Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Parcare Subterana Universitate (INAUGURAT 15.11.2012)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

540 posts, 132102 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 39
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

@jailor:
Daca e locul pe care a fost o biserica, SIGUR sunt in jurul ei morminte vechi...
Hai sa-ti spun ceva din 'proprie experienta'...
Atunci cand s-au sapat tunelurile de metrou intre Unirii si Universitate, in fata bisericii Coltea am proiectat un 'zid de sprijin de protectie' din coloane forate, in trotuarul din fata pronaosului...
si ghici ce am gasit la foarte mica adancime (cca 1-1,5m)???
Ramasite ravasite de oase ce pareau a fi omenesti...
Si in sprijinul a ceea ce am constatat si eu direct, un citat din 'art-historia' indicata de @aztec:
Aşa că trecătorule prin staţia de troleibuz, să ştii sub picioarele tale se află zidurile brâncoveneşti ale unei faimoase biserici la vremea ei. Şi probabil, nenumărate schelete ale cimitirului mănăstiresc.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Utilizator anonim

subway guru wrote:
Din ce stiam eu cota necesara de excavatie pentru parcarea subterana e de cca 7m jumate. Evident ca zidurile de sprijin sunt ceva mai adanci...Santurile alea de le botezasi 'mormintele' par a fi de investigatie pe latura unde trebuie realizat peretele de sprijin dinspre bulevard (probabil si zona cea mai interesanta din punct de vedere arheologic).
Ai incercat sa iei legatura cu cei ce 'manageresc' lucrarea si sa obtii ceva privind intentiile lor 'de la prima mana'? sau cu domnii de la Muzeul de Istorie al Municipiului? Ca Apolodor e doar cu 'carca'...


O sa ma mai duc in zona, oricum slaba activitate, pe santier doar la noroc sa gasesc pe cineva "mai mare"  :roll:
Ma asteptam ca peretii de sprijin sa fie realizati prin forare...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Am mutat si eu mesajul aici:
Din ce stiam eu cota necesara de excavatie pentru parcarea subterana e de cca 7m jumate. Evident ca zidurile de sprijin sunt ceva mai adanci...Santurile alea de le botezasi 'mormintele' par a fi de investigatie pe latura unde trebuie realizat peretele de sprijin dinspre bulevard (probabil si zona cea mai interesanta din punct de vedere arheologic).
Ai incercat sa iei legatura cu cei ce 'manageresc' lucrarea si sa obtii ceva privind intentiile lor 'de la prima mana'? sau cu domnii de la Muzeul de Istorie al Municipiului? Ca Apolodor e doar cu 'carca'...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului johnnyh

Salutare

Ca prim mesaj pun și eu o întrebare: la lucrările de genul ăsta nu s-ar putea realiza și niște „conducte” cu ghidaje (sau cum s-or numi sistemele prin care pot să pună cabluri după fără a sparge nimic) prin care să treacă toate cablurile atârnate de stâlpi ca de acum când te uiți în sus să nu mai vezi „pânze” de păianjen?

LE: ca prim mesaj am greșit topicul... :)) Vroiam să postez la cel cu străpungerea Buzesti - Berzei - Uranus dar din cauza tab-urilor deschise am greșit)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului aztec

La ritmul in care se lucreaza pt "sapaturile arheologice" si mai ales la adancimea la care au ajuns acum cu aceste sapaturi.. mult nu mai au si fac parcarea asta subterana la lopata. In unele gropi cred ca au ajus la -5-6m cel putin.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului telvanni

Groapa de 5-6m inseamna foarte mult, adicalea cam 4 oameni medii pusi unul in capul celuilalt. In Bucuresti mai mult de 2 m sapatura nesprijinita devine sinucidere, mai ales in apropierea Dambovitei unei este mult nisip si pietris.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului aztec

Cu siguranta are mult peste -2m si nu are sprijin. Maine poate fac si o poza, dar poate a mai trecut cineva pe acolo si poate zice mai precis ca mine, eu am vazut in fuga...
Nu stiu cat de bine s-ar vedea daca le-as face acum, pt ca e noapte...
PS. Am pus cateva poze de noapte.. insa lipseste elementul referinta, adica ceva ce poate fi masurat... sau un om....
poza2.jpg (79.98 KB; downloaded 2761 times)
poza.jpg (81.23 KB; downloaded 2744 times)
IMG_4736.jpeg (83.34 KB; downloaded 2755 times)

 



Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului mindmasster

Si nu stia nimeni de aceasta catedrala? Doar cand s-au apucat de sapaturi , Hopa stai ca aici ar putea fi o biserica veche de 300 ani . Nu stia nimeni ca vor da de asa ceva?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

De biserica se stia de foarte mult timp. E o supozitie - cred ca si actuala configuratie a bulevardului a tinut seama de ruine. Poate n-au avut bani atunci destui si au lasat spatiul acela liber din fata Universitatii. E o ipoteza, care s-ar putea sa fie falsa. Ce si-au zis baietii, n-avem bani acum  pentru cercetari, poate peste 100 de ani vor fi. A trecut suta si acum trebuie sa ne descurcam noi cu zidurile !  :lol:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului aztec

Aveam promise ceva poza.. sunt de ceva zile facute, dar nu am avut cablu la mine..
Da... am exagerat putin cand am spus -6 m adancime,, sunt doar in jur de -4 sau pe acolo...
IMG_4739.jpeg (138.99 KB; downloaded 3451 times)
IMG_4740.jpeg (114.42 KB; downloaded 3444 times)
IMG_4742.jpeg (116.1 KB; downloaded 3430 times)
IMG_4743.jpeg (136.54 KB; downloaded 3437 times)
IMG_4744.jpeg (159 KB; downloaded 3443 times)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului mindmasster

Nici 4 nu sunt . Sunt cam 3 metri. Ma uit la poza in care se afla si un punct de referinta (omul) . Era exact ce ne lipsea . Fix in mijlocul orasului. Oricum multumim de poze.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Mmmm domnisoare pe santier...  :twisted: .
Serios acum, am mai vazut "santiere arheologice" in centrul Bucurestiului abandonate cu lunile, aici lucrurile se misca foarte bine, oamenii sunt acolo, lucreaza, si se vad evolutii de la o zi la alta. Ori sapa doar pe langa pivnitele alea ca sa fie siguri ca nu gasesc nimic ori chiar nu e nimic altceva de gasit, cred ca scapam ieftin de arheologie.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului aztec

Gata.. au gasit  "cadavre la universitate".. ca asa zicea realitatea tv.
Deci.. incepe scandalul...

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 39
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Parcare Subterana Universitate (INAUGURAT 15.11.2012)  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422366 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use