Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Străpungerea Bd. Nicolae Grigorescu - Splaiul Unirii - Șos. Vitan-Bârzești (2010 - 2023)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

2321 posts, 556214 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 88 89 90 91 92 93 94  ... 166
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Nightwolf

TibiV wrote:
Staaaaaaiiiii asaaaaaa !...
Ca multi nervi si contraziceri am avut aici pe tema asta....
Inclusiv cu linkuri la harta ANCPI.

Deci malul drept este INTEGRAL in S4 ?
Si Ilfov, ma rog, ca am postat nu de mult poza cu indicatorul de iesire din Bucuresti amplasat la 150 de metri de pasaj....

Adica "betonel" nu poate sa faca singura betoneala "de bun simt" de pana acum si pe malul celalalt ?

LE
Am mai citit o data...
Nightwolf wrote:
Granița nu o dă partea carosabilă, ci decretul lui Ceaușescu din 79.
Partea de aval e in 4 și IF, partea de amonte e în 3 și atât.

In aval si in amonte... fata de ce ?
Si ce anume este in 3 ? Malul drept sau malul stang ?

La modul general, eu am sustinut ca (din cate stiu eu) malul drept, pana la pereu, este in 4...

Iar ANCPI in ce lume traieste, ca hartile lor ii dau lui "betonel" si "proprietate" pe malul drept ?!?!?!...


Pai... în aval de cursul apei... DB curge spre Glina... nu? Oi fi io chiaun și plin de treabă de nu-mi văd capul dar nu cred că și-a schimbat gârla cursul între timp :).

ANCPI poate să zică ce o vrea. Uite aici:

Sectorul 3

Situat in partea de sud-est a Municipiului , cuprins intre sectoarele 2 si 4, are urmatoarea delimitare:

Incepind de la intersectia B-dul. Republicii si B-dul. Gheorghe Gheorghiu-Dej cu Calea Victoriei

- Limita de est este formata de Str. Peles (inclusiv), pasajul C.F.R. gara Catelu, pe linia caii ferate Bucuresti-Oltenita, pe limita vestica a Intreprinderii de cabluri si materiale electroizolante si a Intreprinderii de mono si policristale de siliciu, pe Drumul intre Tarlale (inclusiv) de la Str. Ghetu Anghel pina la limita de nord a satului Catelu, comuna Glina. De aici urmeaza limita de nord a satului Catelu pina la B-dul. Ion Sulea, pe limita de est a Intreprinderii "Cartonajul" si autobazei I.T.B., pe limita de sud a acestei autobaze si a bazei de productie a Ministerului Constructiilor Industriale, de unde printr-o linie conventionala spre sud, limita se inscrie pina la riul Dimbovita.

E PÂNĂ LA, da?

Hai să vedem cu sectorul 4

Sectorul 4

Situat in partea de sud a Municipiului , cuprins intre sectoarele 3 si 5, are urmatoarea delimitare:

Incepind din P-ta Natiunilor Unite (inclusiv), limita de nord o constituie firul riului Dimbovita pina la circa 1800 m est de podul de pe Dimbovita de pe Sos. Vitan-Birzesti.
- Spre est limita o constituie o linie conventionala cu directia sud-vest pina la Drumul Cheile Turzii. Se continua pe Drumul Cheile Turzii, pe Str. Pechiu Ion pina la Sos.Berceni, pe SosBerceni pina la linia de centura (toate inclusiv) cuprinzind si cimitirul Berceni.

Ia vezi... al cui e malul drept pe aval? A lu Betonel sau Piedonel? Mă rog... fostul....

TOATE HĂRȚILE sunt bușite. Nu au fost în stare nici în ziua de azi să marcheze clar limitele Bucureștiului. Ei se ceartă pe limitele între sectoare pe nr. de imobile și parcele cadastrate în loc să ia naibii niște vopsea și indicatoare și să le planteze acolo unde trebuie...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Nightwolf wrote:
Sectorul 4

Situat in partea de sud a Municipiului , cuprins intre sectoarele 3 si 5, are urmatoarea delimitare:

Incepind din P-ta Natiunilor Unite (inclusiv),limita de nord o constituie firul riului Dimbovita pina la circa 1800 m est de podul de pe Dimbovita de pe Sos. Vitan-Birzesti.


