Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Astra Imperio Metropolitan

1847 posts, 511132 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 132
 
 

📖 Pagination options
Re: Astra Imperio 36m subway guru

Nu, mergi si negociaza cu ei direct...
Reclama, chiar si mascata nu e permisa desi multi o practica, permisa e doar antireclama justificata!
:bere:

 


Astra Imperio 36m Andrei Andraș

Câteva randări de o calitate mai ridicată preluate de pe site-ul AVC:
1.png (395.23 KB; downloaded 4416 times)
2.png (238.67 KB; downloaded 4411 times)
3.png (256.68 KB; downloaded 4410 times)

 


Re: Astra Imperio 36m orex

Intrucat nu poti primi mesaje private...instantaneele e, ca-i sub 50, direct de la sursa! ;)
”Site-ul AVC”, e acronimul de la Astra Vagoane Calatori! :rofl:

 


Astra Imperio 36m Andrei Andraș

Da, din link-ul postat acolo am luat randările, dar în momentul postării mesajului meu aici, acel mesaj avea doar prima captură de ecran.

 


Re: Astra Imperio 36m orex

Nu-i bai, ca n-ai fost cu bagare de seama! Totul e ca vom avea Imperio si-n Bucuresti si asta ma bucura nespus/enorm!
PS
Imi plac ciresele...dar, recunosc ca nu din Chile!  ;)

 


Re: Astra Imperio 36m punmeister

• capacitate de transport de 322 călători, dintre care 56 locuri pe scaune;


Deci boghiul tot la nivel de 2005 a ramas (cu suspensie hourglass). Acum inteleg si de ce Durmazlar initial luase punctaj mai mare la tehnic (citisem intr-un articol ca Panorama GTx propus la licitatie avea 70 de locuri pe scaune sau chiar mai mult, nu mai stiu exact), dar ca un plus Imperio are 6 usi duble fata de 5 cat ar fi avut Panorama GTx, lucru care o sa ajute la orele de varf.
Mare pacat, ca la design chiar au facut ceva aratos, au evoluat mult fata de Imperio Arad si Cluj/Oradea. Aduce mult a Citadis X05.

 


Re: Astra Imperio 36m orex

Domnu, uiti, probabil cu buna stiinta, de latimea tramvaielor? Cand Durmazlar se mulau pe reteaua bucuresteana din acest p.d.v. congruent cu cerintele din caietul de sarcini?

 


Re: Astra Imperio 36m punmeister

Chiar credeai ca ei au propus un tramvai de 2,65m?

 


Re: Astra Imperio 36m orex

Punmeister, Astra o sa circule prin Bucuresti, ca vrei tu sau nu, asa cum a fost adjudecarea in urma licitatiei !
Nu-ti place...mergi pe jos, dar sunt convins c-o sa vrei sa taxezi si ”nitel” in IMPERIO! ;)

 


Re: Astra Imperio 36m punmeister

Am zis eu ceva de rau de Imperio? Eu ce imi doream de la ei e sa fi evoluat cu boghiul ca sa poata sa aiba mai multe locuri pe scaune.

 


Re: Astra Imperio 36m orex

56 sunt suficiente,....restul daca o sa vrea sa-si puna profundorul pe scaunele...sa astepte urmatorul tramvai ”dotat” cu  56 de scaune (cf. C.S. pg.17/82) :rofl:  :rofl:  :rofl:

 


Re: Astra Imperio 36m aztec

Pe scaune, in picioare...numai să meargă ...și asta bine.

 


Re: Astra Imperio 36m punmeister

De curiozitate, se stie cumva cam cand va fi prezentat designul final al noilor Imperio pentru Bucuresti?

Intreb asta deoarece am ramas in ceata in privinta boghiului ce urmeaza a fi utilizat, si anume Astra sa fi renuntat la boghiul vechi de Combino in favoarea celui de Avenio, care permite mai multe locuri pe scaune in zona boghiului plus ca ne scapa si de scaunele pentru ologi.

Zic asta pentru ca la 56 de locuri pe scaune cum zic ei pe site (si 332 de calatori in total la un calcul de 6,5 calatori/m2), avand in vedere ca vor fi si doua spatii dedicate PMR si unul pentru biciclete, nu cred ca au cum sa puna 56 de scaune folosind boghiul vechi de Combino.

Also, ca tot am pomenit de biciclete, ce intelegeti de aici?

Screenshot+2021-07-09+001425.png (69.11 KB; downloaded 3638 times)


Adica in spate unde se afla postul de comanda pentru manevra in depou o sa fie un spatiu de biciclete in stilul celor din vagoanele etajate ale CFR?

 


Re: Astra Imperio 36m SirVlady

Nu prea văd cum să dețină astfel de rasteluri. M-aș aștepta la un spațiu separat, similar celor de pe ramele de metrou CAF pentru persoane cu mobilitate redusă, doar că în loc să fie spațiu gol, vor fi cu suporturi pentru biciclete.

 


Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 132
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421256 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use