MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Accidente / incidente

2561 posts, 587001 views
 
Go to page:  1  ... 107 108 109 110 111 112 113  ... 183
 
 

📖 Pagination options
Re: Accidente / incidente mcosmin

Clar nu e de azi.

Cineva cu desktop o poate descarca si verifica metadatele, sa aflam cand e facuta.

 


Re: Accidente / incidente Costin

Nu are date exif...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente sab

TibiV wrote:
De cand este poza? Ca nu se vede zapada sau ploaie inghetata...

Zapada si ploaia inghetata au fost dupa pranz, insa vantul a batut inca de aseara cu putere.
Daca ne luam dupa reclama neprabusita, care este inca "valabila" (9-21 martie), poza este recenta. Si cum nu imi aduc aminte de vant asa puternic in ultima saptamana , inclin sa cred ca poza facuta in aceasta dimineata.

 


Re: Accidente / incidente SniperGuy

Aseara, in statia Jiului, linia 1 (cred), capatul spre Straulesti am vazut pata aceea ce pare a fi rezultatul unei flame/arc electric; pare destul de serioasa. Cand am ajuns acasa, sotia mi-a zis ca mai devreme, era un tren oprit acolo in statie, cu luminile stinse, si din cauza asta, noua pendula a fost data peste cap. Nu stiu daca cele doua evenimente sunt legate unul de altul.
WhatsApp Image 2018-04-03 at 08.51.14.jpeg (398.58 KB; downloaded 3065 times)

 


Re: Accidente / incidente mcosmin

Nimic grav, placajul ala se înlocuiește rapid.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente sab

Oricum arata placajele/tablele  acelea intr-un mare fel, la doar cativa ani de la inaugurare....
Sa le vedem peste vreo 20 ani...

 


Re: Accidente / incidente punmeister

Placa aia e asa de multa vreme....

 


Re: Accidente / incidente survola

Eu cred că e un ventilator în spatele plăcii. Și acolo e mult praf :)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente sab

In acest caz au ales foarte bine culoarea alba pentru finisaje.

 


Re: Accidente / incidente MikeT

punmeister wrote:
Placa aia e asa de multa vreme....

Confirm. Nu are legatura cu trenul defect de ieri dupa-amiaza.

 


Re: Accidente / incidente Adrian Rosca

Daca s-ar da placile alea jos, ati vedea ca in spate e ca la Grivita.

 


Re: Accidente / incidente Costin

Momentan se circula "pendula" pe M1 cel putin intre Victoriei si Crangasi. 12-15 minute intre trenuri, va imaginati aglomeratia...

 


Re: Accidente / incidente BodoMinea

Astăzi, în jurul orei 13:20 m-am urcat într-un tren de pe Magistrala 3 în direcția Anghel Saligny, din stația Piața Unirii M1/M3. Acesta a staționat destul de mult (4-5 minute) în stația cu pricina, iar apoi a plecat cu viteză redusă, urmând și niște frânări în tunel. Apoi, după îmbarcarea călătorilor și închiderea ușilor în stația Timpuri noi, demarajul a fost acționat și întrerupt aproape instant de o frânare puternică. Trenul nu și-a reluat înaintarea și mecanicii au ieșit din cabina din sensul de mers și s-au tot plimbat între cabina din spate și cea activă curent. După câteva minute de încercări și comunicări între cei doi, în care apucase și atmosfera să devină mai tensionată (mi-am dat jos căștile și am auzit direct o doamnă „oare suntem în siguranță??”), trenul s-a pus în mișcare și a continuat cu viteză redusă și frânare manuală la Mihai Bravu. Apoi, în drum spre Dristor a anunțat faptul că își va continua călătoria pe M1 spre Republica. Acest fapt a fost reflectat de o schimbare punctuală în sistemul de informare al ramei, care a anunțat și afișat pe display-urile exterioare noua stație destinație - însă în stație monitoarele aferente peronului respectiv, nesincronizate în mod direct cu sistemul de la bord afișau Anghel Saligny. Neconcordanța s-a corectat printr-un anunț vocal.

O problemă complet diferită probabil, observată la același tren (1004-2004) era un geam spart  :!:. Acesta era păzit de un agent de securitate care avertiza oamenii să nu stea pe scaunele imediat de sub respectivul geam.
IMG_20180417_132841.jpg (134.56 KB; downloaded 2788 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente sab

Foarte ciudat ca trenul era pe traseu in aceste conditii.

 


Go to page:  1  ... 107 108 109 110 111 112 113  ... 183
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2289 forum members have written 421194 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use