Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Bulevardul Timișoara (CET Vest - Razoare) (linia 25)

137 posts, 62959 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Bulevardul Timisoara (CET Vest - Razoare) (linii: 8, 25, 35) Utilizator anonim

Este logic si evident ca in forma asta tramvaiul nu va mai circula niciodata la CET Vest. Si fara o penetratie cu prelungire a liniei pana la centura, cum se face acum pe Prelungirea Ghencea, nici nu vad un rost al tramvaiului pe aceasta artera.

 


Re: Bulevardul Timisoara (CET Vest - Razoare) (linii: 8, 25, 35) WT_fan06

Corect. Nu zice nimeni că tramvaiul nu va mai circula niciodată în acea direcție doar pentru că se scoate un macaz nefolosit de ani de zile.

În alt context, dacă va fi fezabil, se pot relua discuțiile despre tramvai în acea zonă.

 


Re: Bulevardul Timisoara (CET Vest - Razoare) (linii: 8, 25, 35) Costin

Mi s-ar fi parut logic ca atunci cand se face strapungerea pana la centura, cu linii de tramvai noi, sa fi fost refacut acest macaz oricum. Deci nu cred ca e vreo paguba acum.

 


Re: Bulevardul Timisoara (CET Vest - Razoare) (linii: 8, 25, 35) alchimistul

Daca ar fi cineva cu "coloana vertebrala", ar face un proiect de prelungire a tramvaiului, macar de la "Comautosport", pana la Cimitirul Domnesti/Ghencea 2. In zona asta se construieste pe banda rulanta. Evident, e nevoie si de o strapungere rutiera prin camp, cu 2 benzi pe sens. Din pacate, interesele imobiliare urmarite cu maxima lacomie dau nastere unor cartiere supraaglomerate, cu drumuri inguste si cu folosirea fiecarui metru patrat de teren. Cred ca asta-i soarta perimetrului dintre Bd. Timisoara si Prelungirea Ghencea

 


Re: Bulevardul Timisoara (CET Vest - Razoare) (linii: 8, 25, 35) shoppy

Pai asa decongestioneaza ND traficul si promoveaza transportul in comun prin inlocuirea strapungerii de la Ciurel cu cea de pe Timisoara, a inceput prin baterea unui nou cui in sicriul tramvaiului, bravo.

 


Re: Bulevardul Timisoara (CET Vest - Razoare) (linii: 8, 25, 35) aztec

Penetrația de pe Timișoara mai așteaptă cred ....și sper.
Nu as vrea să câștige o grămadă de bani Codrin Ștefănescu.

https://www.riseproject.ro/articol/cele- ... fanescu/

 


Re: Bulevardul Timisoara (CET Vest - Razoare) (linii: 8, 25, 35) orex

alch3mist wrote:
Daca ar fi cineva cu "coloana vertebrala", ar face un proiect de prelungire a tramvaiului, macar de la "Comautosport", pana la Cimitirul Domnesti/Ghencea 2. In zona asta se construieste pe banda rulanta. Evident, e nevoie si de o strapungere rutiera prin camp, cu 2 benzi pe sens. Din pacate, interesele imobiliare urmarite cu maxima lacomie dau nastere unor cartiere supraaglomerate, cu drumuri inguste si cu folosirea fiecarui metru patrat de teren. Cred ca asta-i soarta perimetrului dintre Bd. Timisoara si Prelungirea Ghencea

”Coma”...uto sport, infiintata in 1999, fiind succesoarea defunctei I.D.M.S. era situata departe de ”targ” (acum pe locul fostului I.D.M.S. e Tiger Amira, imi amintesc f. bine ca de acolo in 1993 mi-am ridicat DACIA 1310  ;) ).  In 1992, pe 01.06 au intrat in circulatie rutele de tramvaie 47 si 48 de la IREMOAS (URBIS) pe noua linie spre si dinspre CET Vest! Erau un fel de ”linia 1 si 10 din prezent”. Cred ca 47 se ducea spre CET Vest, iar 48 venea dinspre.  Ambele intorceau la Tudor Vladimirescu, pe vechiul amplasament al terminalului de tramvaie, pana sa-l faca pe asta nou pentru 41 (In zona era si un poligon auto, cati isi mai amintesc acest aspect? :yes: ).
”alch3mist”
linia OR pe traversele cu pricina sunt pana la CET Vest. A, ca parcheaza TIR-urile pentru vama pe ele si-n prezent e o alta chestiune, dar cu un minim de efort, cred ca nu vor fi sucombat definitiv, ci pot fi reanimate indubitabil, ca altfel erau de mult la ”FER vechi”. Daca PUZ-ul S6 nu e facut praf, trebuie sa tragi infrastructura de tramvai, spre C. Latin, dinspre CET Vest. Nu-i mai ieftina si mai rapida legatura, in proximitatea DNCB asa, decat sa visam la ”cai verzi pe pereti albastrii”?   :no:

