Regiunile RomânieiTransilvaniaJudețul BrașovTransportul în comun din municipiul Brașov (SC RATBV SA)

 

Topic: Autobuze Mercedes-Benz Citaro Hybrid

39 posts, 12906 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Re: Autobuze Mercedes-Benz Citaro Hybrid Adrian.B

Greșeala mea, noi ăștia și mai înapoiați de la Ploiești, numim locul unde parcam troleibuzele depou  :lol:

 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Citaro Hybrid Robert

Si Menarini le casati? Nu, banuiesc ca se muta pe alte trasee unde sunt autobuze mai vechi, iar hybridele trec in loc la Menarini. Cam asta e legatura la care ma refeream eu daca ai fi citit. Sa nu mai discutam de autonomie vs. cele electrice si ca 5 nu este egal cu 10.

Din ce stiu hybridele sun luate pe o licitatie si electricele pe alta, astfel nu prea se putea lua in loc de 10 hybride 5 electrice, corect? Poate ma insel, dar eu asa imi aduc aminte.

Nu stiu ce legatura are Clujul in discutia asta, dar de dragul artei hai sa o facem. Erau extrem de necesare cele 20 autobuze scolare, fiindca inainte de asta CTP-ul transporta copii cu autobuze ce erau alocate altor linii/trasee. Acum elevii merg dimineata cu autobuzele lor, iar autobuzele sunt libere pentru a transporta mai multa lume la servici. Dar iarasi hulim noi ce face vestul de zeci de ani, adica duce copii cu autobuze dedicate, si noi romanii suntem desteptii globului.

 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Citaro Hybrid Robert

Imi cer scuze, mai exact 33 de ani, daca chiar vrei sa fim exacti ca nu e greu sa caut pe net, dar nu acesta era scopul. Am exagerat putin….sunt ca noi :)

 


Autobuze Mercedes-Benz Citaro Hybrid Andrei Andraș

Vineri, 19 noiembrie, la ora 10 va avea loc, la capătul de linie Stadionul Municipal, conferința de presă a primarului Allen Coliban privind prezentarea și punerea în circulație a celor 10 autobuze hibrid Mercedes-Benz.

 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Citaro Hybrid Victor92

De maine ... pe liniile 25, 28 si 41  :D



































 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Citaro Hybrid Victor92

Continuare.

Mercedes-Benz Citaro Hybrid - Brasov - Exterior (11).JPG (548.97 KB; downloaded 4154 times)


Mercedes-Benz Citaro Hybrid - Brasov - Exterior (12).JPG (515.59 KB; downloaded 4154 times)


Mercedes-Benz Citaro Hybrid - Brasov - Exterior (13).JPG (528.06 KB; downloaded 4154 times)


Mercedes-Benz Citaro Hybrid - Brasov - Exterior (14).JPG (636.36 KB; downloaded 4154 times)

 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Citaro Hybrid Victor92

Ultimele imagini.





























Mercedes-Benz Citaro Hybrid Interior.JPG (1.65 MB; downloaded 4153 times)

 


Autobuze Mercedes-Benz Citaro Hybrid Andrei Andraș

După cum am menționat anterior, autobuzele au primit numere de parc între 2172 și 2181 și sunt alocate garajului Bartolomeu.

2172 - BV 20 FYL
2173 - BV 20 FYK
2174 - BV 20 FYJ
2175 - BV 20 FYI
2176 - BV 20 FYH
2177 - BV 20 FYG
2178 - BV 20 FYF
2179 - BV 20 FYS
2180 - BV 20 FYM
2181 - BV 20 FYP

Brașovenii din Stupini și Bartolomeu circulă de astăzi cu noile autobuze hibrid Mercedes

Astăzi, 19 noiembrie, au fost puse în circulație cele 10 autobuze hibrid Mercedes care vor asigura legătura dintre cartierele Stupini și Bartolomeu cu centrul orașului. Cele 10 autobuze, produse la fabrica din Franța, au fost achiziționate de către Municipalitate cu suma de 13,4 milioane de lei + TVA, din care finanțarea nerambursabilă de la Uniunea Europeană reprezintă 98%.

