Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Parcare Subterana Universitate (INAUGURAT 15.11.2012)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

540 posts, 132090 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 39
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

@plouis:
Nu stiu cat ai avut de a face cu diversi 'domni vienezi' dar eu pot sa-ti spun ceva din experienta mea personala...
Din start astia vin cu o 'morga' aferata pentru a da 'lectii' taranoilor valahi...pentru ca 'in viziunea' lor noi suntem cretini si doar ei 'dastepti'...doar pentru simplul motiv ca ei beau bere si schnaps iar noi doar vin si tuica...
In clipa in care le dai peste nas ca in alte 'capitale' (Praga, Budapesta...) ale 'imperiului lor defunct' se face altfel decat 'pretind' ei, fac 'ciocul mic' si revin la un ton normal si civilizat...
Revenind la parcarile subterane, vrem si noi sa facem aceleasi lucruri 'destepte' pe care le-au facut ungurii, ca nu degeaba arata mai bine Budapesta astazi decat Viana chezaro-craiasca...
Si in fond, de ce am fi noi mai fraieri decat ungurasii, sa cadem in c..la toate prostioarele lor austriece?
Ca in final si la urma urmei, Bucurestii sunt mai mari si decat Viena, Praga sau Budapesta...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Stimabilii arhitecti / vizionari vienezi sa dea jos linia de tren de la etajul 1 pentru ca strica peisajul urban. Plouis, nu vezi ca esti ridicol ? Raspunde la intrebare, ce cauta ditamai calea ferata vieneza la nivelul etajului 1 ? Uite, dam si noi podul Basarab jos daca dau ei calea ferata jos. Unu la unu. Iti convine acum ? Si te rog frumos cand incepi o fraza fa-o cu litera mare, adica MARE. Eu asa am invatat in 1900 toamna. S-au schimbat lucrurile de atunci ? Daca vrei sa te dai "civilizat" si noi ceilalti cretini macar respecta niste norme de scriere, sau nu sunt de nasul tau ? Chestia cu 1900 toamna am luat-o ca pe un atac personal si nu e frumos. Mai ales ca incepi fraza cu litera mica. Inclusiv Drumul Taberei se scrie asa cum l-am scris eu si nu drumul taberei cum l-ai scris tu. Dar probabil ca noi suntem niste tarani, numai tu esti domn.
W1.jpg (111.65 KB; downloaded 3125 times)

 


  • plouis
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului plouis

andrei11 wrote:
Chestia cu 1900 toamna am luat-o ca pe un atac personal si nu e frumos. Mai ales ca incepi fraza cu litera mica.


nu am kef sa scriu cu litera mare. imi pica mana.  :)   in rest ai sa constati ca nu scriu nostrii sau i-ti cum mai scriu unii p-aici  :mrgreen:

treaba ca te-ai autoinclus in descrierea mea nu ma priveste. nu am facut-o intentionat ca n-aveam de unde sa stiu cine/ce esti. asa vad eu lucrurile. lui taica'mu care e si el constructor, daca le-ar fi zis austriecilor ca-s handicapati si ca noi suntem aia normali, la fel i-as fi zis.

iar cu trenurile austriecilor...pacat ca n-au avut saracii 200mil de euro ca ce pasaj basarab trageau acolo de ramaneam cu totii muti.  :lol:

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului 2009

Într-adevăr 90% vom vedea vestigii aici. Exact pe locul statuii lui Mihai Viteazu se afla Biserica Sfânta Sava care a fost dărâmată în 1869 când s-a construit bulevardul!
Am găsit şi o poză cu biserica. http://bucharestunknown.blogspot.com/20 ... inara.html

