Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Vandalizarea mijloacelor de transport și a stațiilor

302 posts, 130172 views
 
Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
 
 

📖 Pagination options
Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor Bogdan MD

cris_m wrote:
Nu trebuie sa aplici metode extreme gen gard pentru tramvai, pur si simplu trebuie sa ai o firma de paza serioasa, iar politia sa-si faca treaba. Dupa o "mustruluiala" mica de la politisti si o amenda babana pentru acces intr-o zona restrictionata, sunt convins ca nu le mai trebuie. Totul se rezuma la aplicarea legii!


Am modificat minimal mesajul de mai sus pentru a reflecta absurdul situatiei. Cred ca suntem cu totii de acord ca pentru tramvaie nu s-ar fi rezolvat niciodat problema fara bariere solide, nu? Atunci aici de ce ar fi altfel? Tot un obiectiv public strategic care este batjocorit de anumite elemente nedorite ale populatiei. Doar ca aici daunele sunt mai mari decat ceva ambuteiaj si taiat fata la prosti. Aici sunt pagube aduse statului, deci statul tb sa isi protejeze obiectivele. Sunt depouri unde nici macar nu e gardul complet si noi ne bazam pe paznici sa le protejeze? Si prin paznici inteleg oameni aproape de pensionare, obezi sau emaciati, niciun aia solizi, ca aia sunt ocupati sa pazeasca obiective mai importante gen Bamboo.

Exemple de masuri de securitate reala exista totusi: un CET sau o zona de aductiune de apa potabila sunt ingradite cu 2 randuri de garduri si sarma ghimpata. Ca sa nu poate fi sabotate. La STB in depou dc se poate intra fara prea mari eforturi? Ca in loc de graffitti poate intr-o zi intra unul si monteaza sub un tramvai o bomba setata sa se declanseze cand depaseste 40km/h  :roll: Ca timp tot cam atat iti ia sa faci manevra...

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor misterr

Bogdan MD wrote:
poate intr-o zi intra unul si monteaza sub un tramvai o bomba setata sa se declanseze cand depaseste 40km/h...
Nu, în filmul ăla se declanșa cînd scădea viteza sub 40km/h și era obligat să meargă fără să încetinească. Poate ar fi un stimulent bun pentru vehiculele STB care abia se tîrîie.

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor cosminduru

Este un pic amuzant, înseamnă că domnul pictor angajat la STB are în continuare de lucru, spre deosebire de liftiera de la Ministerul Sănătății..   ;)

În anul 2020, o înșiruire de numere pictate cu pensula pe o tăbliță (de multe ori greșit sau aleator din cauza modificărilor dese de trasee) cu scopul de a informa călătorii reprezintă o rușine pentru o Capitală europeană. Și iată, tehnologia vopselei este ușor accesibilă și băieților cu carioca.

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor 1689

In cazul Pasaj Basarab cred c-avem de-a face cu un diletant. “Originalul” respecta istoria traseelor.

:)

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor messe

Gresit! In afara de 34, care din liniile insirate pe tabla au circulat peste hobanat? Cat despre 20 si 42 n-au ajuns niciodata la Gara Basarab ( daca e sa aduc statia de sus la nivelul solului). Si daca vad bine, 1 e sters, bine ca n-a scris si pe 26, cred ca saracul individ, pe langa mania mazgalelii, are si cunostiinte lipsa referitor la "originalele" trasee.

 



Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor AlexNord

"Băieții" au început să le mâzgălească pe unde apuca.

Păcat că nu ia nimeni măsuri.
6624 - 135.jpg (695.2 KB; downloaded 3717 times)

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor punmeister

Stai sa vezi interiorul Kenturilor de Giurgiului.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor Utilizator anonim 2

Astia cu cariocile cred ca sint copii de scoala sau liceu. Mai nou bag de seama ca tabla din neagra a devenit alba iar in loc de creta se folosesc carioci. Prin urmare, indivizii au la dispozitie aceste unelte cu care isi exercita placerea maladiva de a distruge. Or fi frustrati ca existenta lor nu inseamna nimic, ca nu aduc nici un fel de valoare in lume desi poate isi doresc. Nu sint capabili sa faca nimic constructiv asa ca se limiteaza la ce sint in stare: niste mizgalituri amorfe, neinteligibile.

Pe o treapta superioara sint vopsitorii. Astia sint un pic mai organizati si probabil mai in virsta.

Sa nu uitam si a treia categorie, lipitorii de autocolante mici, palmabile, cu tot felul de mesaje gen "Basarabia e Romania" sau "Lupii rosii/verzi/albastri/mov, etc". Astia sint probabil huliganii din galariile de fotbal. Am o poza cu "opera" acestori cretini, un indicator de oprire interzisa ce practic e acoperit 90% de mizerie. Nu e din Bucuresti, asa ca poate nu isi are rostul aici. Oricum am vazut si la noi lipite peste tot, inclusiv pe lentilele semafoarelor.

Categoria cea mai de jos este a brutelor care pur si simplu distrug: taie capitonajul, sparg geamurile, lipesc gume, etc.

Usurinta cu care mizaglicii astia patrund in depouri si incredibila lor imunitate ma face sa cred ca sint copiii cuiva foarte sus pus. Pentru noi ceilalti, paza sint convins ca e foarte vigilenta si daca am incerca sa intram clandestin, am fi prinsi si cotonogiti.

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor ByOnu

Ignorand partea de graffiti, taguri si abtibilduri, panourile din Otokar au devenit la fel de jegarite (adica mizerie, nu vandalizare), precum cele din Citaro. Deci, pot sa fie ele cat de noi, ca ITB-ul tot ITB este si la fel trateaza vehiculele.

Las, ca le mai spală  peste vreo 3 luni intr-o mega campanie de igienizare.

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor cris_m

Daca au norocul sa pice la tombola norocoasa...  :roll:

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor punmeister

Chiar ieri am mers cu un 641x in 336 si era oribil la interior.

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor 1689

Parafrazind un banc vechi: “Ce facem, le spalam sau mai bine luam altele noi ?”

 


Re: Vandalizarea mijloacelor de transport si a statiilor Cezar210

271 era vandalizat pe corpul B (ultimul).

Astăzi avea o bucată de colant lipită pe acea zonă.

Poza cu caracter informativ.
IMG_20210813_172819.jpg (1.59 MB; downloaded 2879 times)

 


Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421279 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use