Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura pentru sport și agrement din București

 

Topic: Parcul Liniei

142 posts, 14308 views
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11
 
 

📖 Pagination options
Re: Parcul Liniei Aron

Intr-o oarecare masura deja au devenit. Toti sunt acum cu waze-ul in mana. Pana anul trecut am fost sofer de taxi si pe degete pot sa enumar stradute pe care le cunosteam ca sa fentez putin traficul pe unde waze-ul nu arata. In rest Dumnezeu cu mila

 


Re: Parcul Liniei cris_m

Asta voiam sa zic si eu.... La mine doar adaugand un sens unic anapoda au aglomerat niste stradute laturalnice de sunt momente in care nici nu poti intra/iesi. Doamne fereste de un incendiu...

 


Re: Parcul Liniei orex

N-are nicio treaba dezvoltarea haotica a constructiilor din zona fostei fabrici de lapte, sau de paine Lujerului cu edificarea parcul! A dat ”cineva” autorizatie de construire mastodontilor astora, nu?! :bleah:

 


Re: Parcul Liniei shoppy

Oricine vrea sa cumpere o fosta zona industriala in care sa faca cartier de blocuri ca sa puna in reclama liniste si acces privat doar pentru locatari dar acest lucru trebuie blocat de autoritati, nu ne permitem sa avem ditai bucatile private in oras, PUZ-ul de la S2 impartea bine fosta platforma Pipera.

 


Re: Parcul Liniei ByOnu

Solutia nu e sa avem gated-communities, ghetouri delucse, pentru a ne baricada de restul orasului, doar nu suntem in statiunile turistice din tarile africane.

 


Re: Parcul Liniei Gabi23

Încep lucrările la Parcul Liniei - Faza 2:
PARCUL LINIEI FAZA 2.png (55.22 KB; downloaded 1217 times)
PARCUL LINIEI FAZA 2A.jpg (474.81 KB; downloaded 1217 times)
PARCUL LINIEI FAZA 2B.jpg (500.61 KB; downloaded 1217 times)
PARCUL LINIEI FAZA 2C.jpg (473.71 KB; downloaded 1217 times)
PARCUL LINIEI FAZA 2D.jpg (414.52 KB; downloaded 1217 times)
PARCUL LINIEI FAZA 2E.jpg (171.87 KB; downloaded 1217 times)

 


Re: Parcul Liniei Gabi23

Copacii abia plantați se usucă  :headbash: Dacă nu sunt udați, nu au avut poate suficient pământ la bază...
Poate era bine ca cisternele din noua flotă a ADPDU să fie utilizate pentru udarea acestor copaci anul acesta. În Parcul Crangași există un hidrant de alimentare a cisternelor de la puțurile de adâncime, poate era bine și în Parcul Liniei să avem un astfel de hidrant. Ca să nu mai zic că Sectorul 6 are ditamai Lacul Morii + cuva cu apă a Dâmboviței care împarte sectorul în două.
A existat stația de pompare de la Ciurel de care s-a ales praful la construcția pasajului suprateran.

În concluzie, degeaba s-au plantat copaci cu un trunchi mai generos. Dacă nu te ocupi totul se transformă într-un eșec...  :(
Parcul Liniei - 20.08.2023 (3).jpg (516.25 KB; downloaded 1048 times)
Parcul Liniei - 20.08.2023 (2).jpg (525.07 KB; downloaded 1048 times)
Parcul Liniei - 20.08.2023 (1).jpg (445.66 KB; downloaded 1048 times)

 


Re: Parcul Liniei Cristi N

Daca e verde gazonul inseamna ca zona are sistem de irigat automat si acesta functioneaza. Un copac are nevoie de mult mai putina apa extra fata de gazon.

Cred ca e vorba de lipsa pamant corespunzator, transplantare necorespunzatoare sau puietii au avut vreo boala.

Ar trebui sa se inlocuiasca pe garantia furnizorului fara costuri din partea ADP/PS6.

 


Re: Parcul Liniei andreiiul

Plus ca exista si sansa ca pomii sa isi revina singuri. Asta se va vedea la primvara.
Stiu cativa copaci plantati de Baluta pe Oltenitei care parea morti, dar in vara asta au infrunzit timid.

 


Re: Parcul Liniei subway guru

Un copac proaspat plantat (mai ales in extrasezon) trebuie neaparat irigat in primul an, altfel se usuca garantat.

 



  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Parcul Liniei Utilizator anonim 2

Cam mare spatiul ramas neamenajat in partea de sud. Daca apartine dezvoltatorilor, de ce nu l-au facut mai demult parcare sau bloc? Daca nu e al lor ci al altui proprietar, de ce nu il expropriaza primaria? Arata urit.

Si terenul aflat intre pasajul Lujerului si str. Lujerului se preteaza de minune la amenajarea unui parc. Sint deja prea multe blocuri in oras, ajunge.

 


Re: Parcul Liniei AdrianC

Terenul respectiv cica ar fi al nimanui dar mi-e greu sa cred, probabil s-au pierdut hartiile.

A anuntat primarul ca se mai lateste parcul cu 10m in acel teren sa faca ceva pentru caini (se vede in fimlare).

Bineinteles ca locatarii complexului rezidential vor o strada pe acolo.

Celalalt teren ar fi perfect pentru parc, are deja copaci (mari) pe el. Din pacate mi-e frica sa nu rasara blocuri si acolo (macar de ar pastra copacii).

Referitor la parc, mai uit pe filmare,  la cat tam-tam s-a facut si cu cat chin s-a construit este in continuare minuscul comparativ cu betoanele din jur.

Partea plina a paharului este ca avem un exemplu pozitiv la care sa se raporteze bucurestenii si sper ca vor cere mai multe astfel de lucrari.

 


Re: Parcul Liniei ByOnu

Se mai lucreaza la parc? Mai sunt lucrari pe teava in orizontul apropiat? Sau asta e tot?

 


Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura pentru sport și agrement din București  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422367 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use