MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului

1653 posts, 278165 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 113 114 115 116 117 118 119
 
 

📖 Pagination options
Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului orex

O patalama RSVTI face si ceva bani!  ;)  :rofl:

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului subway guru

orex wrote here:
Conform ROGOP (unde @shoppy m-a indrumat sa ma edific), in anul curent, Metrorex nu are nicio datorie restanta in raport cu WEBUILD SpA  pentru constructii si montaj, executantul incasand, pana-n prezent, peste 5,492 mii lei, in maxim o luna de la emiterea facturilor.
Ca atare, e extrem de rusinos ca la 3(trei) ani, o luna si 2 zile de la PIF M5.1 sa nu fie finalizate, si utilizate, si ultimele 5(cinci) accesuri ale primei parti a magistralei M5.  :bleah:

Ți-am explicat că niciun antreprenor nu emite facturi dacă nu are siguranța că le poate și încasa…ce mai tot batem apa-n piuă???

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului ariciu

Nu sunt doar cele 5 accesuri nefinalizate. Au fost si centralele de ventilatie si depoul despre care tot spun ca este la 99,99% grad de executie 😃

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului orex

1. Depoul, ca lucrare nu apartine Webuild (fosta Astaldi), deci nu da vina pe ei oricat i-ai urâ, Metrorex nu are  speze nedecontate catre Max Bögl, nici in 2023.  ;)
1.1 ”Alstom Transport” cred ca si-a facut treaba cu sistemul de semnalizare, inclusiv in depou! :think:
2. Daca CV-urile nu erau functionale, la parametrii tehnici proiectati, nu pupam metrou in DT, inca din 2020!  :yes:
3. Sigur, nimeni n-a vazut, pana-n prezent, o rama garata pe L3 in RD! ;)

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului ariciu

Urmaresc forumul de multi ani chiar daca n-am postat si stau exact in zona santierului, deci stiu ale cui sunt lucrarile. Eu ma refer ca dupa 12 ani tot nu este gata lucrarea. La 3 ani si ceva de la inaugurare ei tot n-au terminat si receptionat:
- centralele de ventilatie (care stiti ca pana de curand nu erau finisate), acum sunt dar nu sunt receptionate
- depoul la ultima adresa de acum 2 saptamani au confirmat ca au terminat lucrarile (desi in teren mai sunt amenajari exterioare si finisaje de facut) si ca sunt in perioada de testare, ulterior vor incepe procedura de receptie
- accesurile despre care s-a tot discutat

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului cris_m

Eu am alta curiozitate, s-au inlocuit placile de rigips puse la misto in locul celor din tabla prin diverse statii (Academia Militara e un exemplu) sau tot bine-mersi sunt si acum?

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului Valentin

Eu am vazut ca au mai disparut din ele, dar avand in vedere ca trec destul de des prin statii, probabil simtul critic e diminuat si posibil sa mai fie cateva. In schimb, tot la A. Militara au (sper) finalizat camera agentului de statie (importanta dpdv al sigurantei), intre timp nu se mai poate vedea in interior.
In general, am mai vazut prin statii din cand in cand niste muncitori care lucrau la diverse (in special la A.Militara) pe schele.

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului orex

ariciu wrote here:
Urmaresc forumul de multi ani chiar daca n-am postat si stau exact in zona santierului, deci stiu ale cui sunt lucrarile. Eu ma refer ca dupa 12 ani tot nu este gata lucrarea. La 3 ani si ceva de la inaugurare ei tot n-au terminat si receptionat:
- centralele de ventilatie (care stiti ca pana de curand nu erau finisate), acum sunt dar nu sunt receptionate
- depoul la ultima adresa de acum 2 saptamani au confirmat ca au terminat lucrarile (desi in teren mai sunt amenajari exterioare si finisaje de facut) si ca sunt in perioada de testare, ulterior vor incepe procedura de receptie
- accesurile despre care s-a tot discutat

Aici gresesti flagrant in ceea ce privesc centralele de ventilatie.
Daca, si nu contest ca salasluiesti in zona, stii care a fost cuiul lui pepelea de nu s-a PIF M5.1 inainte de 15.09.2022?  Tocmai CV PDT, aia din dreptul fostului patinoar! Odata terminata si facuta receptia la terminarea lucrarii noi taberenii ne-am putut misca si-n subteran! Teran ca nu s-au ”captusit” la timp cu tablele verzi traditionale magistralei e mizilic. :D
Cat despre depou, ce sa ”indese” Mex acolo, 3(trei) rame din cele 6(sase) care slefuiesc linia? :yes:
Accesurile raman problema capitala a calatorului!

