Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Bulevardul Timișoara (CET Vest - Razoare) (linia 25)

137 posts, 62946 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10
 
 

📖 Pagination options
Re: Bulevardul Timișoara (CET Vest - Razoare) (linia: 25) FabiM

ByOnu wrote here:
Usor usor ai putea zice ca incepe sa creasca cererea de transport din zona, odata cu edificarea de noi zone rezidentiale.

Fix asa e.
Creste atât prețul proprietăților din blocurile alăturate, cat si utilitatea. E evident ca dacă nu le oferi decât un spațiu părăsit, murdar si plin de tiruri, oamenii simt ca zona de acolo e părăsită, rupta de civilizație și uita de zona.
Odata ce reintroduci tramvaiul si scoți autobuzele de acolo (care circula tocmai pentru angajații firmelor de acolo, care, nu sunt deloc putini, văzut pe propria piele), va fi evident ca linia va avea un anume scop.
Poate fi atât o linie scurta, înlocuitoare a lui 136, pana la Ghencea, un fost 47, sau chiar ceva care sa meargă spre centru, (Piata unirii), dar cred ca asta ar fi ultima problema, doar sa fie dorință.
Și chiar de nu s-ar creea un traseu anume, in caz de blocaje e o linie ideală.

 


Re: Bulevardul Timișoara (CET Vest - Razoare) (linia: 25) Valentin

Eu as plusa pe o linie 35 - CET Vest - Politehnica - Victoriei (eventual cu semafor si intoarcere prin depoul Victoria - asta ca sa nu o facem prea lunga), asa asiguri conexiunile si pentru Unirii (prin statia de metrou Politehnica/Grozavesti) si legatura directa Victoriei. Evident, vise umede.

 


Re: Bulevardul Timișoara (CET Vest - Razoare) (linia: 25) Vasile52

Eu cred ca ar avea mai multi calatori daca ar avea capatul la depoul Militari. Acolo ai fluxuri de calatori din Militari Residence cat si navetiști de pe A1.

 


Re: Bulevardul Timișoara (CET Vest - Razoare) (linia 25) shoppy

Mai bine ar face o strapungere cu tramvai intre Preciziei si Timisoara pe Strada Preciziei 13h si sa intoarca la Depoul Militari.

 


Re: Bulevardul Timișoara (CET Vest - Razoare) (linia 25) Vasile52

Dpdv constrcutiv nu cred ca este posibil, iar dacă faci acolo străpungere o faci degeaba pentru ca ratează toate punctele de transfer cheie Preciziei si Cesarom (Autogara Militari).

Poate merge daca traseul ar fi in sens invers, sa mearga la Depoul Militari, iar apoi pe strapunguere la CET Vest si sa întoarcă. Astfel nu se mai despart fluxurile si rămâne un interval mai mic pe tot traseu si permite si viitoarea extensie către DNCB.

Dar cum deja e scoasa la licitație reabilitarea vechii soluții, slabe șanse sa se realizeze o asemenea străpungere. Mi-as fi dorit o opțiune care nu desparte frecventa tramvaielor si asa proastă.

 


Re: Bulevardul Timișoara (CET Vest - Razoare) (linia 25) andreiiul

Momentan aceasta stire este prezentata doar pe acest site. Daca se intampla cele prezentate, Depoul Militari ramane izolat si toata zona va avea de suferit de pe urma lipsei tramvaiului.  Ce bun ar fi fost un macaz acum pe linia lui 41.
https://mainnews.ro/exclusiv-circulatia-tramvaielor-pe-linia-25-suspendata-pe-perioada-verii/
EXCLUSIV Circulația tramvaielor pe linia 25, suspendată pe perioada verii
By Vîrban Robert , In Stirile Zilei , At 25 Mai 2023 Etichete: Bulevardul Timișoara, STB, Tramvai, Tramvai 25
Circulația tramvaielor pe linia 25, cea care leagă vestul de sudul Capitalei, va fi suspendată pe perioada acestei veri pentru lucrări de modernizare a Magistralei I Vest de termoficare Informația a fost dezvăluită în exclusivitate de directorul Termoenergetica, Claudiu Crețu, într-un interviu acordat pentru Mainnews.ro.

Proiectul presupune înlocuirea a 3,6 km de conductă, aflată sub linia de tramvai, între centrele intersecțiile cu strada Brașov, respectiv bulevardul Doina Cornea.

„Pe bulevardul Timișoara este un proiect foarte ambițios. Se va lucra între mall AFI și mall Plaza va trebui să facem o lucrare în această vară. Conducta este sub linia de tramvai”, a declarat directorul Termoenergetica.

Pentru a suplini suspendarea circulației tramvaielor Societatea de Transport București va introduce o rută specială de autobuz.

