Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Parcare Subterana Universitate (INAUGURAT 15.11.2012)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

540 posts, 132096 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 39
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului cornel001

Astia zic ceva de secolul al XVI-lea, desi nu m-as grabi sa iau de bun tot ce toarna presa.
http://www.evz.ro/detalii/stiri/cimitir ... 13870.html

PS am sters si refacut mesajul pt ca am mutat pozele in subiectul dedicat.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Dominatrix

rails wrote:
Descoperire arheologică: mai multe schelete au fost găsite în zona Universitate din Capitală
Dar scheletele fara valoare istorica, dar totusi interesante din dulapul lui Dr. Oetker cand vor fi descoperite? Daca la o parcare amarata s-a descoperit asa ceva si dureaza atat, va dati seama ce se va descoperi (si implicit cat vor dura lucrarile) cand se vor apuca sa "scormoneasca" pamantul in zona centrala pentru linia M5 de metrou si intr-un viitor mai indepartat pentru M7?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Nightwolf

Dupa cum spuneam acum o luna ... aceasta lucrare se va desfasura prin metoda sapaturilor cu stiletul, dalta si shpaclul .... 4 ani o sa ne chinuim prin zona Universitate ... pacat!

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Utilizator anonim

Momentan vad ca au fugit toti, oare le e frica de fantomele celor ingropati acolo sau ce ?  :roll:  :evil:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului adn2377

Utilizator anonim wrote:
Momentan vad ca au fugit toti, oare le e frica de fantomele celor ingropati acolo sau ce ?  :roll:  :evil:


Pai nu cred ca ii plateste nimeni sa stea sa se uite la gropile alea :)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Dominatrix

Pana la urma s-a terminat descarcarea arheologica sau nu? Daca nu s-a terminat, trebuie sa "spargem oalele" in capul altcuiva, nu al constructorului...

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Utilizator anonim

De pe 12 ianuarie cand am fost ultima data sa fac poze nu s-a mai schimbat absolut nimic, azi nici nu m-am mai agitat sa cobor din 336, sigur nu au terminat cu descarcarea arheologica.  :evil:  :evil:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Gabi23

Cel mai rau mi se pare ca au distrus in ultimul hal zona, care candva arata destul de bine. In momentul asta mi se pare ca arata sinistru tot peisajul. Adaugam in peisaj si tot gardul umplut cu "Basarabia Pamant Romanesc" si alte chestii lipite... Sa nu mai zic de toti biznonii care parcheaza si mai mult in zona si ii deranjeaza faptul ca incerci sa faci o poze la troleibuze in zona  :evil:.
Si in plus daca nu s-a obosit nimeni acu 200 de ani pentru ce era acolo, ce sunt asa importante pentru pentru noi?  :evil: Mare descoperire :roll:.  Daca nu se mutau statuile nu mai se gaseau secheletele minune...
In alta ordine de idei acu vreo 2 saptamani, am trecut cu 385 pe langa statuile mutate in Parcul Izvor si au capatat o nuanta verde de ou de rata  :?.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Utilizator anonim

Gabi23 wrote:
In alta ordine de idei acu vreo 2 saptamani, am trecut cu 385 pe langa statuile mutate in Parcul Izvor si au capatat o nuanta verde de ou de rata  :?.


Pai da pentru ca acolo nu le mai vede nici naiba sa zica "bai astea mai trebuie curatate". Macar peste ani si ani cand le aduc inapoi la Universitate sper sa le aduca intregi. Parerea mea e ca ar fi trebuit mutate in Cismigiu si/sau in fata Teatrului National.
Iar aspectul zonei acum este de ghetou de cartier, spatiile verzi sunt istorie de mult, traficul in zona e blocat mai mereu, e plin de vanzatori ambulanti si aglomeratie. Ori ca sunt la Piata Rahova ori ca sunt aici e aceeasi senzatie.
De la inceput am fost contra acestui santier si cu siguranta imi voi mentine parerea.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Dominatrix

Gabi23 wrote:
Sa nu mai zic de toti biznonii care parcheaza si mai mult in zona si ii deranjeaza faptul ca incerci sa faci o poze la troleibuze in zona  :evil:.
Nu trebuie sa fii suparat. In Romania, pentru majoritatea cetatenilor patriei, fotografiatul nu este vazut ca o pasiune. Aceasta activitate se rezuma numai la cateva momente din viata, precum botezul, taierea motului la copil, nunta, mai nou si inmormantarile - astea in mod traditional - plus mai nou, fotografierea cercului restrans de prieteni in diferite "ipostaze" numai bune de pus pe Facebook, si eventual daca esti baiat, si fotografierea fundurilor si dedesubtul fustelor colegelor si cam atat.

Asa ca daca te apuci sa faci poze la panacoate (adica vehicule de transport in comun) in buricul orasului, normal ca esti considerat dubios, fiindca fotografiatul din pasiune nu prea este practicat pe scara larga in aceasta tara.
 
Gabi23 wrote:
Si in plus daca nu s-a obosit nimeni acu 200 de ani pentru ce era acolo, ce sunt asa importante pentru pentru noi?  :evil: Mare descoperire :roll:.  Daca nu se mutau statuile nu mai se gaseau secheletele minune...
Nu iti dau dreptate. Peste tot in lume sunt necesare descarcari arheologice la unele lucrari de infrastructura. Te-ai intrebat daca nu cumva nu s-a "umblat" acolo 200 de ani fiindca nu se stia de aceste ramasite? Acum daca le-am gasit, trebuie descarcate corespunzator. La gunoi nu le putem arunca, fiindca nu suntem o tara bananiera.
Bineinteles, asta nu inseamna ca incerc sa gasesc scuze pentru ce se intampla acolo, intr-o tara normala probabil am fi terminat mai repede cu "arheologia" de la Universitate, dar daca in continuare aceste lucrari nu au fost finalizate, chiar nu e vina constructorului parcarii, fiindca arheologia nu e treaba lui...

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Utilizator anonim

Momentan zona arata tot ca dupa razboi iar lucrarile sunt sistate...

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Utilizator anonim

Astazi in sfarsit se misca ceva in zona, astupau gropile sapate aproape de bulevard.  :roll:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului ByOnu

francezu72 wrote:
sa terminat cu cautarea mormintelor?


Repun intrebarea, insa cu o mica corectura de gramatica (s-a). Deci? :)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 39
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Parcare Subterana Universitate (INAUGURAT 15.11.2012)  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422367 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use