MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Stația Pantelimon

58 posts, 7278 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stația Pantelimon (M1) sab

ByOnu wrote here:
Poate nu am inteles corect la ce te-ai referit, caz in care zic scuze anticipat. :)

Ma refeream sa vii din orasul Pantelimon sau din alta comuna la Republica direct cu transportul in comun, de ce sa ma complic sa ma duc la Pantelimon unde am metrou la 20min, dacă la Republica am la 5 min?
Exact ce spune și guru.
Nu știu de ce multimodalul a fost facut la Pantelimon, acolo trebuia făcut doar dacă aveam M5.3.
Nu ai ce sa eficientizezi la statia Pantelimon. S-a născut "defecta" și asa va muri. Stau 15 min și iau metroul doar ca să cobor "la prima" , unde aștept altul. A naibii eficienta...
După mine, statia trebuie inchisa. Nu știu dacă acoperă salariile și curentul trenurilor din cati calatori are.

 


Re: Stația Pantelimon (M1) ByOnu

Ai dreptate. Si eu daca as veni din Pantelimon (UAT) si as vrea la metrou, cred ca as opta pentru a circula direct cu R-ul la Republica. Probabil rationamentul este corect si pentru a circula de la metrou la Pantelimon (UAT).

*depinde de conditiile meteo si de trafic. Daca e zapada sau daca traficul e mort la suprafata, metroul macar iti da predictibilitate, spre deosebire de R-uri.

Situatia insa se schimba daca am treaba in preajma statiei M Pantelimon (eg. daca as locui pe Str. Garii Catelu, Parcul Pantelimon), caz in care ar opta doar pentru metrou. Mda, situatii si situatii.

____

Care "sa astept altul"? Nu s-a renuntat la pendula de Pantelimon? Parca trenurile continuau direct.

 


Re: Stația Pantelimon (M1) punmeister

Da continua direct, doar ca 1 din 3 trenuri merg spre Pantelimon tocmai pentru ca este pe cale simpla.

 


Re: Stația Pantelimon (M1) ByOnu

Exact, deci nu exista pendula care necesita transbordare cu asteptare la Republica.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stația Pantelimon (M1) sab

Corect, greșeala mea. N-am mai fost de multa vreme acolo, am rămas pe "stil vechi".

 


Re: Stația Pantelimon (M1) subway guru

O pendula mai rau incurca.

 


Re: Stația Pantelimon (M1) andrei11

Dacă eşti << pe traseu >> aştepţi << Pantelimonul >>, deci practic tot o pendulă e, dar e mascată. Ajungi în reţea de exemplu la Grozăveşti şi aştepţi acolo unul - două - trei metrouri până ce îţi "vine" << Pantelimonul >>. Deci e "Pendulă".
Guru, de ce crezi că o pendulă ar încurca ? Doi mecanici, fiecare în postul lui, nu staţionează prea mult la << Republica >>. Părerea mea.
E nevoie de o simplă IVA, nici nu trebuie să ţii ocupat un BM.

 


Re: Stația Pantelimon (M1) subway guru

Pentru ca pendula iti blocheaza o linie in Republica.

 


Re: Stația Pantelimon (M1) andrei11

În principiu ai dreptate. Păi eu ce-ţi spusei acum ? Dacă la mine la Iancului ajunge un metrou la 7 - 8  -  10 - 12 minute, fix aşa ajunge şi la Republica.
Dacă pendula ( IVA eventual ) are mecanic în ambele capete n-ar trebui să stea prea mult la << Republica >>.
Dar e mai bine aşa cum e acum, un metrou din trei - patru ajunge şi la  Pantelimon.  :yes:  :bere:

 


Re: Stația Pantelimon (M1) Chev Celios

Cum sa nu aiba R-urile statie la Antilopa cand vin din Ilfov. Au statie chiar vis-a-vie de gura de metrou, la poarta depoului. Traversezi strada si ai ajuns la metrou. Mult mai repede decat sa se mai duca pana la Republica via Pantelimon.

 


Re: Stația Pantelimon (M1) andrei11

Dar R-urile ajung şi la Republica sau se opresc la Capătul lui 5 / 14 ?

 


Re: Stația Pantelimon (M1) Chev Celios

Toate se duc la Republica. In capatul de la Pantelimon opresc doar 103,246, N102. Iar la Antilopa R-urile au statie si cand se duc la Pantelimon si cand vin la Pantelimon pe sensul Republica-Ilfov, mai putin 454, care la Antilopa face dreapta pe Sos. Garii Catelu si se duce in Comuna Pantelimon.

 


Re: Stația Pantelimon (M1) andrei11

Concluzia realistă pentru anul 2022 este următoarea: soluţia rezolvării  transportului cu metroul acolo este M 5.3. Restul sunt discuţii sterile.

 


Re: Stația Pantelimon (M1) Chev Celios

Asta nu cred ca o contesta cineva, dar in momentul de fata faptul ca 1 din 3 metrouri ajung la Pantelimon este chiar foarte bine. Transbordare destul de rapida la orice R sau102,103,104, 246.  Sincer eu unu sunt de parere ca unele ture de pe M1 ar trebui sa circule doar intre statiile cele mai aglomerate si nu sa se plimba pe toata magistrala.Gen trenurile care se duc la Pantelimon sa circule pana la Crangasi sau GdN. Chiar si pe M2 la orele de varf cateva 2 rame care sa circule strict intre Pipera si Uniri.  Exemple pot fi multe si cu putina organizare se poate face acest lucru.

 


Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422056 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use