„Am vorbit la STB. În locul tramvaiului va fi introdusă o linie de autobuz. Călătorii vor circula cu autobuzul în locul tramvaiului, pe perioada de vară când copiii nu merg la școală și traficul în București este mai lejer. Am încercat să sincronizăm aceste lucrări pe perioada de vară”, a declarat Claudiu Crețu, în interviul acordat Mainnews.ro.

Sursa foto: Inquam Photos / George Călin

 


Re: Bulevardul Timișoara (CET Vest - Razoare) (linia 25) alchimistul

Sa speram ca se va lucra cu simt de raspundere si ca liniile nu se vor scufunda dupa remontare, doar stim cu totii cum se lucreaza pe la noi. Daca nu sunt implicate companii cu experienta in proiect (precum Swietelsky), interesul pentru aducerea liniilor la conformitate dupa sapaturi va fi pe ultimul plan. Iertat fie-mi pesimismul, dar duc dorul "epocii de aur" a reabilitarilor din 2002-2007 (abstractizand in totalitate culoarea politica, pur si simplu raportandu-ma strict la kilometri/an). Nu numai ca se amana la infinit reabilitarile, dar se strica si ceea ce avem, cu gazon, sapaturi si nu in ultimul rand, lipsa mentenantei.

Probabil vor introduce ceva tramvai-naveta intre Depou si CET Vest, ar fi interesant. Si 25 dus la Basarab, plus bus intre Razoare si CET Vest

 


Re: Bulevardul Timișoara (CET Vest - Razoare) (linia 25) shoppy

Inseamna ca de aceea faceau tot felul de carpeli cu Tatre si Bucur in tot felul de linii, nu are rost sa standardizezi ceva si dupaia sa izolezi temporar depoul.

 


Re: Bulevardul Timișoara (CET Vest - Razoare) (linia 25) alchimistul

In afara de lucrarile care afecteaza linia de tramvai din zona Sergent Moise - Mall Plaza, mai exista sapaturi efectuate/de efectuat pe alte segmente de traseu? S-a inaintat vreun termen pentru finalizarea lucrarilor si revenirea "la normal" a lui 25? Acesta era momentul ideal pentru montarea de macazuri dinspre Depoul Militari spre Ghencea si viceversa in intersectia Brasov X Timisoara, cu un 25 intre Militari si Ghencea. Da, l-ar fi "incurcat" pe 41, dar ar fi ajutat enorm. Ce i-a impiedicat sa faca asta? Sa nu spuneti lipsa banilor, e mai degraba o chestie de "politica", as zice

 


Re: Bulevardul Timișoara (CET Vest - Razoare) (linia 25) teodora c.

alchimistul wrote here:
In afara de lucrarile care afecteaza linia de tramvai din zona Sergent Moise - Mall Plaza, mai exista sapaturi efectuate/de efectuat pe alte segmente de traseu? S-a inaintat vreun termen pentru finalizarea lucrarilor si revenirea "la normal" a lui 25? Ce i-a impiedicat sa faca asta? Sa nu spuneti lipsa banilor, e mai degraba o chestie de "politica", as zice


Lucrarile de la pasajul de la Eroii Rev., pentru ca in fiecare weekend se inchide circulatia in Piata omonima pentru lucrari. 7 si 19, care traversau de asemenea piata sunt deviate si ele tot in aceeasi perioada a saptamanii. Poate a fost off topic putin ce am spus, dar am incercat sa raspund intrebarii.

 


Re: Bulevardul Timișoara (CET Vest - Razoare) (linia 25) alchimistul

Multumesc pentru completare, asa este, dar nu am fost specific. Mai sunt sapaturi efectuate/de efectuat intre AFI si Depoul Militari care sa afecteze linia de tramvai, in afara de ce am vazut in zona Mall Plaza? Daca nu, e o mare rusine ca nu au fost in stare sa monteze macazuri pentru un 25 deviat pe traseul Depoul Militari - Ghencea...

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Cezar210

Un video cu 3829 și 3832, schimbând firul de circulație pe Bd. Timișoara, pe retragere la Depoul Militari, în seara premergătoare redeschiderii liniei 25:


 


Re: Astra Imperio Metropolitan BGP2597

Foarte interesant că nu este un californian, ci un macaz în toată regula.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Cezar210

Da, e macaz la nivelul liniei (deci, normal), diferența față de cele de pe linia 41 este că nu trebuie să te mai urci pe macaz.

Ca tot veni vorba:
- macazul de intrare pe contrasens, înainte de stația Sibiu sens Militari (imediat după intersecția cu Str. Mihaela Ruxandra Marcu, spre stația Sibiu):
20231208_211120.jpg (1.62 MB; downloaded 1743 times)

- macazul de revenire pe fir normal, înainte de stația Sergent Moise:
20231208_212643.jpg (1.65 MB; downloaded 1743 times)

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421266 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use