Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Stația de tramvai Piața Victoriei (din Pasajul Victoriei)

223 posts, 62277 views
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 16
 
 

📖 Pagination options
Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei andrei11

Corespund și pot fi transformate în parcări. ;)

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei ByOnu

Preabine, cred ca era un topic separat unde puteam discuta (si s-a si discutat deja) despre aceste lucruri. Am cam deviat toti.

A mai trecut cineva prin zona sa ne spuna in ce stadiu sunt peroanele?

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei orex

Maine seara iti pot spune ce si cum s-a avansat, dar hai sa fim seriosi, mai mult de ”edificarea” peroanelor nu-i nimic mai mult! Asa, si...?
PS
Cand m-am intalnit cu @andrei11, sambata, la PV si ne-am plimbat p-acolo a ramas sa fie ”sparta” zona de la vestibul  spre VEST!
Isi pune problema de turnicheti(plata)? Pai pot fi plantati fix in vestibul, dupa ce se coboara dinspre pasajul rutier, asta daca/cand va vrea sa fie facuta strapungerea ”capacului”!
O parere! :bere:

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei Gabi23

11 februarie

Au pus balastul pe suprafața peroanelor. Pentru salubrizarea pasajului nu s-a făcut nimic, dar vizibil a fost numerotați toți stâlpii. Înainte de deschidere trebuie neapărat puse garduri (din plasă bordurată ar fi indeal și economic) între cele două sensuri de mers pentru că se pot întampla accidente grave! Pe liniei mai intră și autoturisme private, dar sunt de mare utilitate pentru serviciile speciale de urgență!  :applause:  
Pasajul Victoria - 11.02.2021 (1).JPG (371.51 KB; downloaded 3300 times)
Pasajul Victoria - 11.02.2021 (2).JPG (348.95 KB; downloaded 3299 times)
Pasajul Victoria - 11.02.2021 (3).JPG (327.14 KB; downloaded 3297 times)
Pasajul Victoria - 11.02.2021 (4).JPG (326.54 KB; downloaded 3295 times)
Pasajul Victoria - 11.02.2021 (5).JPG (310.24 KB; downloaded 3292 times)

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei andrei11

? Nu pun garduri și între stație și pasajul rutier ?

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei Tom

Care este motivul pentru care peronul nu ocupa intreaga latime a acelui spatiu? Am vazut ca in capete este blocat, deci nu va fi alt trafic pe acolo? Doar ca sa se impiedice cineva si sa cada de pe peron, sa se umple de apa de la infiltratii sau sa fie un loc unde oamenii sa poata arunca pe jos si sa nu fie la acelasi nivel cu peronul? Din imaginile postate anterior, nu vad nicio logica a acelui spatiu denivelat. Poate mi-a scapat ceva, dar nu vad logica.

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei Robert24

Chiar nu e nicio logica, doar prostie! Multa!

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei ByOnu

Motivul pe care l-am auzit pentru care s-a optat pentru aceasta varianta cu peron ingust este ca intr-un orizont necunoscut de timp (sper in mandatul acesta - ca voi toti), se va realiza strapungerea catre vestibulul metroului. Nu se doreste ca atunci cand vor incepe lucrarile sa fie irosita o investitie mare. Deci, teoretic, peronul ingust este cu titlu provizoriu.

Si eu sper la un peron pana in stalpii pasajului (eventual zidite golurile dintre stalpi / izolat fonic samd). Ce vedem astazi este departe de ce mi-am imaginat.

Putem da insa credit celor care au reusit sa puna pe lista aceasta statie de tramvai, promisa inca din 2009. Nu este perfect, dar este un inceput.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei Tom

Pana va incepe lucrarea de strapungere catre vestibulul metroului, vor incepe sa schimbe borduri, poate chiar doua sau mai multe randuri. Biznis de top in Bucuresti, asa ca asta poate insemna urmatorii 10 ani. :evil:
Dar cum spunea unul rau:


 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei andrei11

ByOnu wrote:
Motivul pe care l-am auzit pentru care s-a optat pentru aceasta varianta cu peron ingust este ca ...se va realiza strapungerea catre vestibulul metroului. Nu se doreste ca atunci cand vor incepe lucrarile sa fie irosita o investitie mare.

:rofl:  :rofl:  :rofl:

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei Mircea G

andrei11 wrote:
Corespund și pot fi transformate în parcări. ;)

Nici vorba , la ce dotari de siguranta se cer acum la parcarile subterane . Nici vorba .

 


Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei andrei11

Ce dotări de siguranță ?

 



Re: Stația de tramvai Pasajul Victoriei andrei11

Stimate coleg, în regulă, și ce puncte din acest normativ NU respectă ipoteticile parcări ? Recomandându-mi  respectivul normativ presupun că-l stăpâniți destul de bine.  Dacă chiar doriți o confruntare îmi va trebui câteva zile să-l citesc cu atenție, am mai citit la viața mea legi cu referire la PSI, am și un certificat că am absolvit un asemenea curs.

 


Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420962 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use