MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

8571 posts, 1350295 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 80 81 82 83 84 85 86  ... 613
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate subway guru

A fost analizata si varianta asta, dar fara 'demolarile' sugerate de #andrei11...
P.S.
daca ne aude #sab, ne face 'zob'  ;)

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate George

Discutam discutii, sau anul asta vedem si o licitatie de executie pentru tronsonul II?
Si-asa ma intreb cate din proiectele astea mai raman de actualitate pentru noul guvern...

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate radu73

andrei11 wrote:
Carcotasul de serviciu :
Avand in vedere ca statia Universitatii ( M 5 ) - din motive de gabarit - nu se poate construi decat in fata Universitatii si nu in fata cladiri Ministerului Agriculturii, pentru a diminua presiunea asupra culoarului de corespondenta intre statiile de pe M 2 si M 5 propun decalarea statiilor conform schitei. Evident ca propunerea este una fantezista, dar in sfarsit.
Si asa eu vad un culoar "normal" intre cele 2 statii ( M 5 fiind plasata in fata Universitatii ) dar cu demolarea partiala a pasajului pietonal, "trasarea" corespondentei sub nivelul pasajului pietonal ( la o latime corespunzatoare, sa nu mai patim ca la Unirii ) si apoi refacerea Pasajului Pietonal si a accesului de acolo in mod corespunzator. Ce spuneti ? Cred ca am "pitici pe creier"  :lol:
Evident, in ipoteza ( mie mi se pare cat de logica cu putinta ) ca M 5 sa fie sub M 2.


Trimite ideea la Metrorex ... si vezi ce raspund ... insa ,

tare imi e teama ca vom ramane numai cu tronsonul Dr Taberei - Eroilor ... zvon care circula si cand s-a licitat primul tronson ... astfel se licita direct Dr Taberei - Universitate si nu mai se misca acel TBM pentru o singura statie ...  :evil:

Si astfel in loc de mai bine sa fie mai rau ... fara reteaua de troleibuz si cu un metrou care va merge cat 668 ...

Poate sunt prea pesimist ...  :D

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate ionut.iosub

Off-topic: la ce serveşte intranetul de pe metro5.ro (Astaldi Metrou Magistrala 5 Remote Web Access)? Sunt curios ce-şi comunică între ei, plus că se pare că de pe adrese din domeniu trimit cereri de ofertă pentru materiale.
Notificarea de securitate care apare la accesarea paginii în Firefox nu apare şi pe mobil, unde pagina afişată este randată corect pentru mobil.

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate subway guru

Nu trebuie sa fi mai curios decat e 'legal', e reteaua de lucru a lui Astaldi & co...nu e un site 'public'...

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate 133 313

O statie decalata ca aia ar fi pur si simplu incantatoare, mai cu seama daca peronul dispre statui ar contine elemente de decor specifice universitatii si arhitecturii iar cel disnpre Rosetti elemente specifice TNB si ministerului agriculturii

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate ionut.iosub

Relax, nu sunt vreun pui de hacker. :) Curiozitatea mea era mai mult de genul: la fiecare proiect mare Astaldi îşi creează câte un intranet noupentru personalul implicat? Şi dacă da de ce? Mulţumesc!

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate subway guru

@133 313:
O statie 'decalata' in buricul targului ar fi cam 'disfunctionala' si ar 'ravasi' zona pe perioada constructiei mai mult decat una 'clasica'...e aplicabila doar atunci cand chiar nu ai alta 'varianta'...
In rest, daca nu ma crezi pe mine, intreaba-l pe #sab...
@ionut.iosub:
Si tu, si eu...complet 'relax'...e treaba firmei respective...politica si 'tactica' lor...pentru proiectele 'mari' isi creeaza o 'firma de proiect' impreuna cu asociatii, cu gestiune si 'site' propriu, care sa nu se 'amestece' cu celelalte proiecte ale lor...pare destul de logic si 'coherent'...ca sa nu-si 'incurce borcanele'...fiecare job cu...a ma-si...

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate 133 313

Te cred. Da' mai disfunctionala ca Romana, unde un peron da direct in strada cu o rulanta iar celalalt da in... intermediar nu cre' sa fie. Oricum nici nu imi imaginez ca se va alege varianta. Ar fi fost interesat mai mult ca o premiera. La Universitate deviezi traficul pe deaspura parcarii si pe la statui. La TNB chiar nu ai pe unde devia daca vrei sa faci statie.

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate George

Din articolele postate in alt topic rezulta ca MTI schimba toti directorii companiilor din subordine. Urmeaza METROREX, probabil. Va exista continuitate in proiecte, inclusiv in ce priveste cele in pregatire? Continuarea M5, etc? Lucrarile la M5 pana la Eroilor? Intreb.

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate andrei11

La Romana e cu totul alta treaba, sa nu le confundam ca nu e bine. De ce te incurca scarile rulante de acolo, ca nu inteleg ?
Daca a spus @guru  ca s-a analizat si varianta cu "decalatele'' la Universitate, sa-l credem pe cuvant. Oricum se va alege varianta cea ma favorabila, totul se face pe baza de punctaj, si unde iese mai mult, aia e, bingo.
In principiu pana la alegerile generale din Noiembrie se continua M 5. Vom vedea dupa. Aceasta este o parere strict  subiectiva.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate 133 313

Pai din cate inteleg banii sunt din credit BEI. Deci nu pot fi folositi pentru altceva. Deci ce treaba au alegerile?
P.S. Romana este criminala in primul rand dpdv al numarului de aparate de taxare care la randul lui se datoreaza spatiului.

 


Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate George

Cofinantarea, alocarea de fonduri la nivelul necesar, continuarea pregatirii proiectelor viitoare (inclusiv licitatii de executie, ca de SF fara acoperire m-am saturat)...

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii generale: M5 Drumul Taberei - Universitate 133 313

DACA va aparea o situatie gen podul Mihai Bravu peste Dambovita cred ca ne luam un exit pe merit din UE. Dar ar fi prea de neam prost sa se intample o suspendare a executiei acum ca TBM-urile stau in buza santierului. Totusi nu este vorba de Drumul Taberei - Pantelimon inca, e vorba de o portiune pana la Eroilor. In plus asta este unicul oras cu metrou din Romania. Daca nici aici nu se poate io zic sa nu ne mai agitam si sa mergem toti la culcare definitiv.

 


Go to page:  1  ... 80 81 82 83 84 85 86  ... 613
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2384 forum members have written 430459 posts in 5344 topics and 517 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use