Chapeau, maitre !....
:bere:

Iar "...pina la circa 1800 m est de podul de pe Dimbovita de pe Sos. Vitan-Birzesti." se traduce prin asta:

TibiV wrote:
ca sa pot poza capatul viitoarei bretele Vitan-Barzesti -> Splai...



... si indicatorul de iesire din Bucuresti (uite si trecerea de pietoni ! :) )



Breteaua in sens invers...




Adica fix pana dupa strapungerea NG (Nicolae Grigorescu-Splai)...
(Mie fix 1800 de metri imi arata kilometrajul masinii de la strapungere la podul Vitan... ;) )

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului danutzu_2910

Azi, noutati importante:
- se circula la 4 benzi de la blocul nou pana la Prevederii.
- se pregateste asternerea stratului de uzura de inainte si dupa cf.
- s-a asfaltat si iesirea spre breteaua veche.

Filmarea... in curand

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului danutzu_2910

:cry:
Filmarea maine, ca azi am uitat sa iau card-ul din dashcam.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului danutzu_2910

Azi avem uzura de la CF pana la breteaua NG-Splai.
Probabil vor continua de joi cand se va indrepta vremea.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

Finisorul s-a intors la DNCB. Asa ca cred ca uzura o sa mai aiba de asteptat.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Adrian Rosca

Am trecut azi pe acolo: pe N. Grigorescu nimic, desi e front de lucru la stratul de uzura cat incape, am zis bine ca utilajele de asfaltat sunt mutate pe centura. La pasaj se descarca balast la rampa dinspre Hateganu, in rest nicio activitate notabila.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului adila

Tibi, mie mi-au placut pozele cu rapita sau ce era floarea galbena.  :bere:  
De betoane, pietris si fiare care nu reprezinta ceva m-am saturat. Pentru efortul tau am tot respectul, sa nu ma intelegi gresit.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Ce frumos ar fi ca intre noul NG si vechiul I.Hateganu sa ramana spatiu verde...
Cu rapita, scaieti, papadii sau doar iarba,,,
Dar "antreprenorii" sunt mereu cu 10 pasi inaintea noastra.
Mare mirare daca cineva nu are deja PUZ si PUD aprobat pentru bucatica aia de teren... :(

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

133 313 m-a trimis in "somaj tehnic"
A postat astazi un mega-reportaj pe PUM, incepand de aici: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=37.msg134061#msg134061
Foarte bine a facut, caci in weekend-ul asta sunt "de serviciu" la job, si chiar imi faceam probleme cum ajung la pozat ;)...

Dar reportajul lui este foarte bun, merita sa il vedeti...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Sa fim bine intelesi, 133 313 ca si aici arunca pe forum 50 de poze din care 35 sunt rebut, dubleaza/  tripleaza / qvatrupleaza aceleasi  lucruri, dupa ce le qvatrupleaza mai vine odata dintr-un alt unghi dar fara sa arate altceva, blablabla. Din 50 de poze de aiurea daca ar posta 7 cu explicatiile de rigoare ar fi in avantaj cu siguranta.

 



Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Nightwolf

Am trecut și eu azi pe NG spre Splai că aveam treabă la Bagdasar. Oprit la o spălătorie dubioasă dar liberă, între două țigări, am aruncat și eu un ochi mai atent. Concluzii - lucrarea este în stadiu ff avansat, păcat că Electrica nu-și face treaba odată. Pe Splai ar putea finaliza partea carosabilă, nu cred că îi oprește nimeni. E adevărat că lipsește cu desăvârșire sistematizarea verticală, dar sunt convins că se pot săpa și pregăti șanțurile + cablajele aferente, mai ales că Luxten-ul și-a început ultimul și terminat primul treaba. Deci curent există...

IMHO dacă ar fi tras tare pe Electrica, pe 1 decembrie mergeam pe pasaj. În stadiul actual... poate ne prinde 1 decembrie 2018...

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului GPS

TibiV wrote:
133 313 m-a trimis in "somaj tehnic"...


Te-ar fi trimis in șomaj, daca il posta si aici, de exemplu pe PUM ma uit doar la ce nu este din București, pentru ca Șantierele din București le văd aici, asa ca daca colegul 133 313 dorește sa facă ceva bun, ar putea  pune pozele si aici, totuși nu cred ca se supăra cineva!

 


Go to page:  1  ... 88 89 90 91 92 93 94  ... 166
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Străpungerea Bd. Nicolae Grigorescu - Splaiul Unirii - Șos. Vitan-Bârzești (2010 - 2023)  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422413 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use