MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Stația Titan

32 posts, 4441 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Re: Stația Titan cris_m

Pe sensul spre Republica au termint de pus "bulbii", s-au apucat si pe sensul spre Dristor 2 de cateva zile. Au pus cam 2/3. Nu pot sa nu remarc diferenta in ceea ce priveste montajul... Spre Republica sunt pana in dunga alba, pe celalalt sens incalecat putin... #cârpeală
20230127_155919.jpg (940.18 KB; downloaded 2030 times)

 


Re: Stația Titan 1689

As fi tare curios sa vad si eu caietul de sarcini pentru “proiectele” astea…

Sau aprobarile interne - daca sint facute in regie proprie…

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stația Titan sab

Este o greșeală în prima poză, aici totul pare ok și în conformitate cu ce este în celelalte stații, unde ultimele două rânduri de bumbi sunt pe banda de delimitare.
Oricum nu contează, sunt puse de formă, nu le va folosi nimeni.

 


Re: Stația Titan cris_m

A inceput dezafectarea spatiilor comerciale de la aceesul spre intersectie. Au disparut Fornetti-ul, unul din spatiile abandonate de ceva ani (fost aprozar, langa casa de bilete) si un magazin din dreptul scarii rulante.

 


Re: Stația Titan Gabi23

La Titan crăpăturile parcă se măresc...
20240201_202333.jpg (1.52 MB; downloaded 1158 times)
20240201_202804.jpg (1.99 MB; downloaded 1158 times)

 


Re: Stația Titan WT_fan06

Care a fost metoda de pionierat, să afle și publicul? Sau această placă "istorică" prezintă istoria ca fiind "istorică" și atât. Niște detalii mai există?

 


Re: Stația Titan rosetti61

Inghetarea solului, proces care a durat 90 de zile+metoda de constructie a statiei cu bolta de beton armat in sapatura deschisa. Insa pe placile alea au un sablon tip, sa se incadreze in cutare numar de caractere si randuri, ca la ziar...

 


Re: Stația Titan ByOnu

If you cut out the fat, ar mai fi loc lejer si pentru explicatiile tehnice.

20240201_202333.jpg (1.46 MB; downloaded 1003 times)


Dar, nu are legatura cu asta. Sunt statii care au mai mult text. Efectiv, cred ca in cazul Titan n-au stiut sa explice.

 


Re: Stația Titan shoppy

Unii spun ca textele s-au laut de pe wikipedia, altii de la departamentul istoric Metrorex, deci textele existau, nu este ca s-a dat o limita de x caractere pentru paginare, doar ca cine s-a apucat sa le scrie ori nu a avut nici un interes ori si l-a pierdut foarte repede, deci le-a facut ca sa scape de ele si apoi nu a existat nici un control al calitatii.

 


Re: Stația Titan subway guru

Să vorbești despre stația Titan fără să pui pe primul loc numele structuristului ce a conceput totul, dl ing Baubec Sucri e suprema insulta…pentru cel ce a făcut această stație fără de pereche.
P.S.
La Titan nu s-a folosit înghețul, s-a încercat dar fără succes la tunelele spre Potcoavă…

 


Re: Stația Titan cris_m

Pai si atunci pentru ce au fost toate conductele care traversau bulevardul pe perioada lucrarilor?

 


Re: Stația Titan subway guru

La construcția stației nu s-a folosit înghețul! Crede-mă ca spun, am lucrat pe șantier la Titan începând cu vara 1977.
Stația ce alimenta înghețul destinat tunelelor era amplasată în capătul din spate al organizării de șantier, de aici probabil confuzia.

 


Re: Stația Titan cris_m

Eu te cred, dar tot nu ne-ai zis concret CUM s-au construit. :)

 


Re: Stația Titan subway guru

Stația sau tunelele?
Precizează te rog ce te interesează.

 


Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422075 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use