Înainte ca aceste autobuze să plece în prima cursă, primarul Allen Coliban le-a prezentat reprezentanților mass-media, ocazie cu care a vorbit și despre importanța transportului în comun prietenos în tranziția spre un oraș verde.

,,Flota de transport public verde din Brașov se îmbogățește astăzi cu încă zece autobuze, autobuze hibride Citaro de la Mercedes, care vor contribui la reducerea poluării generate de transportul public. În cifre asta înseamnă o reducere de 96.000 de kilograme de dioxid de carbon pe an pe traseele pe care aceste autobuze vor opera, undeva la 1 300 de kilograme de dioxid de azot, sunt cifre importante pentru calitatea aerului din Brașov și cred că pot fi un element de mândrie care să convingă mai mulți brașoveni să folosească transportul public. Vedem cu toții că în multe zile, la anumite moment, se produc blocaje în traficul din Brașov cauzate de numărul mare de autovehicule de pe străzi. Vrem să schimbăm această tendință și să oferim un transport public de calitate, care să fie o opțiune reală pentru cât mai mulți brașoveni. În sensul acesta, pe lângă achiziția de mijloace de transport noi, avem o analiză, împreună cu operatorul de transport, asupra gradului de încărcare pe trasee. Am suplimentat în acest an multe dintre traseele din Brașov pentru a asigura o fluență și capacități adaptate la solicitări și la gradul de utilizare. Este tendința în care ne înscriem pentru următorii ani, astfel încât să nu mai avem aglomerație și să avem un transport public de calitate.”, a declarat primarul Allen Coliban.

,,În primul rând intrarea în circulație a acestor autobuze este importantă din perspectiva faptului că continuăm programul de modernizare a flotei auto a RATBV SA. În al doilea rând este important pentru că sunt zece vehicule noi pe care le aducem în circulație, fapt care ne permite să fim mai operativi în interesul clienților. Și sunt importante și din perspectiva faptului că putem să scoatem din oraș mașinile vechi pe care le foloseam înainte, care au emisii destul de mari. Aceste noi autobuze sunt dotate cu sisteme moderne de monitorizare prin senzori, au un sistem asemănător sistemelor City Safe – care detectează pietonii, au o asistare la frânare – de exemplu dacă șoferul nu reacționează în timp util la frânare, mașina frânează singură – are asistență la oglinzi, la vederea în spate. Sistemul de ventilație este un sistem modern, antibacterian și antivirus, cu o capacitate foarte mare de schimbare a aerului, adică în aproximativ două minute schimbă întregul volum de aer din habitaclu. Sunt de ultimă generație, sunt bine venite și așteptate în parcul nostru auto”, a explicat Directorul SC RATBV SA, Marian Geman.

Primăria Municipiului Brașov

 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Citaro Hybrid Victor92

O serie de imagini din cadrul evenimentului de vineri.








































 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Citaro Hybrid Victor92





Ulterior, de pe traseele 28 si 41.

2173 - Linia 28





2174 - Linia 41





2175 - Linia 28





















2180 - Linia 28



 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Citaro Hybrid ALEXCFRBV

Am vazut azi pe linia 25 un Citaro Hybrid la Carrefour.

 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Citaro Hybrid SPA29

Si vei tot vedea. Ai citit mesajele anterioare? Nu inteleg de ce la fiecare autobuz nou care apare prin zona (in care stai) trebuie sa scrii aici.  Forumul nu e dispecerat.

 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Citaro Hybrid Andrei98

Stai linistit pentru ca degeaba ii explici. Iti va ignora mesajul iar de maine o va lua de la capat, asa cum face de obicei.

 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Citaro Hybrid Andrei98

Astazi langa gara Bartolomeu l-am suprins pe 2178 indreptandu-se spre Livada Postei pe linia 28.


IMG_2711 by Andrei.CFRbv, on Flickr

 


Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Brașov (SC RATBV SA)  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421692 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use