MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului

1653 posts, 275725 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 92 93 94 95 96 97 98  ... 119
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 reiny2000

orex wrote here:
2. Si celelalte rulante (escalatoare) de pe M5.1 nu-s aduse cu vaporul din Extremul Orient?
Si...functioneaza bine merci! :yes:

Atât de bine că merg și când nu le folosește nimeni și consumă curent degeaba.

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului orex

Nu sunt setate, in mod corespunzator, dar sunt sigur, ca TOATE, au ”Stop-and-go”!
De ceva timp la Raul Doamnei, C. Brancusi, Romancierilor gasesc invariabil scarile, pe pauza, daca nu le calca nimeni...pragul! ;)

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului andrei11

Şi la Iancului "dorm" când n-au călători.  Dacă stau bine să mă gândesc şi la D 1 / GdN 1/ Victoriei M 1, etc.

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului orex

Alea nu-s OTIS, probabil alte chinezarii, ce naiba! :rofl:

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului adila

Cu escalatorul m-am lamurit. Nu vorbim de o problema tehnica, pt ca problemele tehnice se pot rezolva relativ repede, este vorba de o problema juridica de garantie.
In alta ordine de idei escalatoarele se pot urca foarte bine. 50% dintre calatori le folosesc la urcare pt a prinde urmatorul tren de la E1. Nu vad de ce nu s-ar putea utiliza si la coborare.

Azi la V. Ialomiteti afisajele erau date peste cap din nou. Doamna de la bilete mi-a confirmat ca nu trebuie sa ma iau dupa afisaj. Nu inteleg cat timp trebuie sa le ia sa faca sistemul asta functional. Chestiunile astea se rezolva la punerea in functiune nu in functionare normala. Si aici este o problema de garantie.

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului subway guru

Sistemul de informare calatori isi primeste informatiile de la sistemul de siguranta circulatiei trenurilor. Cand vor sosi noile trenuri Alstom probabil ca situatia se va imbunatati.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului sab

adila wrote here:
In alta ordine de idei escalatoarele se pot urca foarte bine. 50% dintre calatori le folosesc la urcare pt a prinde urmatorul tren de la E1. Nu vad de ce nu s-ar putea utiliza si la coborare.

Este numai si numai decizia lor. La E2  toată lumea ar fi obligată, ceea ce nu este deloc ok. Nu știu de ce insistați că dacă unii urcă/coboară pe scările rulante din diverse motive (se grăbesc, este "trendy" sa faci așa, vor sa slăbească, etc) ar fi normal si firesc ca toată lumea sa o facă.  Nu este deloc normal.
În plus, am mai spus, scara catre E1, deși lungă, este mai scurtă fata de cea la E2 accesul castravete. Și una este o scara oprita și alta este una care este în mișcare. Si la urcare și la coborare. Nu este deloc același efort, sa nu comparam lucruri diferite.
Și nu cred ca procentul de 50% este real (iertați-mă, asta este ca atunci când unii anunțau pe aici ca M5 este mai aglomerata ca M3...). Nicăieri in rețea nu am văzut ca 50% din cei care folosesc rulanta sa o folosească "mergând" pe ea. Pana la urma nu acesta este modul normal de a folosi o scara rulanta.
Mie, sincer, mi se pare complet aiurea si moda asta să obligi lumea sa stea in coloană pe partea dreapta pentru ca sunt câțiva (repet, câțiva, nu cred ca sunt 50% dintre calatori) care se grăbesc, dar aceasta este altă discuție. Chiar dacă ar fi real procentul, ce faci cu cei 50% care NU doresc sa utilizeze scările rulante în alt mod decât cel pentru care au fost concepute?

De unde ai tras concluzia ca nu este nimic defect?

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului adila

Procentul de 50% este estimat de mine ochiometric. Cel mai probabil este mai mic de atat, insa la ora 7:45 cand ajung eu acolo sunt doua coloane pe scara: una urca pe stanga, una stationeaza pe dreapta. Probabil procentul se modifica la alte ore.

