MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Accidente / incidente

2561 posts, 587035 views
 
Go to page:  1  ... 148 149 150 151 152 153 154  ... 183
 
 

📖 Pagination options
Re: Accidente / incidente andrei11

Bleah, nesemificativ.

 


Re: Accidente / incidente cris_m

Da, confirm incidentul, eram in metrou si am stationat in tunel vreo 2-3 minute. Cand a oprit trenul in statie (Unirii 1), politistii si paznicii ridicau un barbat care facea scandal.

 


Re: Accidente / incidente Stefan28

https://www.google.com/amp/s/amp.dcnews ... 42204.html


Dor ne era de un Gigel care să se sinucidă la metrou!  :popa:  :cry:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente sab

Link-ul nu (mai) este bun, cel putin nu te duce direct la stirea respectiva, ci la pagina principala a portalului de stiri DC News, controlat de un anumit personaj platit gras din bani publici... :)
Link-ul corect este https://www.dcnews.ro/sinucidere-in-buc ... 42205.html

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente Utilizator anonim

Se mai dezmembreaza cate unul in mers...  :popa:

AGIFER - 27/04/2020
S-a decis deschiderea investigației pentru incidentul feroviar produs la data 26.04.2020, pe raza de activitate a SC TMB „METROREX” SA București, secția de circulație Berceni - Pipera M2 (linie dublă electrificată), în stația Eroii Revoluției, prin lovirea elementelor de infrastructură de către o componentă desprinsă din trenul TEM 1320-2320 :twisted: .

 


Re: Accidente / incidente Stefan28

Să nu ne mai mirăm atunci de ce vedem trenuri BOMBARDIER pe M2, mai ales 3 câte sunt acum. La cât de des au probleme CAF-urile... :popa:

 


Re: Accidente / incidente AndreyCFR

Eu zic să încetăm odată pentru totdeauna cu aruncatul cu noroi in firma CAF. Ne merităm soarta pentru ce se întâmplă pentru că până la urmă atât cât am plătit, atât face.

Până la noi în România nu o sa fie criteriul "Preț" cel mai importat la o achiziție o să tot avem probleme fie că ramele sunt de la CAF, Bombardier, Siemens, Stadler sau alte firme producătoare de material rulat pentru calea ferată. Prefer 10 rame noi scumpe, foarte bune din punct de vedere tehnic, fiabile, sigure, ș.a.m.d., decât 30 și proaste, dar unde nu-i cap, vai de picioare.

Dăm 1 leu pe un bec incandescent dar vrem să fie la nivelul unuia LED. :popa:

 


Re: Accidente / incidente oc7avian

Surpriză pentru mine ca sursă (Reddit r/România), cică s-au apucat de scos CAF-ul din zid. Totuși nu m-aș baza pe ce aud acolo, deci există vreo confirmare că mișcă în sfârșit ceva?



 


Re: Accidente / incidente Stefan28

Metrorex inca nu a anuntat nimic oficial legat de scoaterea CAF-ului 1322-2322 "Putna"!
:popa:

Mai ales ca nu stiu de ce ar avea acest interes, deoarece scoaterea lui ar însemna daune serioase asupra depoului!
Automat costuri imense pentru reparații, fix ce NU vrea Metrorex!

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente sab

Licitatia pentru scoaterea trenului este in stadiul "Atribuita"
http://e-licitatie.ro/pub/procedure/view/100109250/

 


Re: Accidente / incidente Stefan28

Hmmmmm, interesant. Mai ales la Metrorex, erau alte așteptări legat de asta. Daca va fi scos ce au de gand?
Dus la fier vechi sau reparații care vor da luni bune? :shock:

 


Re: Accidente / incidente andrei11

Stefan28,
De unde ai dedus tu că scoaterea metroului ar însemna daune serioase asupra depoului ? Asta înseamnă că metroul va trebui să rămână acolo  pentru totdeauna ?
Costurile nu sunt imense pentru reparații, un singur vagon din șase e ceva afectat. Patru vagoane n-au chiar nimic, fiind pe șină. Nici al cincilea nu are nimic.
Evident că metroul va fi reparat, cum am precizat practic e afectat un cap de vagon. Restul e intact.

 


Re: Accidente / incidente shoppy

Este un proces pe rol intre Metroex si CAF, conform raportului Afer accidentul se datoreaza greselilor de programare din PLC-ul trenului, probabil ca Metrorex sa ceara CAF sa inlocuiasca primele 2 vagoane distruse si sa suporte costurile extragerii trenului / reparatiei depoului(nu stiu daca mai sunt in garantie sau nu).

 


Re: Accidente / incidente punmeister

UT22 Putna inca ar trebui sa fie in garantie.

 


Go to page:  1  ... 148 149 150 151 152 153 154  ... 183
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2287 forum members have written 421212 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use