmeaza dupa terminarea peretilor mulati? Vad ca in multe zone se cam termina (Brancusi, in primul rand, Dr Taberei 34). Incep excavatiile? Au baietii utilaje, sau iar stam dupa 2 - 3 instalatii?

Cu bine!

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate subway guru

Draga #George:
1) UM jet-grouting = nr. de foraje
2) ganduri de viitor
3) excavatii si plansee turnate pe pamant...
si vorba lu' Ceashca...excavatoare avem...doar la escalatoare trebuie sa luam din import!!! (am 'povestit' scena 'de pomina', nu ma mai repet...)
Cu multa simpatie si sperante muuulte, mult mai muulte de mai bine...
Stim, putem si vrem...mai trebuie doar sa si demonstram ca suntem si in stare...

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate George

Draga @subway guru, ca si tine, cred si sper ca natiunea romana va demonstra ca stie, vrea si poate, si nu se va lasa ingenuncheata de nimeni si de nimic...Asa sa ne ajute Dumnezeu!

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate subway guru

Doamne ajuta!
Cu Dumnezeu inainte!
(asa spuneam cand ieseam pe poarta si pe 'vremea ailalta' cand ne chema 'carmaciul' la 'salitza'...asa zic si azi...)
Eu imi pun toata increderea si speranta in tanara generatie si nu cred ca gresesc...ca sangele apa nu se face...si inca mai suntem si noi pe aici prin preajma ca sa-i incurajam si sa-i sprijinim, pe cat ne tin puterile...

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate andrei11

Apropo de salita, ne-ai "amenintat" cu  dezvaluiri "incendiare"  dar ai uitat de tot.

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate rosetti61

Noua statie Brancusi, de care se vor apuca intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat este un pas spre continuarea liniei spre Preciziei si mai departe spre A1, numai ca in acel viitor sa nu ne trezim cu inca doua magistrale care impart un segment comun. Raul Doamnei si Valea Ialomitei sa fie coarnele lui M5 su nu doua capete distincte, unul M5 si celalalt M8 (Ca M6 e adjudecat deja. incearca sa se imparta cu M4 si se pare ca si ea este "incornorata" in unele proiecte). M5B sa fie doar o linie locala intre Eroilor si Valea Ialomitei (cu extensiile viitoare, care vor fi) si M5 sa fie aia mare Raul Doamnei - Universitate - Pantelimon (parca vad ca si asteia o sa ii "moseasca" o derivatie in partea estica, spre Gara Obor... ) [ar fi interesant M5 Raul Doamnei - Pantelimon  si M8 Brancusi/Valea Ialomitei - Gara Obor :D]

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate George

Vise, taica, vise, sa termine ei lucrarea pana la Eroilor si sa liciteze tronsonul spre Pantelimon, apoi mai vorbim... :lol:

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate ionutmar

am intuit miscarea cu noua statie Brancusi , cel putin partial deocamdata.

viewtopic.php?f=233&t=1382&p=101700#p101700

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate aztec

Nu neg, mai existau ceva zvonuri, ipoteze, ....dar acum apare ceva clar si "oficial".

PS SITE-ul este functonal... oarecum. prima impresie.. slab,  extrem de slab . Poate e doar la iceput, dar ...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate sab

Poate pui si pliantul la care faci referire /print screen unde ai vazut statia Brancusi. Eu m-am invartit prin site-ul asta si nu am gasit. Oricum statii cu denumiri actualizate amestecate cu statii cu vechile denumiri, plus "grafica" destul de jenanta. Ca o ciudatenie, ceva in limba latina (cred) in josul paginii, poate ei stiu ce au vrut sa spuna acolo.
Eu am vazut pe un panou (parca la Pacii) ca era figurat tunel dincolo de statia Valea Ialomitei si de strada Valea Oltului, dar nu aparea nicio statie Brancusi. Oricum era doar un panou publicitar, nu stiu cata baza se poate pune in el...

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate andrei11

Guvernul Ponta pregăteşte prima rectificare bugetară din acest an, alocaţiile financiare pentru instituţiile din subordinea Ministerului Transporturilor fiind diminuate considerabil. Compania Naţională de Autostrăzi, Metrorex şi cele trei societăţi feroviare, CFR SA, CFR Călători şi CFR Marfă vor fi obligate să modifice schema alocaţiilor bugetare pentru acest an în minus, cu circa 10%. Numai din bugetul  Transporturilor, Ministerul Finanţelor ar putea tăia cel puţin un miliard de lei, ceea ce înseamnă că multe din investiţiile aflate în derulare vor fi îngheţate.
Sursa

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate aztec

O sa incerc sa fac rost de ea, aparuse pe prima pagina a site-ului cand nu era inca functional, acum a disparut.
Pana una alta incerc altceva, sa postez catva planuri de situatie de pe flickr.






























 


Go to page:  1  ... 83 84 85 86 87 88 89  ... 613
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2384 forum members have written 430454 posts in 5343 topics and 517 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use