Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Accidente / incidente

4881 posts, 1273271 views
 
Go to page:  1  ... 314 315 316 317 318 319 320  ... 349
 
 

📖 Pagination options
Re: Accidente / incidente Dragos31

005 a ramas ieri defect in intersectia de la Danny Huwe, blocand liniile 1, 11 si 25 pe sensul spre Viilor pentru aproximativ 30 de minute.

Tramvaiul a fost tractat de interventia B 101 BHJ pana in statie, de unde a fost impins de 4047 spre Depoul Giurgiului (?) (la Liberty au luat-o inainte).



















 


Re: Accidente / incidente ByOnu

De ce a mai trebuit tractat pana in statie? Nu se puteau cupla tramvaiele acolo?

 


Re: Accidente / incidente andrei11

Unde este intersecţia tramvai / troleu ?

 


Re: Accidente / incidente cris_m

ByOnu wrote here:
De ce a mai trebuit tractat pana in statie? Nu se puteau cupla tramvaiele acolo?

Pai tu cum crezi ca se prind cuplele in curba, respectiv in linie dreapta?  :think:

 


Re: Accidente / incidente ByOnu

1. tronsonul B al vagonului 005 (fundul) nu era in curba, era in linie dreapta aliniat cu tramvaiul din spate.

v3a.jpg (98.74 KB; downloaded 1994 times)



2. evident ca trebuie sa se poata cupla si in curba, cuplele sunt mobile. Tragi manual cuplele celor doua vagoane pe pozitiile necesare si voilla.

 


Re: Accidente / incidente cris_m

Si explica-mi cum faci cu traficul pe care il blochezi facand toate alinierile astea de care ne spui.

 


Re: Accidente / incidente ByOnu

Care alinieri? Ti-am explicat ca tramvaiele erau deja aliniate. Vezi punctul 1 pe care l-am explicat mai sus.

Este o treaba de maximum 1 minut cuplarea vagoanelor odata apropiate. 1 minut "blocat traficul", versus 30 minute blocate toate tramvaiele de pe Timisoara si inelul principal pana la sosirea autoutilitarei si toate manevrele aferente.

 


Re: Accidente / incidente cris_m

Nu stiu unde ai vazut tu cuplari de genul intr-un minut, cu siguranta nu in Bucuresti. Eu personal pe aici nu am vazut mai rapid de 5 minute.

 


Re: Accidente / incidente ByOnu

Cuplarea in sine poate fi efectuata in sub 1minut. Ridici masca/mastile (daca este cazul), scoti cupla, toate astea inainte de a intra efectiv in intersectie, iar apoi cuplajul in sine si pusul cuiului dureaza sub 1minut.

In fine, pentru tine aici nici nu mai este vorba despre subiectul in sine, ci doar de a iesi tu cu ultimul cuvant. Ti-am demontat rand pe rand argumentele, dar stiu ca asa o tinem pana maine.

Voiam sa stiu daca a existat un argument tehnic real (nu gluma ca ar fi in curba sau ca blocheaza traficul). Probabil singurul argument palpabil este cel adus de Andrei cu incrucisarea troleibuzului.

E ok.

 


Re: Accidente / incidente WT_fan06

Cel mai probabil din cauza încrucișării cu troleibuzul.

Posibil și din cauza faptului că urnirea unui vagon aflat în curbă este mai dificilă decât urnirea unui vagon aflat în linie dreaptă, când vine vorba de vagoane V3A (chiar și la a x-a modernizare) ce au nisipare mai mult de decor. Riscul de a prelungi blocarea intersecției (implicit și a troleibuzelor) ar fi fost considerabil mai mare.

 


Re: Accidente / incidente BGP2597

Și totuși, aseară exact în același loc un deștept de vatman a reușit să blocheze intersecția, forțând semaforul dinspre Timișoara. În pastilă era deja un vagon din linia 1 care nu apucase să treacă, deși din sens opus trecuse o Tatra, iar în spatele lui, blocând toate benzile dinspre Cotroceni era un alt vagon al liniei 11. Niciunul defect, întrucât aveau călători care stăteau liniștiți pe scaune.

 


Re: Accidente / incidente andrei11

Călătorii stau liniştiţi pe scaune şi dacă e vreun defect.

 


Re: Accidente / incidente BGP2597

De obicei știu că coboară și își caută alternative de transport, de aia am și presupus că niciun vagon nu era defect.

 


Re: Accidente / incidente Saint666

In seara asta in jurul orei 9 i s-a rupt pantograful tramvaiului 132 aflat pe linia 16 in intersectia Carol x Armand Calinescu.


photo_5868233487931260439_y.jpg (216.23 KB; downloaded 1234 times)


photo_5868233487931260438_y.jpg (233.17 KB; downloaded 1234 times)

 


Go to page:  1  ... 314 315 316 317 318 319 320  ... 349
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420665 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use