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului ariciu

Nu contest ca problema capitala sunt accesurile, desi vei vedea ca nu va fi intens folosit acel pasaj subteran de la Piata Drumul Taberei. Dar crede-ma ca e groaznic sa ai un santier la 7 m de blocul tau de 12 ani. Dupa 12 ani inca sa te uiti pe geam si sa vezi ghereta unui nene si wc-ul acestuia care miroase ingrozitor, plus o gradina lasata in paragina, plin de gunoaie si un gard facut din plasa de buzau, ruginit dupa atatia ani.
Dar poate nu m-am facut bine inteles, eu m-am referit ca e strigator la cer ca dupa 12 ani si 3 ani de la PIF sa nu poti face acele mizilicuri de care zici. Aceasta lucrare trebuia inchisa pana la ultimul coltisor de mult timp, asta e normalitatea la care sper.
Din cauza asta arata Bucurestiul asta cum arata, ca unul n-a pus o tabla, altul n-a scos o organizare de santier etc. Stii ca din cauza ca n-au terminat lucrarile la depou si nu s-a receptionat lucrarea, primaria nu poate face amenajarile gradinilor cum s-a facut pe toata bucla ?? Pe noi ne afecteaza mai mult ca accesurile lipsa, e o zona imensa, doar cu tarana in care intra cainii si isi fac nevoile. Ma gandesc ca si locuitorii de la Academia Militara si-ar dori ca pe acel teren sa se faca un parc, cu locuri de joaca pentru copii, banci si copaci plantati, dar nu se poate din cauza ca se doarme de 3 ani. Si sigur si lor putin le pasa de accesurile de la Drumul Taberei, probabil nu vor merge in viata lor prin acel pasaj. Priveste si din alt unghi lucrurile.

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului syzkd

Salutare la toată lumea.Se apropie ziua de 1.11.2023 și ar trebui să fie ziua în care se deschid noile accese de la Academia Militară și Parc Drumul Taberei dar nici Metrorex nu a anunțat nimic și tare îmi este că și acest termen nu va fi respectat.

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului syzkd

Dupa sutele de telefoane date astazi si e-mailul respectiv nimeni din Metrorex nu mi-a dat o informatie concreta conform carora pe 1 noiembrie s-ar putea deschide si ultimele accese ramase la Magistrala 5 deci ca urmare sunt slabe sansele ca termenul de 1 noiembrie 2023 sa poata fi respectat  in consecinta noile accese de la Academia Militara si Parc Drumul Taberei cu siguranta nu vor fi deschise maine sunt slabe sansele.Poate in primavara s-ar putea deschide sa nu uitam ca peronul de la Eroilor a fost deschis dupa finalizare cu multe luni dupa.Este trist sa vad ca nici dupa 3 ani de la PIF aceasta magistrala nu este terminata inca si metrorexul deja viseaza la inceperea noului tronson al magistralei 5 de la Eroilor la Piata Iancului.Daca tu ca si compania pentru niste amarate de accese si un depou nu esti in stare sa il finalizezi atunci noi ca romani cu astfel de conducatori ne meritam soarta.De multe ori spun aceasta linie mai bine o deschideau finalizata 100% cu toate iesirile gata.In 2020 cand s-a inaugurat nici pe departe nu era finalizata eu cred ca inaugurarea aceea mai bine avea loc acuma in 2023 cu toate lucrurile finalizate.....Asadar termenul de 1 noiembrie este inca o  pacaleala a metrorex si webuild...Ne-au tras iar tzeapa....

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului orex

Limba romana iti joaca MARI feste cu referire la:
1.”potrivirea” substantivului neutru acces, in context, al carui sens e de patrundere, nicidecum de furie.  ;)
2. scrierea substantivelor proprii Metrorex, Webuild.

”De multe ori spun aceasta linie mai bine o deschideau finalizata 100% cu toate iesirile gata.”
Se vede ca:
1. nu folosesti conjunctiile;
2. nu esti taberean;
3. n-ai habar cat plus a adus HG 343/2017 pentru modificarea Hotărârii Guvernului nr. 273/1994 privind aprobarea Regulamentului de recepție a lucrărilor de construcții și instalații aferente acestora;
Ramane s-o studiezi pe ultima, si sa vezi cat de salvatoare a fost in speta de fata, si nu numai!
:yes:

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului survola

Certat sau nu cu gramatica, colegul exprimă și o întrebare la care așteaptă răspuns multă lume: când se vor deschide accesurile de la Parcul Drumul Taberei?
Deocamdată exact cele mai importante, cele dinspre blocuri/ piață/ stația de tramvai, sunt ținute închise.

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului shoppy

O sa fie cadou de craciun, si daca nu atunci de paste.

 


Go to page:  1  ... 113 114 115 116 117 118 119
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422089 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use