 


Re: Bulevardul Timisoara (CET Vest - Razoare) (linii: 8, 25, 35) rosetti61

De la Afi, liniile mergeau in bucla - 47 inainte cu intoarcere de la Ghencea prin Brasov, 48 invers.
Initial au mers unul in ambele sensuri Timisoara - 13 Septembrie - Ghencea si altul Brasov - Ghencea si dupa aceea sa le fi facut bucle, pentru a nu ocupa capatul lui 41?

 


Re: Bulevardul Timișoara (CET Vest - Razoare) (linia: 25) Ferrys

Va salut, ce spuneti, reinviem acest topic luand in considerare ca " sunt sanse sa se redeschida acest sector de drum cu tramvai?

Cateva informatii relativ recente,
LOT 16 – Reabilitare sistem rutier pe Bulevardul Timisoara intre Str. Valea Cascadelor si terminal CET Vest
https://doc.pmb.ro/monitorul_oficial/202 ... _378.pdf
https://www.agerpres.ro/administratie/20 ... -1016944

Aici https://e-licitatie.ro/pub/procedure/sta ... 00192511 se poate observa licitatia din SEAP in care urmatoarele companii vor efectua lucrari la acest lot 16
Ofertant unic : PORR CONSTRUCT,Loturile:11, 16, si  
Asociere : Swietelsky Constructii Feroviare (Leader),Swietelsky AG,Loturile:11, 16,

Avand in vedere ca deja in zona CET Vest este cartierul Avangarde Grande Village cu peste 900 de apartamente si in continua dezvoltare imobiliara, dezvoltarea infrastructurii a zonei este bine venita, sperand ca se intampla repede in max 2 ani cum este in documentatie cu tot cu proiectare.

Speram ca si vama sa fie mutata din aceasta zona deoarece nu este deloc normal ca aceasta sa fie in oras si sa creeze mari probleme de trafic, camioanele venind si plecand spre Iuliu Maniu.

Cine are si alte informatii, constructive rog sa posteze pentru a fi in tema cu cat mai multe informatii.

 


Re: Bulevardul Timișoara (CET Vest - Razoare) (linia: 25) Costin

Avem deschis subforum pentru toate initiativele de modernizare a liniilor de tramvai din Bucuresti, aici: https://forum.metrouusor.com/ViewForum?forumId=542

Nu am cuprins inca lotul 16, si intreaga structura a subforumului respectiv probabil va suferi niste modificari in viitorul apropiat, insa in orice caz, acolo este locul pentru discutii si informatii despre modernizare. Acest subiect de prezentare probabil va fi mutat la istorie dupa finalizarea lucrarilor.

 


Re: Bulevardul Timișoara (CET Vest - Razoare) (linia: 25) ByOnu

PS6 curăță linia dintre Valea Cascadelor și CET Vest.

Sursa foto: Facebook PS6.
347223681_623936429341838_6144474117623639238_n.jpg (502.68 KB; downloaded 1710 times)
347094101_785020613298235_3412995005780717663_n.jpg (128.2 KB; downloaded 1710 times)

 


Re: Bulevardul Timișoara (CET Vest - Razoare) (linia: 25) orex

Ciucu e locuitor al sectorului 6, da, zice mnealui?
Pai nu stia, de peste un deceniu, care-i treaba pe bd. Timisoara, de cand nu mai circula 47 si 48 p-acolo? :bleah:

 



Re: Bulevardul Timișoara (CET Vest - Razoare) (linia: 25) BGP2597

Curățenia n-are nicio treabă cu circulația tramvaielor. E clar că pe aici nu vor circula tramvaie până când nu se va moderniza bulevardul. Acțiunea PS6 e o simplă igienizare a unui drum care n-a mai văzut o mătură cam de când n-a mai văzut tramvaie.

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421279 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use