Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Străpungere Valea Cascadelor - Prelungirea Ghencea

40 posts, 14227 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Re: Drum Express Bulevardul Timisoara - Prelungirea Ghencea ByOnu

► Drum expres Valea Largă, leagă Valea Cascadelor de Prelungire Ghencea (avem studiu de prefezabilitate, e un haos urbanistic, nu s-a ținut cont de PUZ, va trebui să facem exproprieri care ne costă de 2/3 din valoare lucrării, care in total va fi de cca. 17 milioane de lei, finalizare- anul 2022);


Am vrea rezervarea unui spatiu central pe noua artera pentru tramvai? Ce parere aveti?

 


Re: Drum Express Bulevardul Timisoara - Prelungirea Ghencea aztec

Prevăzut în PUZ-uri din anii 1990...că sosea expres.

 


Re: Drum Express Bulevardul Timisoara - Prelungirea Ghencea Valentin

ByOnu, ar cam trebui sa fie obligatoriu, dar nu neaparat sa fie de tramvai, oricum cu spatiul respectiv se poate face si linie de autobuz/troleibuz, dar e de studiat, nu-mi dau seama de pe presupusul bulevard care ar fi zonele de interes. Ma refer, majoritatea sigur se indreapta spre metrou acum, cu atat mai mult dupa M5.2, vor putea ajunge mult mai repede la Universitate / Victoriei, decat pe un traseu (sa zicem) Bd. Timisoara - Pod Basarab - Victoriei, acelasi lucru s-ar aplica si pentru Unirii, mai ales ca un posibil traseu 47 Prel.Ghencea - Unirii ocoleste prea mult, daca ar exista o solutie macar la intersectia cu Calea Rahovei, daca nu vor sa construiasca ceva nou, ar fi ceva.

Daca m-as gandi si as pune in evidenta M4sud la gata, ar putea prezenta interes linia 47, cu transbordare in zona Bd. Tudor Vladimirescu.

In fine, spatiul ar trebui sa existe si sa fie rezervat, asta e clar, se pot face dupa n SF-uri care sa aleaga solutia optima.

 


Re: Drum Express Bulevardul Timisoara - Prelungirea Ghencea ByOnu

<< sosea expres >> nu mai e ceva de actualitate, acolo va fi oras oras.

Opinii pro/contra pastrarii unui aliniament verde central?

Acum este rezervat un asemenea spatiu conform PUZ?

 


Re: Drum Express Bulevardul Timisoara - Prelungirea Ghencea aztec

O sa caut in puz-urile mai actuale 2-3 ani...pt diverse construcții în zona, parca era prevăzut ceva....

 


Re: Drum Express Bulevardul Timisoara - Prelungirea Ghencea CiprianTRB

Ciprian Ciucu wrote:
Avem studiul de fezabilitate și studiul de trafic pentru Strada Valea Largă care va conecta la standarde civilizate bulevardul Timișoara cu Bulevardul Prelungirea Ghencea. Consiliul Local a votat astăzi indicatorii tehnico-economici.

Acest drum va prelua o parte din sarcina de pe Bd. Prelungirea Ghencea și o va descărca în Bd. Timişoara (și invers) și va degreva foarte mult str. Valea Oltului care este mai mereu aglomerată. Plus că  se va ajunge mai repede dinspre A1 in Sectorul 5.

Drumul va conține 2 benzi pe sens de 3,5m, piste de biciclete pe ambele părți cu 2 m pe sens, trotuare de 3 metri lățime fiecare și alveole pentru spațiile verzi, proiectul este brici. Proiectul este la standarde  de civilizație si calitate a vieții: trotuare largi, piste de biciclete, verdeață și benzi generoase ca să aibă loc autobuzele.

