Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Achiziții de tramvaie noi în perioada 2022-2026

68 posts, 19764 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Re: Achiziții de tramvaie noi în perioada 2022-2026 Albert

Nu au cerut oferta de la Alstom.🙄

 


Re: Achiziții de tramvaie noi în perioada 2022-2026 punmeister

La ce probleme au cu livrarile la tramvaie, mai bine nu acum.

 


Re: Achiziții de tramvaie noi în perioada 2022-2026 Albert

Apropo, de ce consultarea a fost făcută de ADITPBI și nu de PMB? Oare intră ADITPBI și pe partea de achiziții?

 


Re: Achiziții de tramvaie noi în perioada 2022-2026 cosmindaniel

V2A wrote here:
Raportul final al consultării:

Au răspuns consultării: SKODA TRANSPORTATION a.s., Siemens Mobility S.R.L., PESA Bydgoszcz S.A., Atelierele C.F.R. Grivița S.A., Astra Vagoane Călători S.A. și Bozankaya Otomotiv Makina Imalat Ithalat ve Ihracat AS.
Prețurile medii/tramvai rezultate (fără TVA) sunt:
- 3.513.958,33 Euro pentru achiziția a 100 de tramvaie din gama de 36 m;
- 3.845.239,40 Euro pentru achiziția a 50 de tramvaie din gama de 45 m;
- 2.894.331,17 Euro pentru achiziția a 90 de tramvaie din gama de 27 m;
- 3.233.947,67 Euro pentru achiziția a 10 de tramvaie bidirecționale din gama de 27 m.
Termenele pentru livrarea prototipului: între 6 și 36 de luni; nr. maxim de tramvaie ce pot fi livrate lunar: între 0,5 și 6.

Prețurile sunt pe bucată, nu?

 



Re: Achiziții de tramvaie noi în perioada 2022-2026 PTMZ

Mi se pare promițător faptul că nu mai rămânem în marja de preț clasică pentru producătorii regionali, de 1.5-2 milioane euro (2.5 milioane euro cu inflația) fără TVA (pentru 27m). Dacă se păstrează valorile obținute la consultare și se face un caiet de sarcini de Doamne-ajută, poate avem noroc măcar să se prezinte cineva din vest. De câștigat nu-mi fac speranțe...

 


Re: Achiziții de tramvaie noi în perioada 2022-2026 cris_m

Nu cred ca se baga in republica semi-bananiera... Eu cel putin n-as face-o in locul lor.

 


Re: Achiziții de tramvaie noi în perioada 2022-2026 punmeister

Siemens nu ma astept avand in vedere comenzile lor si faptul ca de la Astra ar incasa ditamai comanda de boghiuri bi-motoare by default. Skoda si PESA nu ma astept sa se incadreze in cerintele STB avand in vedere ce lungimi, numar de usi si capacitate vor pentru toate gamele, mai ales daca vor fi totul la gramada.

Daca toate 250 de tramvaie vor fi la gramada intr-un singur lot, ma astept sa fie ca la prima licitatie, adica Astra si Durmazlar. Eventual inca cineva care sa vina cu ceva adaptat pentru platforma GTx, posibil Skoda.

 


Re: Achiziții de tramvaie noi în perioada 2022-2026 PTMZ

cris_m wrote here:
Nu cred ca se baga in republica semi-bananiera... Eu cel putin n-as face-o in locul lor.

La electrice, totuși, am avut puțin noroc, am avut Mercedes printre ofertanți, ceea ce tot e o schimbare. La metrouri am primit Alstom, și am mai avut Hyundai Rotem din gama de producători serioși. Deci se poate, dacă se vrea. Dar trebuie să ne pregătim cum trebuie.
punmeister wrote here:
Eventual inca cineva care sa vina cu ceva adaptat pentru platforma GTx, posibil Skoda.

Cred că este a nu știu câta oară când se aduce în discuție acest lucru: GTx NU este o platformă, ci doar o denominație pentru un tramvai articulat cu X osii.

 


Re: Achiziții de tramvaie noi în perioada 2022-2026 shoppy

Autobuze hibride de la Mercedes si diesel de la Otokar a avut acceptul UE, trebuia aruncat un os la Er Drogan si ca sa nu se supere prea multa lume s-a aruncat unul si la Germania, iar cand a fost cu 100 de tramvaie masajul UE a fost "ia gata cu Turcia, cheltuiti banii astia in UE, cu ceva si prin Germania", ceea ce s-a si intamplat(Astra cu motoare Siemens).
Acuma oricine castiga in Turcia tot trebuie sa-i mai arunce UE niste oase, sa speram ca nu s-a facut roata sa ne luam iar noi leapsa.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Achiziții de tramvaie noi în perioada 2022-2026 GPS

Ce treabă a avut UE cu Otokar? Alea nu s-au luat cu bani de la UE...

 



  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Achiziții de tramvaie noi în perioada 2022-2026 V2A

Astăzi, CGMB a aprobat studiul de oportunitate pentru achiziția celor 250 de tramvaie.
https://doc.pmb.ro/consiliu/sedinte/499/oz/11488.pdf
11488.pdf
11488.pdf (11.53 MB; downloaded 92 times)

 


Re: Achiziții de tramvaie noi în perioada 2022-2026 subway guru

Un rezumat de la Agerpres
Consiliul General al Capitalei a aprobat, joi, un studiu de oportunitate prin care se recomandă achiziţionarea a 250 de tramvaie moderne, necesare îmbunătăţirii transportului public de călători.

Studiul de oportunitate recomandă achiziţionarea a: 100 de tramvaie din gama de 27 de metri (dintre care 10 bidirecţionale), 100 de tramvaie din gama de 36 de metri unidirecţionale şi 50 de tramvaie din gama de 45 de metri. Ca şi posibile surse de finanţare nerambursabile au fost identificate PNRR şi POR 2021-2027.

Valoarea totală a investiţiei este estimată la 836.487.085 euro, respectiv 4.145.295.398 lei fără TVA.

 


Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422029 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use