Regiunile RomânieiMunteniaJudețul BrăilaTransportul în comun din municipiul Brăila (SC BRAICAR SA)

 

Topic: Autobuzele (de capacitate medie) BMC 215-SCB ale Braicar S.A

71 posts, 33107 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Re: Autobuzele (de capacitate medie) BMC 215-SCB ale Braicar S.A Antonio_George

Situatia autobuzelor BMC 215-SCB s-a schimbat foarte tare in ultimii ani :

BR 03 AWX - zvonuri ca este inchiriat de catre o firma necuoscuta deocamdata sau o fi fost casat
BR 03 FHI - aceasi soarta ca si a lui AWX
BR 03 BAJ - deocamdata este donator, luandu-se piese de pe el
BR 03 FHS - este functional. Acesta este un pic mai special fata de celelalte. Cred ca nu va mai iesi pe traseele brailene, din pricina ca daca va fi inchiriat pe viitor intr-o localitate, acesta se va duce, fiind si in anii trecuti in aceeasi situatie
BR 03 FHK - activ la traseu
BR 03 FHO - activ la traseu
BR 03 FHT - activ la traseu, mai mult pe cursele speciale
BR 80 ERO - aceeasi soarta ca lui AWX si FHI
BR 80 EHM - activ la traseu, titularizat liniei 17, dar cateodata si pe linia 2,4 sau 10
BR 80 FHJ - donator, au fost luate piese dupa el

BR 40 BMC - activ la traseu
BR 41 BMC - activ la traseu


O surpriza neasteptata si tot odata placuta este aparitia lui 03 BAO, ce fusese absent de mai bine de 2 ani din cauza mai multor probleme, dar a iesit triumfator pe traseu. Acesta a fost reparat cu piese de pe 03 FHJ ( motor, etc ) si poate fi vazut rar la strada pe liniile 10 si 17 ( deocamdata ), dar mai des pe cele de conventie.

 


Re: Autobuzele (de capacitate medie) BMC 215-SCB ale Braicar S.A stefan_br

BR 03 AWX a luat foc acum ceva ani in zona dispeceratului. Parea clar de casat.

 


Re: Autobuzele (de capacitate medie) BMC 215-SCB ale Braicar S.A Antonio_George

AWX a fost luat pe un trailer odata cu ERO si celelalte si duse , auzite , la o firma din cazasu care se ocupa cu refacerea lor. Las si o poza convingatoare. Daca era pe lista de casare, le ducea desigur cu depanarea. Primul din fata fiind chiar FHI ce si el a fost luat
4de16d68-a1d1-47ad-b30c-a216703682ab.jpg (223.17 KB; downloaded 2098 times)

 


Re: Autobuzele (de capacitate medie) BMC 215-SCB ale Braicar S.A Gabii16

Salut, am o poza, dupa parerea mea putin comica, de vreun an, in telefon, stie cineva ce se intampla in poza de mai jos? Autobuzul, sau cel putin ce a mai ramas din el, este tractat spre Vidin, dupa cum se vede. Are cineva detalii ce bus ar fi, sau ce se intampla?
Screenshot_20230414_000207_Gallery.jpg (481.85 KB; downloaded 1896 times)

 


Re: Autobuzele (de capacitate medie) BMC 215-SCB ale Braicar S.A Antonio_George

Salut. Acesta a apartinut Depoului Radu Negru. Ar fi bine daca ar fi identificat dupa aspect. In poza prezentata, este dus la Depoul Vidin pentru a fi taiat, casarile au loc in acest depou.

 


Re: Autobuzele (de capacitate medie) BMC 215-SCB ale Braicar S.A Antonio_George

Situatia autobuzelor BMC 215-SCB este urmatoarea :

03 BAJ - donator
03 BAO - activ la traseu
80 EHM - activ la traseu
03 FHJ - retras din circulatie. In acest moment, a fost luat din parcul rece al Depoului Vidin, ori a fost casat, ori a fost mutat.
03 FHK - defect
03 FHS - retras din circulatie. Acesta a fost luat din parcul rece al Depoului Radu Negru si dus langa 03 BAJ.
03 FHO - activ la traseu
03 FHT - activ la traseu
80 ERH - activ la traseu

40 BMC - activ la traseu
41 BMC - activ la traseu


BMC - ul din poza de mai sus este 03 FHL.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  


Re: Autobuzele (de capacitate medie) BMC 215-SCB ale Braicar S.A Antonio_George

Salut. Nu le-am mai pus pe acelea casate. Acesta, dupa cum ai zis si tu, 03 FHL este casat de anul trecut si deabia acum mi-am adus aminte de el. Noroc cu acest baiat ca a reusit sa faca si o poza convingatoare.

