MetrouTrenurile de metrou din București

 

Topic: Trenurile Alstom Metropolis (BM4)

540 posts, 160144 views
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 39
 
 

📖 Pagination options
Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 Costin

Eu chiar sper ca discutia asta sa ramana la nivel de bascalie. Cum sa mai poata fi vorba, la modul serios, de "luat ceva la pila" - orice - cand vorbim de trenuri noi pe o magistrala noua?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 sab

Chiar daca M5 este noua, este făcută de oameni, nu de roboti. Ca atare, exista posibilitatea unor erori de execuție, mai ales ca foarte multe stații sunt in curba.
Speram totuși sa nu fie sau sa fie puține. Sa vedem trenurile si mai vorbim atunci... :)

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 subway guru

IVA si Bombardier intra sigur. Daca s-ar fi facut o proba si cu CAF am fi fost mult mai siguri ca nu va fi nicio problema nici cu Alstom chiar daca la astea tolerantele sunt mai mici.

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 SirVlady

Puss in Boots wrote:
Doua optiuni:
Le mai luam la pila o data si se creeaza astfel un hau mai mare vs trenurile existente (CAF-uri in principal) de o sa punem punti ca sa urce lumea. Sau b:
Poate le livreaza si sunt mai inguste de trebuie sa completeze cu material si sa largeasca peroanele :D

Ar fi amuzant.

Se adapteaza si la garnitura, nu e problema. Au adaptat cei din Berlin seria IK facuta pentru kleinprofil niste "aripi" pentru großprofil.   :lol:  :lol:
1200px-BVG-Baureihe_IK17_im_Stadler_Werk_Pankow_(6).jpg (211.64 KB; downloaded 8277 times)

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 punmeister

Alea oricum sunt temporare pana cand rezolva problema cu parcul de pe Großprofil.

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 1689

subway guru wrote:
Daca stai pe scaun in vagon nu vezi nimic, din cabina vezi cu totul altceva!
P.S.
Chiar si trenurile driver-less au un post de comanda manuala pentru cazurile de urgenta.
Trebuie sa ai posibilitatea sa iesi din necaz si atunci cand se defecteaza robotul!
Peste tot pe unde am fost si am vazut sisteme cu pilot automat asa era, fara exceptie.
:)


Erm... Nu-i chiar metrou-metrou, dar CDGVAL n-are nici un post de conducere. La fel si shuttle-ul subteran din Muenchen.

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 orex

Ramele MP 05 de pe L1 Paris n-au niciun post de conducere! La fel si cele de pe linia 14!
Mai sunt exemple ale metroului din Rennes, din Copenhaga (M2). Si ele pot continua si pe celelalte continente!

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 Stefan28

În acest moment vorbim de rame automate absolut degeaba... BM-urile mai rezistă până în 2035 cel puțin, CAF la fel, Alstoamele vin tot cu bord de mecanic... Zic să vorbim de rame automate pentru metroul Bucureștean după 2035... :) :bere:

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 subway guru

Pe ce linie?

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 confucius

Cat RADOI  va fi in fruntea sindicatului , acest subiect (conducere automata fara mecanic ) va fi tabu.
Exista mai multe variante pentru asamblarea noilor trenuri în depoul Militari.
Se pare ca modelul va acesta.
alstom_metropolis_metrou_sydney_26909300.jpg (59.79 KB; downloaded 7473 times)

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 andrei11

@confucius,  citește te rog cu atenție regulamentul forumului. Mulțumesc.

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 Stefan28

De la "benzinari", în planurile Metrorex, se poate vedea (zic) o primă randare a noilor trenuri..
Zic totuși să nu ne grăbim, să nu uităm ce design a arătat CAF prima oară în 2012 și ce am primit după...  :lol:
kVnAMYG.jpg (384.92 KB; downloaded 7019 times)
20210401_125729.jpg (340.81 KB; downloaded 6955 times)

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 punmeister

Nu arata rau prima randare, la final in general pot aparea schimbari radicale, cum a fost si cu Durmazlar la Olsztyn.

Nu stiu de ce dar botul ma duce cu gandul la o IVA galbena :))))))

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 Puss in Boots

Fix asta urma sa scriu si eu. Frumos omagiu desi sigur nu au gandit-o asa. Sau mai stii...

In orice caz nu stim 100% ca ala e designul deci nu putem decat fabula.

 


Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 39
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Trenurile de metrou din București  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420985 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use