Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiMonumente, clădiri deosebite și repere din București

 

Topic: Centrul vechi

197 posts, 71934 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 15
 
 

📖 Pagination options
Re: Centrul vechi Cata MCMLXXXVII

Dominatrix wrote:
Lucrările din Centrul Istoric vor fi gata la sfârșitul lunii

Sunt 36 de fațade de reabilitat, din care ale Primăriei sunt doar 7-8″, a declarat primarul general, Sorin Oprescu


Cum adica? Din 400 de case sau cate sunt... reabiliteaza numai 36 de fatade? sau 7-8? Sau restul sunt impecabile?  :lol:  N-as zice...

 


Re: Centrul vechi Dominatrix

Cel mai probabil e vorba de fatadele cladirilor in gestiunea primariei. Dar conform legii 153/2011, disponibila aici, pentru cei al caror venit mediu pe cap de familie este mai mic decat salariul mediu net pe economie, primaria plateste lucrarile. Pentru cei care isi renoveaza fatadele imobilelor pe cont propriu, tot conform legii, exista o scutire de 5 ani la plata impozitelor pe casa si isi pot recupera de la MDRT jumatate din TVA'ul platit pe materialele de constructii si manopera.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Centrul vechi Dr2005

Dominatrix wrote:
isi pot recupera de la MDRT jumatate din TVA'ul platit pe materialele de constructii si manopera.

Adică fix pixu', că nimeni nu îţi dă bon pe aşa ceva (bine, dacă iei materialele de la hipermarket primeşti bon). Iar dacă ţii morţiş să fie legal,te costă dublu sau triplu şi e posibil să fie mai rentabil să faci ,,la negru" cu ,,meşterii" de la mica publicitate.

 


Re: Centrul vechi Dominatrix

Dr2005 wrote:
e posibil să fie mai rentabil să faci ,,la negru" cu ,,meşterii" de la mica publicitate.
Probabil ca asta e si ideea, dar se lucreaza prin invaluire. Apropo, cred ca stiti ca aceasta mareata initiativa tot de la ministra blonda a plecat.

 



Re: Centrul vechi telvanni

Mai lume, poate sunt eu cu susu'n jos, voua va place cum e acum prin centrul nostru istoric? Am fost si eu la pomul laudat si am ramas dezamagit, greseala mea a fost ca mi-am luat si caruciorul cu fi-miu cu tot, va spun ca la un momentdat m-am intors pentru ca nu mai puteam sa inaintez.
     Terasistii au ocupat cu nesimtire aproape toata latimea de strada, uneori esti nevoit sa faci slalom printre mese ca sa  poti inainta. Nu mai zic, ca sa faci loc celui care vine din fata esti nevoit sa te sui in bratele vreunui nefericit care isi savureaza 'linistit; cafeaua.
      Eu zic sa-l trimitem pe nea Oparescu asta al nostru pe la Sibiu sau prin Timisoara sa vaza cum e pe acolo poate se dumireste cum e cu zonele astea istorice. (nu mai pomenesc de Praga sau Budapesta ca ma buseste plansul)
      Eu personal, nu ma voi mai duce prin "centrul istoric bucurestean" pana ce nu va fi totul gata, pana nu vad fatadele renovate, pana nu ma pot plimba linistit fara sa fiu nevoit sa ma sui in carca oamenilor care stau la mesa.
      Imi pare rau ca o zona cu mare potential s-a transformat atat de repede intr-un talcioc turcesc.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Centrul vechi Mircea G

telvanni wrote:
Mai lume, poate sunt eu cu susu'n jos, voua va place cum e acum prin centrul nostru istoric? Am fost si eu la pomul laudat si am ramas dezamagit......
      Imi pare rau ca o zona cu mare potential s-a transformat atat de repede intr-un talcioc turcesc.

Cind am scris eu asa ceva viewtopic.php?p=25359#p25359 ...vedeti ce reactie am primit .
Totusi si eu ramin la ideea ca TOT centrul vechi este o butaforie , un jeg , un loc de ocolit . Poate pentru drogati curve si betivi inseamna ceva , pentru bucuresteni ZERO.

 


Re: Centrul vechi lecter

Usor-usor ne vom civiliza si noi...sunt convins ca Primaria va lua masuri pentru a limita intinderea teraselor, in orice caz fata de ce era acolo acum cativa ani diferenta e imensa, voi chiar nu tineti minte ce ghetou aveam in plin centru? Aseara de ex. am asistat la doi noi pasi in civilizarea bizonului carpatin in timpul meciului Romania - Franta: locurile de pe bilet chiar s-au respectat (lucru pe care nu l-am mai intalnit la noi in ani buni de mers la meciuri) si semintele (+cojile de rigoare) nu erau de vazut decat pe Bd. Basarabia unde tigancile inca incercau sa fraiereasca spectatorii. Asa ca se poate...avem nevoie doar si noi de ce au avut nevoie vesticii: reguli si amenzi pentru incalcarea lor :)

 



Re: Centrul vechi ViitorulPrimar

lecter wrote:
avem nevoie doar si noi de ce au avut nevoie vesticii: reguli si amenzi pentru incalcarea lor :)

exact ,exact

 



Re: Centrul vechi Dominatrix

telvanni wrote:
Eu zic sa-l trimitem pe nea Oparescu asta al nostru pe la Sibiu sau prin Timisoara sa vaza cum e pe acolo poate se dumireste cum e cu zonele astea istorice. (nu mai pomenesc de Praga sau Budapesta ca ma buseste plansul) [...]
Imi pare rau ca o zona cu mare potential s-a transformat atat de repede intr-un talcioc turcesc.
Putem spune fara sa gresim prea mult ca Timisoara este cu aproximatie la jumatatea distantei dintre Bucuresti si Praga. La fel si Sibiul este la jumatatea distantei dintre Bucuresti si granita de vest cu Ungaria.

Spre deosebire de cazurile de mai sus si apropo de talciocul turcesc, Bucurestiul este la jumatatea distantei dintre Timisoara si Istanbul. Cred ca asa se explica si diferentele.

 


Re: Centrul vechi telvanni

Dominatrix wrote:
Putem spune fara sa gresim prea mult ca Timisoara este cu aproximatie la jumatatea distantei dintre Bucuresti si Praga. La fel si Sibiul este la jumatatea distantei dintre Bucuresti si granita de vest cu Ungaria.

Spre deosebire de cazurile de mai sus si apropo de talciocul turcesc, Bucurestiul este la jumatatea distantei dintre Timisoara si Istanbul. Cred ca asa se explica si diferentele.


Foarte tare analogia ta!  :lol:  Ai dreptate!

 



Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 15
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Monumente, clădiri deosebite și repere din București  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421240 posts in 5247 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use