Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

Topic: Defecte, imobilizări și reparații ale tramvaielor

3030 posts, 775829 views
⚠  Forum Rules

Go to page:  1  ... 107 108 109 110 111 112 113  ... 217

📖 Pagination options
Re: Mentenanţa tramvaielor RATB Nicu24

Pe 013 nu l-am mai văzut cel puțin de 2 ani de zile ,poate a mai circulat pe liniile depoului Giurgiu .

• V2A
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa tramvaielor RATB V2A

A revenit 189. Astăzi este în 27. A primit noul model de faruri.

Re: Mentenanţa tramvaielor RATB Nicu24

În sfârșit a binevoit și URAC sa îl repare pe 189 și să-l trimită la strada.
Sa vedem cât o sa reziste.

• anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa tramvaielor RATB anndrei

Sa inteleg ca toate tramvaiele care intra in URAC pleaca cu faruri in miniatura? Chiar nu o fi sesizat nimeni din conducere ca sunt prea mici si trebuie pus un alt model mai mare sau este vreun stoc refuzat de alte firme si bagat pe gatul STB-ului. Am vazut ca le schimba si stopurile spate care sunt decente si par de o calitate buna. Sigur nu sunt fabricate in RO.

Re: Mentenanţa tramvaielor RATB hADRIAN

De parca ar sta conducerea sa verifice faruri...Pe bune anndrei? Si Made in China la tine e mai bun? Hai sa fim seriosi!

• Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa tramvaielor RATB Utilizator anonim

Nu inteleg ce atata drama mai ales ca noile faruri sunt mult mai bune decat modelul vechi...

Re: Mentenanţa tramvaielor RATB Mihaitza07

anndrei, esti caraghios rau  :lol:  :lol:  . Te urmaresc de ceva posturi si pe unde prinzi vre-un vehicul, numai de faruri vorbesti. Te-ai pus rau pe ele  :lol:  :lol:
Chiar crezi ca intereseaza pe cineva de la URAC sau cine reconditioneaza tramvaiele, ce faruri sau stopuri pun pe ele ? In afara de cele mai ieftine posibile, nu exista alt interes. Oricum din cate vedem, vatmanii cred ca nici nu stiu de unde se aprinde faza scurta, ca ei merg doar cu pozitiile. In afara sa fie niste becuri aprinse, nu-i intereseaza de cum bat farurile, etc., caci circula doar in oras, iar lumina stradala este foarte buna. Si cu faruri aprinse sau fara, este acelasi lucru dpdv al vizibilitatii.
Si nu conteaza daca este farul mare ca sa faca vizibilitate buna. Vezi cele pe lupa / led.
Cand o sa vina tramvaiele noi, daca vor fi straine, precis o sa fie dotate cu lumini de zi si faruri led pe faza scurta / lunga. Atunci cred ca o sa fi pe de-o parte multumit si pe de alta nemultumit caci au o dimensiune redusa  :lol: .

Re: Mentenanţa tramvaielor RATB FabiM

Utilizator anonim wrote:
Nu inteleg ce atata drama mai ales ca noile faruri sunt mult mai bune decat modelul vechi...

Am sesizat și eu asta cel puțin la 104 și 251.Lumina este dublu mai puternica fata de cele vechi in ciuda mărimii lor. :D

• anndrei
  • Posted:
  •  

#Mihaitza07 cum poti spune ca si cu farurile aprinse si cu farurile stinse tot aia e? Iti dai seama ca este o aberatie ce afirmi tu...Iar cele cu lupa si bec incandescent sunt niste porcarii, nu bat bine deloc. Cele mai bune sunt cele cu lupa si LED dar sunt foarte scumpe iar cele noi de pe tramvaie bat bine ca nu au oglinda ruginita fata de cele vechi unde era neagra. Vatmanii ar putea fi sanctionati de politie daca merg doar cu luminile de pozitie aprinse. Luminile de pozitie se numesc lumini de parcare si nu de drum. Faza scurta trebuie aprinsa dar...

Re: Mentenanţa tramvaielor RATB Mihaitza07

Am scris ca este acelasi lucru aprinse sau fara in oras dpdv al vizibilitatii, adica ce vede el din cabina afara. Asta din cate m-am uitat si eu la ele pe strazi, cand erau aprinse nu se observa nimic pe asfaltul din fata tramvaiului..
Cat despre faruri lupa si led, nu exista. Ledurile sunt doar ele, in schimb cele cu lupa pot fi cu xenon sau simple. Iar cele simple cu lupa, bat mai bine si mai comprimat decat cele fara lupa, cu oglinda.

Re: Mentenanţa tramvaielor RATB andrei11

# Mihaitza07 ca deobicei  n-ai studiat deloc legislația sau cărți de specialitate și continui să emiți idei pe forum nedocumentate absolut deloc.
Prin vizibilitate se înțelege ca tramvaiul să fie vizibil pentru ceilalți, faza scurtă ajutând evident la acest lucru.
Greu e cu cititul legislației,ți-am mai spus, pune mâna pe carte și documentează-te.

• anndrei
  • Posted:
  •  

#Mihaitza07, autobuzulul Mercedes Citaro NGT aflat in probe pe linia 336 are faruri LED cu lupa! Nu stiu cu ce ai mers tu dar doua faruri aprinse reglate corect si cu oglinda buna bat pe sosea destul de bine. Nu poti spune cu nu este nicio diferenta...

• Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa tramvaielor RATB Utilizator anonim

Revenind la tramvaie si bandaje roti - a fost atribuit contractul pentru 250 bucati bandaj pentru rotile tramvaielor V3A, care vor fi livrate pana in decembrie 2018. Ca fapt divers e prima data când are loc o asemenea achizitie care nu include si bandaje pentru tramvaie Tatra.

Re: Mentenanţa tramvaielor RATB 3mil

Pai si boghiurile motoare de Bucur 1 nu au nevoie de bandaje?  :?

Go to page:  1  ... 107 108 109 110 111 112 113  ... 217

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2301 forum members have written 422647 posts in 5265 topics and 515 subforums.

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”