MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Stația Basarab

65 posts, 10561 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Stația Basarab Utilizator anonim 2

Eu nu cred ca are cineva o slabiciune pentru geamuri dar toti sintem impotriva jumatatilor de masura si incropelii. Sa puna alt sistem atunci, mai bun dar sa nu mai lase matele si negreala din tavan la vedere.

 


Re: Stația Basarab subway guru

Sau sa dea totul jos si sa vopseasca negru plafonul ca la Viena!
:bere:
Problema cu geamurile provine din faptul ca nu au nici chedere si nici nu pot fi chituite ca la ferestrele clasice pentru ca trebuie sa poata fi date deoparte ca sa umbli la instalatiile de deasupra lor si atunci rezemarea pe rama e imperfecta si de aici supararile.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stația Basarab sab

Dacă nu au chedere, sigur exista o garnitura neagra acolo pe profilul metalic. Se vede și în poza de mai inainte. Nu sta geamul direct pe metal.
Ba chiar atarna garnitura în dreptul neoanelor.
20220806_114156.jpg (198.03 KB; downloaded 2379 times)

La Viena asa a fost gândit. La noi este aiurea fără finisaje, ar trebui mutate toate cablurile. Plus ca se vede orice infiltratie și arata ca naiba....
Lucrurile trebuiau gândite inainte, nu vii acum sa dai jos geamurile fără sa ai o alta soluție.

 


Re: Stația Basarab subway guru

Nu trebuie mutat niciun cablu, doar sa nu le lasi sa atarne.
Cu atat mai bine daca infiltratiile sunt la vedere, nu au decat sa vina si sa le rezolve, ca au cu ce si cu cine.
Solutii exista, mai ieftine sau mai scumpe, depinde ce fonduri sunt dispusi sa mobilizeze. Daca nu, ramanem cu do nothing

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stația Basarab sab

Oricum rămânem cu do nothing, am bifat doar ca am dat jos geamurile si avem stații cu aspect de grota din paleolitic. :headbash:

 


Re: Stația Basarab ByOnu

Separat de sticla de pe tavan, amintesc si alte doua tipuri de pericole < din cer >.

Desprinderea bucatilor de beton(!) din tavan si a bucatilor de tabla carpite de angajatii de la intretinere pentru a directiona infiltratiile.
Screenshot_20220822-163810_Chrome.jpg (634.23 KB; downloaded 2294 times)
Screenshot_20220822-164125_Chrome.jpg (885.9 KB; downloaded 2294 times)

 


Re: Stația Basarab andrei11

Aproape imposibil să se fi desprins o bucată de beton din tavan, mai degrabă ceva moloz. Expresie de ziarişti deştepţi. Betonul căzut nu << generază >> praf << ca să nu poţi respira >>.

 


Re: Stația Basarab ByOnu

Cum sa nu? Desigur ca se pot desprinde portiuni din beton.

Poti vedea asta oricand armatura ajunge la vedere, semn ca s-a tot dus din beton, din varii motive.

 


Re: Stația Basarab andrei11

Corect, dar - repet - nu în halul  în care << generază >> praf << ca să nu poţi respira >>. Aia  a fost tencuială  cu siguranţă, dar "beton"  sună cu "mai mare impact emoţional"  :headbash:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stația Basarab sab

Nu prea se aplica tencuieli pe tavan la metrou, unde soluția pana in1990 era un tavan fals de sticla/alte materiale.
Ne-am "deșteptat" după 1990 sa nu mai finisam tavanele și un (contra)exemplu  este la NG peronul verde, unde, din ce îmi amintesc, chiar au tencuit tavanul deasupra liniei și s-a prăbușit o bucată după un timp. Deh, mai trec si tramvaie pe deasupra, vibrații, etc...Unde nu este cap...

 


Re: Stația Basarab ByOnu

La Unirii 2 a cazut din beton. Ca a facut sau nu praf, nu stiu. Posibil sa fi exagerat cineva. In poze se vedea ceva praf.

 


Re: Stația Basarab andrei11

Unde-s pozele să văd şi eu bucata lipsă din tavan / de pe perete ? Chiar nu ştiu unde sunt pozele.

 


Re: Stația Basarab ByOnu

Pozele nu mai sunt. Stirea e din 2011. Erau (poate inca sunt?) si pe forum. N-avem decat sa mergem la fata locului.

Nu inteleg insa ce ti se pare atat de imposibil. Acolo nu a fost niciodata tencuiala, a fost betonul la rosu, peste care au pus tavanul de sticla, atat de simplu. Asa e peste tot.

Betonul de sub armatura s-a crapat in 25 de ani (la vremea aia) de vibratii samd, si a si cazut. O fi fost o "punga" de beton mai slaba, posibil neomogenizata suficient, poate nu s-o fi respectat formula sau ceva de genul. De unde neincrederea?

 


Re: Stația Basarab subway guru

Motivul e altul, nu coroziunea armaturilor. Sunt plansee turnate pe pamant, pe un strat de sapa de poza ce nu a fost indepartata si a ramas lipita de betonul armat pana s-a desprins. Nu ai sa vezi asa ceva la planseele turnate pe cofraj.

 


Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2286 forum members have written 421109 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use