Daca tu consideri ca pe escalator toti trebuie sa stationezi atunci trebuiau facute si scari normale pt cei carora nu le place sa stationeze pe scari.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului sab

Nu este ca eu consider. De aceea s-au inventat rulantele, ca sa te urce fără efort, nu sa te grăbești mergând pe ele.

Cu scara fixa este alta ciudățenie fără o explicație logică, ale cărei urmări le vedem in principal la "castravete". E2 este prima stație din rețea care nu are deloc scări fixe . Eu înțeleg ca este o stație adâncă, dar totuși...Nu înțeleg cum are aviz ISU. Doamne ferește sa se întâmple ceva ...
Poate ca o explicație este ca cineva a vrut sa se afirme rău de tot (luminatoare, stâlpi inclinați, acces direct la suprafață numai cu rulante, etc). Cert este ca undeva s-a greșit,  ori cei care au scos a treia scara din proiect, ori cei care au propus acel acces cu trei rulante, daca într-adevăr nu se puteau monta trei si trebuiau niste stâlpi de susținere...
P.S.  Cei care se "grăbesc"... se grăbesc numai pe rulante, acolo viteza omului se însumează cu cea a scării. La scări fixe de o asemenea lungime si dintr-o bucata iți spun eu ca nu s-ar înghesui...Ar face mai mult decât dacă ar sta cuminți sa-i urce rulanta si ar ajunge cu limba scoasă sus. La plăcinte...înainte.  :rofl:

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului orex

Sunt precedente, si nu de acum de hat, fara ”fixe”! ;)
Metro_de_Paris_Couloir_de_correspondance_station_Montaparnasse,_April_2005.jpg (301.49 KB; downloaded 1789 times)




Ai, si sub nasul tau, 2(doua) situatii similare la P. Victoriei!

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului sab

Vorbeam de stații fără scări fixe. Ce este la Victoriei ? Exista stații acolo fără scări fixe ?
Acelea de la Paris sunt trotuare, nu scări. Din cate știu eu, trotuarele se montează pe orizontala, scările pe verticala

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului andrei11

Orex, cu trotuarele ai dat-o-n  bară.
Chiar aşa, ce e la Victoriei şi nu ştim noi ?
__________________________
# sab, la E 2 sunt şi fixe care se folosesc în caz de urgenţe dar sunt "ascunse". Sunt convins că le cunoşti, s-a discutat despre ele.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului sab

Sunt niște ieșiri la Victoriei catre pasajul pietonal doar cu rulante, cred asta a vrut sa spună. Ma rog, la statia M1 exista și scara fixa, în oglinda.
Sa spună și câte rulante sunt acolo, la fiecare ieșire.

andrei, stiu sunt scari, dar sunt doar ca sa ajungi in spatiile tehnice. Nu le poti folosi pentru evacuare, deoarece, cel putin in partea către E1, nu ajung la nivelul pasajului de legatura.
La "castravete" poti sa faci un sport extrem si sa folosesti scara in spirala sa ajungi pana la -1 ... :rofl:
Pedestrian-movement-in-Eroilor-2-station-route-2.png (145.17 KB; downloaded 1733 times)
Pedestrian-movement-in-Eroilor-2-station-route-1.png (219.97 KB; downloaded 1733 times)

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului orex

Comicarii!
@sab
Ia vezi de la vestibul spre Ana Ipatescu cum sunt (alea de-mi zicea @andrei11 ca sub cele 3(trei) aveai o poza ca existau fixe)?! ;)
@andrei11
Care-i diferenta intre un trotuar rulant pe plan inclinat si o scara rulanta? Nu ambele-s mobile?! :yes:
Si...bomboana de pe tort, sa nu zic de pe ”prajitura” arhicunoscuta lu' "andrei11” :rofl:
M5.2 ST A-A Piata Iancului .png (104.27 KB; downloaded 1735 times)

 


Go to page:  1  ... 92 93 94 95 96 97 98  ... 119
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421681 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use