De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Despre Serviciile Patriei Noastre

313 posts, 92943 views
 
Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22 23
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre Serviciile Patriei Noastre shoppy

Cum afara bate un pic vantul, pe Mihalache si pe unele alei adiacente nu mai merge iluminatul, drept urmare tiganii au iesit la furat oglinzile de la masini. Norocul meu ca a tipat la ei o batrana si ca de la VW nu se fura asa usor ca la BMW. Deci sa sunam la poltia locala, zis si facut, la dispecerat (021 224 28 87) e pe fax dar mi s-a raspuns pe telefonul cetateanului (021 9540) unde explic problema, operatorul e surpins sa auda ca nu merge iluminatul, imi promite ca transmite colegilor de pe tura de noapte sa patruleze dar in legatura cu Luxten, se afla in aceeasi situatie ca mine si imi recomanda sa sun si eu la Luxten la 0800 800 882 si sa fac reclamatie. Numarul asta nu e de la Luxten, e de la Dispeceratul Integrat de Urgenta, unde suna de fix 2 ori dupa care imi baga o placa numarul apelat nu raspunde si ma deconecteaza.
Am intrat la Luxten pe site care nu au numar cu apelare gratuita ca doar treuie sa platesc eu convorbirea ca sa le spun ceea ce vad si ei pe ecran, ca serviciul pe care il platesc (si pe care il suplimentez de la mine cu neonul de pe balcon) nu functioneaza, asa ca le-a dat un mail, sa vedem ce or raspunde...

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Utilizator anonim

Vineri am constatat socat ca DigiMobil are in sfarsit semnal la metrou, la Unirii se aude chiar mai bine decat Cosmote. Inca sunt intreruperi in unele zone dar e un pas major inainte.  :ugeek:

 


Re: Despre Serviciile Patriei Noastre iliutu

Sunt folosite 2 tehnologii diferite - Cosmote 2G in mod normal, iar Digi 3G, iar calitatea sunetului pe 3G e o idee mai buna (depinde si ce are cel din capatul celalalt).

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Dr2005

Organizându-mi o parte din pozele făcute mai demult, am găsit şi anunţul ăsta de la UO VEST (aşa scrie...):
IMG_7894.jpg (262.9 KB; downloaded 3713 times)


Sublinierea îmi aparţine. Evident, au venit de 2 ori şi doar pe la 9 am, iar pisoiul e dresat să nu deschidă uşa celor de la Enel  :lol:
Curios că de atunci a început să nu mai vină factura la timp... vreo 2 luni nu a venit direct, m-am trezit direct cu preavizul. Şi nici cea pe octombrie nu a venit (curios, la vecini au venit facturile, doar la mine nu), aşa că în vreo 2 săptămâni aştept următorul preaviz, al 4lea pe anul ăsta (şi al 3lea din vina lor, că nu trimit factura şi eu n-am ce să plătesc fără să am CodulEneltel şi seria facturii).

 


Re: Despre Serviciile Patriei Noastre shoppy

Da, a fost si pe la mine, mi-a lasat in usa un biletel ca trebuie sa-mi schimbe contoarul, l-am sunat sa-i zic ca vreau dinala cu contorizare diferentiata ca doar noaptea ar trebuii sa fie gratis curentul, nu, ca el nu poate, ca sa ma duc pe Dorobanti sa fac cerere, da el tot trebuie sa vina sa il schimbe pe ala care il am, asa ca am renuntat, ne-am intalnit a doua zi la 9 si m-a rezolvat.

Chiar, are cineva dinasta cu contorizare diferentiata? Care-i diferenta intre zi si noapte?, ca la ei pe site nu scrie nimic.....

 



Re: Despre Serviciile Patriei Noastre mastocitu

Am si eu o intrebare, daca poate cineva sa ma ajute. Ieri am primit o amenda de circulatie pe raza sectorului 2. Stie cineva unde trebuie platita? Daca ajung in 48 de ore lucratoare platesc doar jumatate. Multumesc anticipat si scuze de off topic dar nu stiam unde sa scriu.

 


Re: Despre Serviciile Patriei Noastre 3mil

La orice institutie publica abilitata sa administreze veniturile publice locale din toata tara, nu conteaza unde ai luat amenda. Cand am mai avut si eu de platit amenzi, le-am platit la posta. Bafta! ;)

 


Re: Despre Serviciile Patriei Noastre alchimistul

Nu am vrut sa deschid un nou topic, drept urmare voi scrie aici. Semnati si voi petitia pentru reglementarea taierii padurilor virgine din Romania :

http://padurivirgine.ro/semneaza-petitia/

 


Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Dominatrix

Rețeaua electrică din Capitală are peste jumătate de veac în unele zone VEZI SITUAȚIA DIN CARTIERUL TĂU

Consumul de electricitate a crescut de la an la an în Capitală, din 1989 și până în prezent. Fie că e vorba de aparate de aer condiționat sau blocuri nou-ridicate infrastructura electrică a Bucureștiului este, în acest moment, pusă la grea încercare. Aproape zilnic au loc întreruperi programate de curent electric, în vederea modernizării rețelei care în unele locuri este veche de peste 50 de ani. Alteori, rețeaua pur și simplu nu mai face față.

