Regiunile RomânieiMoldovaJudețul Iași

 

Topic: Stiri, noutati, perspective

305 posts, 141475 views
 
Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri, noutati, perspective PTMZ

Tramvaiul ieșean la 124 de ani

Marți, 1 martie 2022, se împlinesc 122 de ani de la intrarea în circulație a primelor tramvaie la Iași și 124 de ani de la înființarea acestui serviciu public prin promulgarea legii 713 de către Regele Carol I.

Duminică, 6 martie, ieșenii sunt invitați să redescopere tramvaiul istoric AEG, care va circula între orele 12-16 pe traseul Târgu Cucu - Copou, cu oprire în fiecare statie.

Accesul în tramvai se va face prin spate, pe baza legitimației de călătorie (bilet/abonament).

Notă: în cazul în care duminică, 6 martie, vor fi intemperii, evenimentul va fi reprogramat la o dată ulterioară. Măsura este necesară pentru protejarea vehiculului istoric. Vă mulțumim pentru înțelegere.

Sursa: Facebook - CTP Iași

 


Re: Stiri, noutati, perspective andrei11

E de actualitate ?
Sursa
281823657_5119059968130687_6714122370950118549_n.jpg (633.56 KB; downloaded 1958 times)

 


Re: Stiri, noutati, perspective Puss in Boots

Am vazut-o si pe Facebook. E undeva in depoul Dacia (dupa peisaj). Probabil va fi casat dar ciudata "localizarea". O fi auzit cineva ca sunt trase la gard si a zis sa mearga pe expresie ad litteram.

 


Re: Bulevardul Virgil Săhleanu Puss in Boots

PTMZ wrote here:




A se observa si declaratiile Tovarasului Prim Secretar pe oras:
-> brusc troleele sunt "in aer"
-> revin autobuzele electrice in tema (altele decat astea contractate ca asa se intelege)
-> da impresia ca autobuzele electrice sunt pe traseu, desi n-a venit inca niciunul
-> promisiuni de noi tramvaie pe axa 21-27.

Asa ideile spuse ca atare poate au sens dar cine il si asculta isi da seama cat de "fumat" a putut sa fie cand s-a exprimat. Praf e putin spus.

 


Re: Stiri, noutati, perspective shoppy

Au luat-o atat de ad-literam ca au retezat si un stalp de retea.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Puss in Boots

Am aflat ulterior ca fusese lasat "in viteza" si a luat-o singur la plimbare pana fizica si-a spus cuvantul.

 



Re: Stiri, noutati, perspective Puss in Boots

Foarte placuta surpriza vopsirii celor doua Rocar, la autobuz traseul de display ales mai prost sau nu imi aduc eu aminte de Rocar pe 14.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective GPS

Cele două vehicule Rocar au fost trecute printr-un proces mai amplu, nu doar revopsire.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Puss in Boots

Nici n-am zis ca n-au fost. Doar ca prima data te loveste aspectul exterior nu interior. Iar faptul ca le-au adus in scheme de culoare folosite la Iasi e un plus. Daca vor reusi sa aduca un troleu articulat de la Tg Jiu atunci schema anilor 80 asteapta cu siguranta sa fie aplicata.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective GPS

În anii 80 erau predominante troleibuzele 117E, cum cele rămase la Târgu Jiu sunt 217E, puțin probabil să primească această schemă.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective ADK

Personal m-a bucurat să văd în video prezența IK4-ului, însă am fost puțin dezamăgit de "prezența" ușilor și al spatelui, însă acceptabil oarecum având în vedere modificările anterioare (probabil ușile le va primi ulterior și eventual ce o mai lipsi, păcat că al nostru 611 era un proiect mai bun). Chiar de TV-urile nu au fost prezente în clip, important e că se află în cursul reparațiilor. Aștept cu mare interes să văd cum o arăta al doilea TV20R recondiționat, după cel din Oradea.

Nici DAC-urile nu arată deloc rău, atât autobuzul cât și troleibuzul. Autobuzul a primit până și numere de Iași însă nu știu de la ce mașină sunt provenite, nici nu zici că a fost al RATC-ului până acum 2 ani. Sunt puțin dezamăgit de stopuri, vreo 2 nici nu sunt la locurile lor și sunt foarte mătuite, iar din poze cabina nu pare a fi a lui originală nu în totalitate. Însă ce e mai important e că autobuzul este funcțional. Un alt lucru mărunt, dar important de apreciat sunt numerele de inventar și schemele de vopsire care au existat acolo.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Alex Mariciuc

Numărul de înmatriculare l-a primit de la un fost autobuz Renault R312, cu numarul de parc 66. Este de la fostul Ratp.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Puss in Boots

GPS wrote here:
În anii 80 erau predominante troleibuzele 117E, cum cele rămase la Târgu Jiu sunt 217E, puțin probabil să primească această schemă.


Deja intram in detalii de finete. Avand in vedere ca va fi cel mai probabil - daca il iau - unicul troleu articulat pe care il va primi Iasul eu unul as vrea sa vad schema aia pe el. Ca e 117 217 317 sau 1117.
Celelalte troleibuze n-au avut nicio schema unitara sau nu una de care sa stiu si care sa fie notabila/observabila. Poate daca consideri alb/albastrul dar o are deja troleul de la P.Neamt. Daca se pastra ideea de schema unitara, si troleele de dupa 90 si ceva tot asa ar fi aratat.

 


Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Iași  • 
Choose destination

Since our 2273 forum members have written 420154 posts in 5236 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use