Astazi, 09.05.2023, pe traseul 22 ( Pod Brailita - Bariera Calarasilor ) sunt prezente doua BMC - uri, acelea fiind 03 BAO impreuna cu 03 FHO. ( dupa cum am mai zis, acest traseu are doua grafice de la Depoul Vidin ) Dimineata a fost 80 EHM, dar cred ca s-a stricat si a fost inlocuit de el. Pe cealalta linie, tot 22, ( Scoala Nr. 1 - Fabrica de Covoare ) fiind chiar 40 BMC.

 


Re: Autobuzele (de capacitate medie) BMC 215-SCB ale Braicar S.A stefan_br

BR 03 FHL a disparut de pe trasee inca de la finele lui 2011. Imi vine greu sa cred ca au pastrat un autobuz aproximativ 12 ani inactiv  fara a fi valorificat la fier vechi, de altfel eu nu am zarit acest autobuz prin depouri dupa disparitia autobazei de pe Sos. Rm. Sarat.

 


Re: Autobuzele (de capacitate medie) BMC 215-SCB ale Braicar S.A Antonio_George

După ce de mai bine de câțiva ani petrecuți prin Depoul Radu Negru, de stat la ITP, astăzi 24.05.2023, a revenit în circulație triumfător BR 03 FHS, fiind repartizat pe traseul 3.

 


Re: Autobuzele (de capacitate medie) BMC 215-SCB ale Braicar S.A PTMZ

@Gabii16, decât "atât s-a putut" și să pui o poză care nu întrunește nici cel mai banal standard de calitate și bun simț, mai bine citești regulamentul și pui o poză conformă. Fotografia ta a fost ștearsă. Mulțumesc pentru înțelegere.

 


Re: Autobuzele (de capacitate medie) BMC 215-SCB ale Braicar S.A Antonio_George

BAJ , ERH si EHM sunt donatoare si isi asteapta casarea. Nu sunt sigur daca ERH e donator, dar lipseste de la inceputul verii si ii si lipsesc piese. Un alt BMC care era pe lista de casare si anume FHJ, dar, neavand suficiente autobuze ca sa acopere mai ales linia de tramvai 22, a fost facut si reactivat.
    La ora actuala sunt titularizate pe linia 22 decat 03 BAO si 03 FHJ.

 


Re: Autobuzele (de capacitate medie) BMC 215-SCB ale Braicar S.A Antonio_George

După o absență de mai bine de cinci luni în care a fost defect, săptămânile trecute a revenit triumfător pe trasee și autobuzul BR 80 ERH.
     Nu are titulari și acesta poate fi văzut pe orice traseu, la orice oră.

 


Re: Autobuzele (de capacitate medie) BMC 215-SCB ale Braicar S.A Antonio_George

Situația autobuzelor BMC :

03 BAJ - donator
03 BAO - circulă
03 FHO - retras , posibil să fie și donator ; acesta căzând la datorie
03 FHJ - retras / în conservare
03 FHK - circulă
03 FHS - circulă
03 FHT - circulă
80 ERH - defect
80 EHM - în curs de casare

40 BMC - circulă
41 BMC - circulă

   Atașez câteva cadre cu BR 03 BAO pe linia 22 , la capăt de linie Pod Brăilița , fotografiat astăzi 24.04.2024 .
20240424_185505.jpg (1.93 MB; downloaded 113 times)
20240424_185527.jpg (1.91 MB; downloaded 113 times)
20240424_185705.jpg (1.64 MB; downloaded 113 times)
20240424_185736.jpg (1.64 MB; downloaded 113 times)
20240424_185811.jpg (1.98 MB; downloaded 113 times)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Brăila (SC BRAICAR SA)  • 
Choose destination

Since our 2289 forum members have written 421198 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use