Este un proiect inițiat de la zero! Mi-am asumat proiectele grele, proiecte pe care nimeni nu și le-a asumat anterior pentru că dacă erau ușoare le făcea oricine. Aceste proiecte iau timp pentru că trebuie pregătite temeinic. Oamenii așteaptă de multe ori direct lucrările. Dar cea mai multă muncă se duce până la momentul emiterii ordinului de începere a lucrărilor. Am avut bugetul votat (din motive ca nu ni se pot imputa) in 15 aprilie, faptul ca am reușit să avem studiul de fezabilitate (+trafic, culoar exproprieri etc.) în 4 luni, eu zic că este bine.

Ce urmează:
1. După această etapă, ca să putem face studiul de fezabilitate pentru lucrările de canalizare/utilități avem nevoie să devenim administratorii terenului;

2. Ca să devenim administratorii terenului, este nevoie de o Hotărâre a Consiliului General care să dea voie să facem exproprierile necesare. Avem deja și  coridorul de exproprieri;

3. Apoi urmează contractarea de lucrări pentru utilități (apă-canal, Net-City, iluminat, gaze etc.);

4. După utilități vom da ordinul de începere a lucrărilor, deci estimez că vom începe lucrările în primăvara anului viitor și va fi gata în 2023.

Costul estimativ este de 55 de milioane de lei, din care 60% adică 33 de milioane sunt doar exproprierile, în conformitate cu grila notarială. Am analizat foarte mult traseul drumului tocmai pentru a reduce traseele expropriate.


FB_IMG_1629810399900.jpg (43.29 KB; downloaded 4041 times)

FB_IMG_1629810402077.jpg (138.85 KB; downloaded 4042 times)

Sursa: Facebook - Ciprian Ciucu

 


Re: Drum Express Bulevardul Timisoara - Prelungirea Ghencea andrei11

Eu aș fi prevăzut  de pe acum și parcări în spic pe ambele sensuri de mers.  Vrând / nevrând  vor apărea  și construcțiile în zonă...Presupun cu locuri de parcare, dar totdeauna vor fi vizitatori sau oameni  cu formula << stau numai 5 minute >>,

 


Re: Drum Express Bulevardul Timisoara - Prelungirea Ghencea shoppy

Sigur or sa fie blocuri si in ele o sa se mute oameni care nu o sa cumpere si locul de parcare ca sunt ei destepti / agresivi si se descurca.

 


Re: Drum Express Bulevardul Timisoara - Prelungirea Ghencea reiny2000

Bănuiesc că dacă nevoia o cere se va putea face linie de tramvai, folosind spațiul verde median și îngustând benzile de circulație. Măcar atât.

 


Re: Drum Express Bulevardul Timisoara - Prelungirea Ghencea FabiM

Chiar am văzut mai multe comentarii la postarea respectiva pe acest subiect. Nu era rea o linie care sa lege Bd. Timișoara de viitoare Prelungire însă ma gândesc ca baza a rămas in transbordarea de la Strada Brasov x Bd. Timișoara.

 


Străpungere Valea Cascadelor - Prelungirea Ghencea ByOnu

Doar 4,4m spatiul median? Trist...

PaulM wrote here:
baza a rămas in transbordarea de la Strada Brasov x Bd. Timișoara.


Care este deja suprasolicitata.

 


Re: Străpungere Valea Cascadelor - Prelungirea Ghencea reiny2000

Se pare că au început lucrările, conform spuselor lui Ciucu.

Link SF Valea Largă (pdf de 30MB).

 


Re: Străpungere Valea Cascadelor - Prelungirea Ghencea reiny2000

Cam ce lățime ar fi necesară pentru realizarea unei linii de tramvai pe spațiul median?

 


Re: Străpungere Valea Cascadelor - Prelungirea Ghencea Costin

reiny2000 wrote here:
Link SF Valea Largă (pdf de 30MB).

In caz ca dispare de acolo, ramane aici.
SF-Valea-Larga-Piese-desenate.pdf
SF-Valea-Larga-Piese-desenate.pdf (30.02 MB; downloaded 242 times)

 


Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421972 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use