MetrouTrenurile de metrou din București

 

Topic: Trenurile Alstom Metropolis (BM4)

535 posts, 158723 views
 
Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14  ... 39
 
 

📖 Pagination options
Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 punmeister

Idea e ca spatiul acela e suficient de adanc cat sa nu fie prins de echipamentele de sub tren.

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 Stefan28

punmeister wrote here:
Banii respectivi pot merge frumos la un upgrade serios al M1-M2-M3, care ar presupune printre altele si inlocuirea vechiului CITYFLO 350 (Alstom, se aude, da?!


La M2 poate că s-ar upgrada semnalizarea odată ce intră în renovare... Când să intre în renovare? Asta nu știe încă nimeni... :popa:

În rest, ce sens ar avea pe M1 sau M3? Cityflo 350 sau orice alt sistem de CBTC nu este făcut să reziste cel puțin 30 de ani? Să nu uităm ce modificări majore ar fi și în cabinele de conducere, totuși sunt 67 de trenuri cu Cityflo 350...
Ar costa cu muuuult mai mult ce spui acum decât tot upgrade-ul de care spune Alstom pentru magistrala 5.

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 andrei11

Ideea e că dacă vreau să mă sinucid mă pun fix pe linie, nu trebuie să stau la mijlocul trenului ! A, dacă cad accidental, da, poate fi   de folos acel șanț,  dar în caz de sinucidere categoric nu.
# Stefan 28, corectă observația, semnalizarea pe M 1/3 nu e bună ? Ce are ?

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 punmeister

Un sistem CBTC ar mai rezolva din problema intervalelor de pe M1/3, mai ales in afara tronsonului comun Eroilor - NG.

CITYFLO 350 este limitat la 120 de secunde datorita blocurilor fixe, fata de 90 de secunde cat e la orice sistem CBTC.

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 andrei11

:o
De-ar circula pe tronsoanele dedicate la 4 minute ( iar pe cel comun la 2 minute ), ar fi parfum de cum e acum ( la Piața Iancului - funcție de oră se  circulă la 7-8-12-14 minute ).

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 sab

Sa fim seriosi, NU este nevoie de un interval asa mic (90/120 secunde ) pe M1/3. Poate pe M2 sa fie necesare 120 secunde...

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 shoppy

Orice bloc este fix pentru ca are un SDD care detecteaza daca este liber sau nu.
Evident sinucigasii nu se vor arunca in sant cum nu se vor baga nici in ghena de sub peron de la noi.
Cu o incarcare de 10% cred si eu ca totul pare ok, sa vedem la 100% cum mai arata.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 sab

Nu mai este 10% de multa vreme. Ma refeream la vremurile de dinainte...

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 subway guru

Tatonari
https://economedia.ro/seful-metrorex-pen ... tom.html
Pe Magistrala V din Drumul Taberei ar putea circula trenuri noi automate, fără mecanici.
Primele 13 rame Alstom vor fi livrate la jumătatea anului 2023.

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 BIGRED1984

Banuiesc ca exprimarea nu e cea mai fericita, din 2023 incep sa fie livrate sau atunci se finalizeaza livrarea primelor 13, cele contractate ?
Inclin sa cred ca prima varianta, desi mi se pare cam multe 3 ani jumatate, nu e ca si cand se face de la zero.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 sab

Orice contract înseamnă un model nou de vagon, care se personalizează la cerințele clientului. Si durează pana se pun părțile de acord. Nu este ca si cum ai cumpăra un produs standard, care poate fi fabricat maine.

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 BIGRED1984

Da ,am inteles conceptul, dar totusi vin la licitatie cu un model deja functional, omologat in UE (ca tot au fost atatea discutii), il personalizezi , doar mi s-a parut mult 3.5 ani pentru procesul asta, ma asteptam sa scoata un prototip, prima iteratie in 1.5, 2 ani...

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 punmeister

In 2023 se doreste finalizarea livrarii lotului de 13 rame.

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 shoppy

Mai au si alte comenzi la fabrica.

 


Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14  ... 39
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Trenurile de metrou din București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use