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

Pot sa fac si eu o presupunere?
Daca pe tablita se spune ca organizarea de santier e aprobata pentru 24 de luni, din care 18 pentru executie, nu rezulta ca lucrarile de arheologie sunt programate pentru 6 luni???
Avand in vedere suprafata destul de mare ce trebuie investigata, cred ca e chiar putin ca sa ia aia la mana cu pensulica, maturica si cu spaclul tot ce o mai fi prin subsol...au si arheologii 'normele' lor de 'productivitate'.
Tot din experienta proprie, e foarte important daca zona a mai fost inainte cercetata, atunci merge mai repede, daca nu, treaba e migaloasa si termenul de 6 luni e chiar foarte scurt, plus ca arheologii lucreaza in campanii de vara si iarna stau la muzeu si 'catalogheaza'...
Vedeti si voi ce s-a intamplat pe stradutele din centrul vechi...
De gasit ruine nu e 90% ci 101% sigur...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

2009 wrote:
Într-adevăr 90% vom vedea vestigii aici. Exact pe locul statuii lui Mihai Viteazu se afla Biserica Sfânta Sava care a fost dărâmată în 1869 când s-a construit bulevardul!
Am găsit şi o poză cu biserica. http://bucharestunknown.blogspot.com/20 ... inara.html

O mica precizare:
E vorba de Sfantul Sava, personajul era de sex barbatesc...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Dominatrix

andrei11 wrote:
Hai sa va dau o "fumigena". Aiurea vestigii arheologice, de fapt nu au nici un fel de bani ca sa se apuce de treaba. N-o luati drept buna, am spus ca e o fumigena. Oare ?
N-ati observat ca nici nu au sapat decat vreo 30 cm si au dat deja de "arheologice". Dar ce, erau arheologice de suprafata ?
E adevarat ca si mie mi se pare cam curios sa gaseasca "vestigii arheologice" atat de repede, dar nu voi comenta acest aspect fiindca n-am informatii. Dar in privinta "banilor", eu cred ca gresesti. S-a spus destul de clar ca acesta e un proiect PPP (adica Parteneriat Public-Privat) deci "malaiul" nu vine din vistieria locala, cel putin pe moment...

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Utilizator anonim

plouis wrote:
tovarasul andrei mi-a dat ban pentru ca am indraznit sa critic mareata si inutila megalomanie intitulata "pasajul basarab", opera a unor minti de taranoi care doreau ca orasul asta comunist sa mai aiba inca o constructie imensa, de prost gust, construita cat mai scump si a carei utilitate sa fie indoielnica.


Ti-am dat ban pentru ca te-ai certat cu lumea pe aici, repet va puteti contrazice ca altfel nu ar fi o discutie, dar nu sa va atacati si jigniti intre voi, nu castigati nimic !

 


  • plouis
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului plouis

Utilizator anonim wrote:
Ti-am dat ban pentru ca te-ai certat cu lumea pe aici, repet va puteti contrazice ca altfel nu ar fi o discutie, dar nu sa va atacati si jigniti intre voi, nu castigati nimic !


eu cred ca guru m-a facut in enspe feluri chiar nasoale eu nelegandu-ma de persoana dumnealui cu nici un epitet calificativ. daca era pe jigniri el ar fi meritat cu prisosinta, desi eu n-as fi fost de acord sa-i dai ban. insa trebuie sa recunosti ca va iesiti din pepeni ca eu nu consider pasajul basarab o lucrare la locul ei, la modul la care s-a realizat.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului telvanni

OFF TOPIC
plouis wrote:
insa trebuie sa recunosti ca va iesiti din pepeni ca eu nu consider pasajul basarab o lucrare la locul ei,

Va rog sa analizati foarte bine aceasta fraza pentru ca ea este ESENTA a tot ceea ce a postat domnul plouis pana acum.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului aztec

Sapaturile arheologice sunt in plina desfasurare, santurile fiind destul de dese si vad cu ceva spor, adica se adancesc vizibil. Posibil sa fi gasit si cate ceva "vestigii" dar nu am avut timp sa vad prea bine. Sa speram ca vremea frumoasa va mai tine putin, sa avanseze in acelasi ritm.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului telvanni

Va fi o placere teribila in momentul in care vor incepe ploile, cred ca va trebui sa-si faca un adapost provizoriu pentru a evita transformarea zonei intr-o balta de noroi.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului shoppy

Sa speram ca nu dau peste prea multe vestigii...

 



Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 39
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Parcare Subterana Universitate (INAUGURAT 15.11.2012)  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422366 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use