MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Accidente / incidente

2541 posts, 575081 views
 
Go to page:  1  ... 157 158 159 160 161 162 163  ... 182
 
 

📖 Pagination options
Re: Accidente / incidente Stefan28

Cred că atunci când recurgi la așa ceva nu mai stai să te gândești la refugii, la faptul că mai poți fi salvat, și la traumele pe care i le lași mecanicului...

 


Re: Accidente / incidente rosetti61

Asta a scapat, dar aia care a fost impinsa acum ceva ani tot acolo, n-a mai avut sanse. Daca-ti asumi riscul sa te umpli de mizerie te bagi sub peron insa instinctul este sa urci pe peron. Cel mai periculos loc de asteptat metroul este spre coada lui, la intrare in statie.

 


Re: Accidente / incidente orex

daca:
1. mai rationezi cand auzi, vezi rama, la nivelul ”tricoului”?;
2 stii ca exista refugiu sub muchia peronului si constientizezi cum te poti ferii?
PS
La M5.1 exista asa ceva in fiecare statie, sper sa nu aud/vad niciodata ca sunt probate valentele (oportunitatile) existentei lor!!
Bine ca s-a terminat totul cu bine! :yes:

 


Re: Accidente / incidente andrei11

Foarte puțină lume știe de acel refugiu.
________________
Două observații de duh care evident au legătură cu subiectul:
Diferența între un pilot de curse auto și un șofer oarecare este că primul face tot posibilul să minimalizeze consecințele unui accident în care este implicat.
Un portar ( de fotbal )  bun este un portar care apără  toate șuturile parabile.

 


Re: Accidente / incidente orex

Acele refugii, or fi in mai multe statii ”vechi”, dar cati stiu de ele?! Putini cum spui si-ti dau dreptate integral!
Reiterez ca la M5.1 exista IN FIECARE statie asa ceva, si mai simplu, daca nu ma crezi, intreaba un ”prieten” (era un ”must” asa ceva pentru o noua constructie subterana de o asemenea maniera)! ;)
PS
TU incapi indubitabil sub M5.1, deci scapi, chiar daca la ”mustata”! ;)

 


Re: Accidente / incidente subway guru

La Dristor1 e nestandard, dedesubt e tunel circular.

 


Re: Accidente / incidente ByOnu

Au toate statiile oare? Statii precum Romana sau Obor au metal ornamental sub peron.

 



Re: Accidente / incidente subway guru

Parca vorbeam despre statiile vechi nu despre cele noi construite la alte standarde.

 


Re: Accidente / incidente Stefan28

Și mecanciul care a avut parte de acest eveniment...
În timp ce conducea trenul pe linia 2, a stației de metrou Dristor 1, mecanicul Dan Dumitru a fost martor la o scenă neprevăzută și tristă în același timp. Un călător a căzut în calea de rulare. Datorită reflexelor rapide de a călca frâna trenului pe care îl conducea, călătorul a putut fi salvat, nevătămat.
Domnul Dan Dumitru își desfășoară activitatea în funcția de mecanic de tren la Metrorex de 31 de ani, transportând zilnic sute de mii de călători în siguranță la destinație.
Colegii noștri din prima linie sunt eroi și ne mândrim să lucrăm cu ei! Mulțumim domnului Dan Dumitru pentru vigilența de care a dat dovadă și îi suntem recunoscători pentru munca impecabilă pe care o prestează zi de zi în serviciul utilizatorilor metroului bucureștean!


Cred că mulți se gândesc iarăși la porți. Dar:
1. Am auzit că așa ceva ar costa vreo 10 milioane de euro per stație, mai mult decât un tren. Deci oare chiar merită o investiție ca asta? Sau mergem la un psiholog să ne băgăm mințile în cap, și eventual punem paza să aibă cu adevărat un rol în metrou, și acela de a sta la peroane pentru a vedea călătorii 'suspecți'?
2. Porți nu există în toată rețeaua în niciun sistem, eu cel puțin nu am auzit. Deci până la urmă tot vei găsi o stație unde să te arunci...

 


Re: Accidente / incidente subway guru

Fata aia n-a cazut, a sarit pe linie...
Porti exista pe retelele complet automatizate (nu e cazul la noi ca n-au vrut radoii) situate in zone tropicale cu clima sufocanta pentru a putea climatiza cat de cat limitand spatiul ce trebuie racorit (ceea ce iar nu e cazul la noi), sunt alte multe prioritati necesar a fi rezolvate...

 


Re: Accidente / incidente orex

Stefan28 wrote:
Și mecanciul care a avut parte de acest eveniment...
În timp ce conducea trenul pe linia 2, a stației de metrou Dristor 1, mecanicul Dan Dumitru a fost martor la o scenă neprevăzută și tristă în același timp. Un călător a căzut în calea de rulare. Datorită reflexelor rapide de a călca frâna trenului pe care îl conducea, călătorul a putut fi salvat, nevătămat.
Domnul Dan Dumitru își desfășoară activitatea în funcția de mecanic de tren la Metrorex de 31 de ani, transportând zilnic sute de mii de călători în siguranță la destinație.
Colegii noștri din prima linie sunt eroi și ne mândrim să lucrăm cu ei! Mulțumim domnului Dan Dumitru pentru vigilența de care a dat dovadă și îi suntem recunoscători pentru munca impecabilă pe care o prestează zi de zi în serviciul utilizatorilor metroului bucureștean!


Cred că mulți se gândesc iarăși la porți. Dar:
1. Am auzit că așa ceva ar costa vreo 10 milioane de euro per stație, mai mult decât un tren. Deci oare chiar merită o investiție ca asta? Sau mergem la un psiholog să ne băgăm mințile în cap, și eventual punem paza să aibă cu adevărat un rol în metrou, și acela de a sta la peroane pentru a vedea călătorii 'suspecți'?
2. Porți nu există în toată rețeaua în niciun sistem, eu cel puțin nu am auzit. Deci până la urmă tot vei găsi o stație unde să te arunci...

1. N-ai prins dar era un slogan ”Proletari din toate tarile uniti-va!”, asa si cu eroii Metrorex! La CFR ce faceai? Pur si simplu ce-ti permitea reactia personala, ca mecanic, la viteza de pe acel parcurs!!
2. Sunt ”nspe mii” de statii de metrou, in lume, fara porti duble cu cele ale ramei de metrou. Si, e vreo problema d.p.v. al persoanelor care vor sa-si curme viata ? Nu!
3. O dam in statistica. Cati si-au dorit a-si pune capat zilelor la metrou in ultimii 5(cinci) ani? Deci, sa nu exageram inutil ca metroul a devenit ”un cap de pod” pentru refularile unora, ca nu cred!

 


Re: Accidente / incidente subway guru

Muuuult mai putini decat bizonii sinucigasi decedati ca au luat in coarne ceva capete de pod dar n-am auzit pe nimeni sa ceara porti inaintea podurilor!
:rofl:  :rofl:  :rofl:
Toata stima mea pentru cei doi de pe peron care au reusit sa o salveze, mai intai fata ce a reusit sa o convinga sa se intoarca de pe ultimul drum si nu numai, ci si baiatului fotbalistului Danut Lupu fara de care n-ar fi reusit sa o traga afara din fata trenului doar de una singura.
Respectele mele pentru amandoi!

 


Re: Accidente / incidente orex

Asa-i, dar oricum ma refeream la ”saritura-n latime”! :bere:

 


Go to page:  1  ... 157 158 159 160 161 162 163  ... 182
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419396 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use