MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Stațiile Piața Unirii 1 și 2

153 posts, 27552 views
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11
 
 

📖 Pagination options
Re: Stațiile Piața Unirii 1 și 2 Cristi.

La intrarea de lângă Luca, s-au instalat câțiva conaționali ce au început să vândă haine.
Sper că Poliția va rezolva această situație.

 


Re: Stațiile Piața Unirii 1 și 2 ByOnu

Pai daca ai sesizat-o cuiva (paza metroul, mail/tel la Metrorex, etc), sanse mari sa se rezolve. :)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stațiile Piața Unirii 1 și 2 sab

sab wrote here:
Un stâlp este semi-golit de finisaje.

Au inceput sa placheze porțiunile pe care le golisera de finisaje.
Rezultatul este...no comment. 😞
20230813_135828.jpg (1.98 MB; downloaded 1503 times)
20230813_121224.jpg (1.35 MB; downloaded 1503 times)

 


Re: Stațiile Piața Unirii 1 și 2 ByOnu

As zice ca este decent.

Criticabil este ca placile noi au striatiile pe orizontala, in timp ce placile originale imi par a le avea pe verticala.

Dar, dupa ce se vor umple de praf, nu prea vom mai face diferenta.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stațiile Piața Unirii 1 și 2 sab

Exact asta este problema, travertin de alt tip.
Acum au ales clar un travertin vein-cut (adică piatra este tăiată astfel încât sa iasă in evidenta dungile), in timp ce finisajul original pare ca era cu travertin cross-cut (adică tăiat la 90 grade fata de primul, perpendicular pe striații, astfel încât sa iasă in evidenta găurile , naturale la acest material). De aici efectul vizual total diferit.  
Plus ca da, deși este un vein-cut, cel nou este cu striațiile pe orizontală, nu pe verticală cum ar fi trebuit sa aibă un adevărat travertin vein-cut. De ce ? Este destinat montarii pe orizontală, nu pe verticală, cum l-au montat ei.
Deh, așa este când nu iei un profesionist care sa te sfătuiască, ti se pare ca tot travertinul este la fel. :popa:
De umplut cu jeg nu cred ca se va umple prea curând, pentru am impresia ca cel nou este si lustruit si are foarte puține găuri (probabil este si semi-chituit...) fata cel romanesc de Borsec, care era 100% natural.
Nu vor arata niciodată la fel, nici peste 30 ani.

 


Re: Stațiile Piața Unirii 1 și 2 WT_fan06

Mai degrabă vor arăta la fel după ce îl vor înlocui și pe cel neînlocuit... asta dacă vor alege același travertin la momentul acela...  :popa:  :popa:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stațiile Piața Unirii 1 și 2 sab

Corect! După mine, in loc sa se chinuie să bage dibluri si să ancoreze travertinul vechi , mai bine îl dădeau de tot jos si placau la fel toți stâlpii cu noul material. Asa ar fi aratat stâlpii uniform .
Acum se vede cârpeala si cârpeală va rămâne pentru totdeauna, orice ai face.  
Nu așa se fac lucrările...Nu exista travertin din două locuri diferite care sa fie similar. Când lucrezi cu piatra naturală, o faci cu același tip de piatră , din același loc si, preferabil, din același lot.
Ce facem dacă după câțiva ani se vor desprinde alte porțiuni ? Vom placa cu alt tip de material si vom avea un "bazar" vizual...
Este fix ca la gresia galbenă, chipurile am vrut sa folosim același material, in realitate a ieșit cu totul altceva...

LE. M-am uitat cu atenție și noul travertin nu este nici lustruit, nici chinuit, asa cum îmi păruse la o privire rapida. Are doar foarte puține gauri.
Însă cred ca am dreptate cu ce am scris mai sus, deja vad ca au scos niște placi pe care le "ancorasera" anterior (se observa diblurile amărâte pe care le-au folosit, cred ca sunt dibluri de 6)... Soluția este o improvizație grosolana.
20230813_184513.jpg (1.89 MB; downloaded 1376 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stațiile Piața Unirii 1 și 2 sab

Pare ca problema desprinderii finisajelor începe sa se generalizeze.
Au aplicat metoda "diblul" și la Unirii 2.
20230827_084639.jpg (1.51 MB; downloaded 1174 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stațiile Piața Unirii 1 și 2 sab

Problemele par destul de mari și la U2. Acesta este alt stâlp fata de cel din mesajul anterior.
20230905_192638.jpg (1.65 MB; downloaded 977 times)
20230905_192626.jpg (1.72 MB; downloaded 977 times)
20230905_174511.jpg (1.65 MB; downloaded 977 times)

 


Re: Stațiile Piața Unirii 1 și 2 sorin.niculescu_

Cred că este unul dintre cele mai penibile lucruri pe care le-a putut face Metrorex vreodată.
IMG_0681.jpeg (1.79 MB; downloaded 923 times)

 



Re: Stațiile Piața Unirii 1 și 2 Costin

Nu inteleg la ce te referi.

Daca este semnul, e in linie cu semnalistica bucuresteana unde numele statiei primeaza in fata indicativului magistralei. O prostie, intr-adevar, dar asa e peste tot. Daca asta voiai sa spui...

 


Re: Stațiile Piața Unirii 1 și 2 punmeister

Se refera la faptul ca au pus semnalistica de 2 lei in loc sa se foloseasca de modelul bun implementat acum 10+ ani.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stațiile Piața Unirii 1 și 2 sab

Odată cu M5 au schimbat modelul de semnalistica. Acesta este modelul nou,  aplicat inclusiv la Eroilor fosta linie 4. Nimeni nu a spus nimic la Eroilor. :)
Ma gândesc ca se va generaliza în curând acest model.

 


Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2341 forum members have written 426241 posts in 5298 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use