Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21)

463 posts, 156250 views
 
Go to page:  1  ... 24 25 26 27 28 29 30  ... 34
 
 

📖 Pagination options
Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) andrei11

Confirm şi eu  că este o problemă seriaosă cu calea de rulare. Şi nu numai la 21, şi la 1/10.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Media

Pe linia lui 21 ar trebui scoase regionalele dar sa rămână celelalte linii urbane.
Regionalele ar trebui sa aibă stații mai putine, la Sos Fundeni, la Dna Ghica și la Capăt la Bucur Obor, nu sa concureze tramvaiul.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) andrei11

Iar deschidem subiectul ? Iar facem discriminare între trasee ? Iar împărţim oamenii în două categorii, "de oraş"  şi "ţărani" ? Ţăranii să schimbe două mijloace de transport pentru că sunt ţărani, orăşenii să aibă staţii  mai dese şi să nu schimbe nimic.
Citeşte acest articol sugerat de CristiN şi după aceea discutăm.
Citeşte articolul ca atare, nu-l politiza !

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Media

Nu fac nici o discriminare. Eu folosesc regionale. Si chiar pe ruta spre Obor. Dar ar fi mai rapid sa nu mai oprească în toate stațiile.
Pe Colentina, pe o secțiune de drum, între McDrive și Teiul Doamnei, pe linia de tramvai merg numai regionalele de STV. Asta e discriminare? Nu e. E o decizie administrativa și atât.

Este foarte bine ca regionalele merg pana la Bucur Obor pentru o transbordare la metrou.
Si în alte orașe din afara (Viena de exemplu) regionalele merg pana în centru, dar după ce intra în oraș mai opresc numai în stațiile importante.

Referitor la articol, nu politizam ca nu tine de un partid sau altul, dar dezbatem. Așa putem fi o sursa de informații pentru autoritățile actuale sau viitoare. Acest forum este o resursa foarte importanta de idei de dezvoltare urbana și nu numai.
Eu am reușit, prin adrese la ATPBI sa ii convinge sa suplimenteze numărul de autobuze pe o linie regională. Am încercat sa ii determin, tot printr-o adresa, sa modifice traseul lui 461 (sa nu mai meargă pe A3 ci pe Popasului) dar nu am reușit. Cred ca numai prin acțiuni individuale sau colective (și acest forum este o acțiune colectivă) putem Influenta autoritățile și nu prin tăcere.
Îmi dau seama cât de greu este pentru admini sa gestioneze toate ”derapajele” de la subiect, și prin acest mesaj vreau sa ii asigur de tot respectul, dar așa se nasc idei și, sper, unele ajung și la autorități.
Poate nici nu realizați ce autoritate are un forum ca acesta și ce resursa este prin documentarea și monitorizările pe care le face.

Închid acest off topic și revin la linia 21. Probabil ca după ce vor veni și aici tramvaie noi și mai lungi vor scoate toate autobuzele de pe linia se tramvai. Si pentru a elimina riscul de accident și pentru fluidizare.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) andrei11

:bere:  :applause:
Ideea mea centrală este să privim transportul metropolitan  ca un tot unitar, să nu mai  existe graniţa asta Bucureşti / neBucureşti.
Pentru  Colentina de când s-au unificat tarifele iau des un << extern >> pentru distanţa Obor - Sportului  ( sau viceversa, sau Obor până la Râul Colentina ), nu-l mai aştept pe 21!

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Media

Si eu iau ”ce vine”.

Dar nu e cazul pensionarilor cu abonament gratuit numai pe ”urbane”. Si care sunt pândiți de controlori tocmai pentru ca abonamentul lor nu e valabil pe ”regionale”

Asta e o anomalie.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Cristi N

Traseele regionale nu au cum sa opreasca doar in anumite statii. S-ar bloca rapid in spatele unui tramvai si e destul de greu spre imposibil de facut o depasire pe culoar.

In cazul in care ar iesi de pe linia de tramvai ar ramane blocate cu celelalte masini din trafic.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) ByOnu

Dupa masacrarea macazului de la Paleologu x Mosilor, noi interventii de inalta precizie.

Ps. Laudabila parcarea.
20220927_175819.jpg (891.55 KB; downloaded 1942 times)
20220927_175952.jpg (900.81 KB; downloaded 1942 times)
20220927_175959.jpg (917.86 KB; downloaded 1942 times)
20220927_180005.jpg (951.99 KB; downloaded 1942 times)
20220927_180028.jpg (938.59 KB; downloaded 1942 times)
20220927_180034.jpg (1.06 MB; downloaded 1942 times)
20220927_180038.jpg (1000.24 KB; downloaded 1942 times)
20220927_180044.jpg (770.5 KB; downloaded 1942 times)
20220927_180105.jpg (784.9 KB; downloaded 1942 times)
20220927_180241.jpg (855.24 KB; downloaded 1942 times)

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) TrainWrecker

Scuze ca intreb, dar asa de scump este asfaltul incat cei de la STB trebuie sa foloseasca piatra cubica cu nisip? Am vazut ca mereu cand au de reparat ceva folosesc aceasta combinatie, mai niciodata asfalt...

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) andrei11

Sub piatra cubică ce e ? Că dacă e nisip nu prea poţi aşterne asfalt.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) TrainWrecker

Da, e nisip dar eu am zis sa foloseasca asfalt inloc de piatra cu nisip. Tot in legatura cu curba aceea, cum de a ajuns asa de distrusa? Asa e din 2018 din cate stiu.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Chev Celios

Sub piatra aia ar trebui sa fie beton.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) andrei11

De aceea am întrebat şi eu, unde e betonul ?

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Chev Celios

Betonul ar trebui sa fie de la stratul de baza pana peste talpa sinei. Sina este pusa pe traverse de beton care au fost ingropate in beton. Peste a fost pus asfaltul. Iar acea curba prezinta o uzura foarte mare din cauza ca este o curba destul de stransa.

 


Go to page:  1  ... 24 25 26 27 28 29 30  ... 34
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421278 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use