Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonateStrăpungerea Splaiul Independenţei – Ciurel – A1

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

4140 posts, 963904 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 226 227 228 229 230 231 232  ... 296
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului adila

Pe ce te bazezi cand spui ca este mare? Ai facut un calcul? Proiectarea se ocupa cu astea, noi doar ne dam cu parerea, fara macar a avea o schita cu deschiderile podului. Noi facem calcule cu google maps sa vedem cat este podul de mare, asa ca...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Și-a dat omul cu părerea. Îți spun eu care e senzația. Grinzile respective par masive în comparație cu dimensiunea pilelor...Dar este doar o percepție deformată optică...Simțurile noastre intuitive ne pot duce în eroare de multe ori...De exemplu cel mai înalt bloc din București este mai mic decât  orice stație de metrou...Și mai sun și alte percepții optice care ne duc în eroare, de exemplu subsolurile ni se par cu dimensiuni mult mai mari decât în realitate. Podul principal de la Dunăre / Cernavodă are distanța dintre pile de aproximativ 140 / 180 m ( sunt 3 pile )

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului adila

Pai nu e asa. Cel mai inalt bloc din Bucuresti chiar este mai inalt decat o statie de metrou. 137m are SkyTower.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Majoritatea stațiilor de metrou au 200 m lungime... ;)
h-Plan.JPG (196.76 KB; downloaded 2185 times)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului adila

Acum daca pui nu stiu ce anexe si spatii tehnice nu se pune. Pe site-ul oficial METROREX lungimea unei statii variaza intre 135m si 175m. Asta cred ca include si spatiile tehnice. Trenul are 114m. O cladire cum e SkyTower are si subsoluri multe, dar pe noi ne intereseaza ce se vede nu ce este construit.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

70 de metri nu ar fi mult daca ar arata asa...
Utilizator anonim wrote:
Grozavesti



... sau asa.
TibiV wrote:


 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului adila

Imi place poza facuta noaptea.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Adila,  :bere:
Tibi, Podul Grozăvești are deschidrea vreo 110 m, poate și mai  mult...
La Cernavodă podul peste canal are vreo 160 m  iar la Medgidia vreo 130...

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Utilizator anonim

Atentie, ca vad ca s-a inteles gresit, ma refer strict la deschiderea fara sustinere, la Grozavesti, Mihai Bravu etc, sunt poduri in arc, cu sustinere.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

...
8-26-2018 5-52-15 PM.jpg (71.49 KB; downloaded 2146 times)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

Utilizator anonim wrote:
Atentie, ca vad ca s-a inteles gresit, ma refer strict la deschiderea fara sustinere,la Grozavesti, Mihai Bravu etc, sunt poduri in arc, cu sustinere.

Ba am inteles bine, uite cum am zis
TibiV wrote:
70 de metri nu ar fi mult daca ar arata asa...

Adica am spus ca deschiderea nu ar fi prea mare daca ar fi pod in arc.
Dar nu este...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului realistul

Deci Duamna Primar a spus că podul Ciurel este finalizat in proporție de 90%. Ce părere aveți? Eu unul, care am mai bântuit prin șantier, nu pot fi de acord cu dumneaiei.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Despre halucinatii
Halucinatia este o tulburare psihica potrivit careia o persoana percepe evenimente sau lucruri care nu exista, iar experientele senzoriale nu sunt provocate de stimularea organelor senzoriale. Halucinatiile implica auzul, vazul, simtul tactil, mirosul si chiar gustul unor lucruri care nu sunt reale. Cea mai comuna forma de halucinatii sunt cele auditive (voci, sau alte sunete care nu au nici o sursa fizica).

Halucinatiile sunt asociate cu boli mintale si cel mai des cu schizofrenia. Totusi, acestea pot fi provocate si de tulburarea bipolara, depresie sau manie, mai ales daca au si caracteristici psihotice. Halucinatiile sunt doar una dintre manifestarile posibile ale tulburarii bipolare, dar sunt intalnite in rare cazuri, chiar daca este vorba despre un tip sever de depresie maniacala (ciclotimia sau tulburari bipolare II, de exemplu) care exclud, prin definitie, prezenta halucinatiilor.

De regula, halucinatiile includ:
- senzatia tactila a unei vietati
- auzirea unor voci atunci cand nimeni nu vorbeste
- vizualizarea unor lumini, obiecte, care nu exista in realitate.
...

Articolul e mai lung. Am luat unul la întâmplare de pe net.

 



Go to page:  1  ... 226 227 228 229 230 231 232  ... 296
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Străpungerea Splaiul Independenţei – Ciurel – A1  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422241 posts in 5260 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use