Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Pasajul Grant

319 posts, 139179 views
 
Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16  ... 23
 
 

📖 Pagination options
Re: Pod Grant ilie_v

@aztec - frumoasa poza... ce trafic, ce aglomeratie si pe Grivita si pe Pod.

@andrei11 - la ce ar trebui un pasaj pe sub cand exista pe deasupra intre Grivita si Giulesti?

 


Re: Pod Grant andrei11

Pasaj de traversare a bulevardelor Grivita si Giulesti, nu a liniei de tren ! Culmea este ca pasajele, inclusiv accesul spre statia de tramvai, sunt realizate integral, fac parte din "Pasajul Grant", dar deocamdata sunt abandonate. Eu le-am prin in functiune pe vremuri, putei sa cobori / urci si cu carucior, aveau amenajate rampe pentru el.

 


Re: Pod Grant shoppy

Au si acum rampele la o pereche de scari iar ala de sub Grivita poti sa il folosesti si acuma (daca-ti iei niste cizme si-ti pui un carlig de rufe la nas).

 


Re: Pod Grant burli

la teatru Giulesti in fata sint cu zabrele sudate ...macar nu miroase

sper ca in viitor sa se faca o statie de metrou aici intre Crangasi si Basarab cu iesire pe aceste "guri"

 


Re: Pod Grant subway guru

Slaba sperantza...ca sa nu zic pe de-a dreptul 'sperantze desarte'...
E mult prea aproape de statia Crangasi si nici traseul existent nu permite...
Sorry!
Imi pare rau daca 'am spulberat' o iluzie, dar mai intai de toate trebuie sa fim 'realisti'...

 


Re: Pod Grant burli

vechea poveste la rosturile de dilatatie a sarit iar asfatul sau au iesit suruburile ,iar sint gropi acolo...

 


Re: Pod Grant burli

astazi pe pod a fost un nene cu o "prajina" cam de 2 m si in mot ceva alb ce facea :
punea acea prajina pe rosturile de dilatatie apoi la 1 m stanga si dreapta cam 20-30 secunde  linga balustrada  in interior cit si in exterior la pod (la rosturi)-asa a facut la toate cit am putut zari eu din balcon
intrebarea mea este ce masura?

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Pod Grant Mircea G

Posibil sa faca masuratori pe gps.

 


Re: Pod Grant misterr

GPS-ul nu te ajută să măsori deplasări în cazul unui pod, de exemplu.
GPS-ul dă coordonatele unui punct, cu eroare de cîțiva metri pentru civili și sub 1m pentru militari.
Cu GPS-ul poți măsura de exemplu viteza, pentru că eroarea se anulează (viteza e derivata coordonatei în raport cu timpul, iar eroarea de poziție se anulează prin derivare - derivata unei constante e nulă).
Poate prăjina era o nivelă electronică („poloboc”)...

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Pod Grant Mircea G

misterr wrote:
GPS-ul nu te ajută să măsori deplasări în cazul unui pod, de exemplu.
GPS-ul dă coordonatele unui punct, cu eroare de cîțiva metri pentru civili și sub 1m pentru militari.
Cu GPS-ul poți măsura de exemplu viteza, pentru că eroarea se anulează (viteza e derivata coordonatei în raport cu timpul, iar eroarea de poziție se anulează prin derivare - derivata unei constante e nulă).
Poate prăjina era o nivelă electronică („poloboc”)...
Serios ? Si topometristii cu ce lucreaza acum , cu ruleta ? :lol: Se iau coordonatele si apoi se face socoteala ...normal tehnologia este mult mai extinsa dar este suficient sa stiti atit !

 


Re: Pod Grant misterr

Eu nu vorbeam de măsurători topo, sigur că se folosesc module GPS în topometrie, și prin integrarea datelor de la foarte mulți sateliți și procesări avansate se pot obține precizii bune cu un astfel de modul (chiar sub 1cm).
Mă refeream la măsurări ale deplasărilor elementelor podului, ca răspuns la solicitări (deplasări permanente, vibrații etc.). Nu poți măsura deplasări de 1÷2mm cu GPS-ul. Pentru asta se folosesc alte metode (interferometrie laser etc.)

Oricum, noi ne dăm cu presupusul, n-avem cum să știm ce făcea ăla cu prăjina acolo...

 


Re: Pod Grant burli

nu cred ca ereau topo , punea acea prajuna strict la rosturi interior exterior lalustrata si idem stanga drapata cam 1 m de imbinare rosturi,  l-am mai vazut cind punea tot asa la breteaua care coboara spre teatrul giulesti fix pe bifurcatie, cred ca masura poate spun o tampenie vibratiile produse de masini

 


Re: Pod Grant Nightwolf

A fost o problema acum 3 sapt cu rosturile de dilatatie... mar og cu armatura de protectie de pe ele ... iar au sarit ... a trebuit sa chemam descarcerarea sa rezolvam  problema ... probabil s-au gandit in sf. ca trebuie sa le schimbe ....

 


Re: Pod Grant shoppy

Nu trebuie sa le schimbe, trebuie sa treaca un nene o data pe luna si sa stranga suruburile / inlocuiasca pe cele lipsa, ca noi la fiecare 2 ani punem rosturi noi ce se distrug in 6 luni ca nu strange nimeni suruburile.
Sau sa puna altele fara suruburi.

 


Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16  ... 23
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422359 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use