Continuarea: http://b365.ro/news/15-de-z ... ierul-tau/

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Tom

Dr2005 wrote:
Organizându-mi o parte din pozele făcute mai demult, am găsit şi anunţul ăsta de la UO VEST (aşa scrie...):


Sublinierea îmi aparţine. Evident, au venit de 2 ori şi doar pe la 9 am, iar pisoiul e dresat să nu deschidă uşa celor de la Enel  :lol:
Curios că de atunci a început să nu mai vină factura la timp... vreo 2 luni nu a venit direct, m-am trezit direct cu preavizul. Şi nici cea pe octombrie nu a venit (curios, la vecini au venit facturile, doar la mine nu), aşa că în vreo 2 săptămâni aştept următorul preaviz, al 4lea pe anul ăsta (şi al 3lea din vina lor, că nu trimit factura şi eu n-am ce să plătesc fără să am CodulEneltel şi seria facturii).
Eu am platit factura cu o zi inaintea expirarii termenului si mi-au trimis somatie. Le-am trimis pe mail factura cu bonul de plata la paypoint si cu precizarea ca sunt obligati sa tina cont, dupa propria lor afirmatie din somatie "de orice chitanta emisa de un partener".
Dupa care le-am scris ca daca vor veni sa taie curentul nu le voi permite accesul pe proprietate (unde se afla stalpul), iar daca vor incerca sa o faca, voi raspunde inclusiv cu forta, iar daca vor reusi sa-mi taie curentul, scrisoarea mea de raspuns va deveni somatie de demolare a stalpului.
Asta a fost vineri seara, cand am gasit somatia in cutia postala. Luni dimineata o cucoana dela serviciul lor a spus ca daca am platit nu e nicio problema. Problemele sunt ale lor si le-am spus ca-i astept dimineata in ziua aia cand vor sa-mi taie ***-entul in fata curtii. Mi-am permis sa refac si "podul de flori" si sa invit si vreo doi frati de peste Prut la o vodka asa ca pe vremuri in Cecenia :lol:
Legat de partea cu "accesul la echipamentele de pe proprietatea dumneavoastra" se refera strict la echipamentele necesare furnizarii energiei catre clientul respectiv. In cazul stalpului, eu nu am nicio obligatie fata de ei, pentru ca e amplasat ilegal de catre ei.
Am uitat sa spun ca le-am scris si despre calitatea execrabila a serviciilor lor, dar sigur ca ei stiu deja asta sau poate ca ei nu stiu si cred ca sunt servicii de calitate, asa cum ca orice cretin se considera geniu doar pentru ca se ridica la maximul propriilor sale performante.
Cert este ca nu voi lasa aceste gunoaie greco-mongoloide (Rromtelecom plus bastardul ala de origine incerta de la firma partenera), francoponari de la BasDeFrance sau PapaNova (cu astia din urma n'am niciun contract) sau cu broscarii mancatori de pisica de la Enel, sa faca ce vor la mine in casa sau in curte. Sa se care acasa la ei sau sa incerce o destinatie mai exotica, unde le-ar cadea capul pentru magariile lor.

 


Re: Despre Serviciile Patriei Noastre nokia2110

Nu mai ştiu dacă pe aici s-a vorbit despre transformatoare vechi de 50 de ani. Dacă vechi de 50 de ani înseamnă instalate în 1961, da, cred că există aşa ceva, dar numai la blocurile construite în perioada aia şi posibil la zonele trecute de la 120 V. la 220 V. în perioada aia. La mine în zonă există un transformator de pe la 1962-1963 (transformatr din ăla îngropat - adică băgat sub pământ) care alimentează vreo 2 blocuri construite în 1963 - U1 (cel cu policnica) - Str. Avrig nr. 9-19 şi U2. Cred că astea au fost unele din primele clădiri cu 220 V. din zonă, Cart. Obor având pe atunci încă o reţea de 120 V. (prin 1968 în zona Popa Petre - Foişorul de Foc s-a început însă trecerea la 220 V.) Restul trafurilor din zonă s-au instalat în anii '70-'80 când s-au construit restul de blocuri, transformatoarele fiind atât îngropate, cât şi de suprafaţă (alea băgate în acele "cutii"). Acum un an au înlocuit o parte din cele din anii '70-'80. Unul l-au înlocuit aşa de bine încât au fost vreo 2 pene de curent - deabea după ce au înlocuit un alt transformator.
Au venit şi cu generatoare mobile.

La 120 V. poţi să ai mai puţini consumatori şi ai nevoie de condcutori mai groşi, însă eficicenţa luminoasă a becurile cu incadescenţă e mai mare decât 220 V.  :twisted: De aia prin unele ţări foloseau 110-125 V. pentru reţeaua de iluminat şi 220 V. pentru reţeaua de forţă.

 


Re: Despre Serviciile Patriei Noastre bercenicity

Dupa V nu se pune punct. E simbol al unitatii de masura, nu prescurtare. Nu stiam de ce propozitiile se terminau brusc si reincepeai cu litera mica...

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Despre Serviciile Patriei Noastre Tom

nokia2110 wrote:
La 120 V. poţi să ai mai puţini consumatori şi ai nevoie de condcutori mai groşi, însă eficicenţa luminoasă a becurile cu incadescenţă e mai mare decât 220 V.  :twisted: De aia prin unele ţări foloseau 110-125 V. pentru reţeaua de iluminat şi 220 V. pentru reţeaua de forţă.
Arabia Saudita inca mai foloseste doua tensiuni: 127V si 220V / 60Hz. Vor sa-l standardizeze la 230V. Intr'o cladire poti avea doua tensiuni, asa ca pe prize scrie ce tensiune au si e bine sa fii atent ce pui in priza si in ce priza le pui :twisted:
Despre transformatoarele cu care Enel Broscarel alimenteaza clientii, pe mine ma intereseaza prea putin ca sunt din 1961 toamna sau din 2011. Altfel platesc si eu factura cu lei din 1961. Cred ca mai am suficiente monede de 1, 3 si 5 lei din perioada aia ca sa platesc o factura. Daca nu, mai pun niste bancnote din epoca de aur :lol:

 


Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22 23
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421813 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use