Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: ARHIVĂ: Știri din București (2015-2020)

1780 posts, 793075 views
 
Go to page:  1  ... 121 122 123 124 125 126 127 128
 
 

📖 Pagination options
Re: Știri din București misterr

Cînd nu se mai găsește dezinfectant se poate trece la folosirea varului (se văruiesc autobuzele)...

 


Re: Știri din București orex

E folosita cloramina pulbere livrata la saci de 25 de kg, distribuita facandu-se de la autobaza Alexandria si depou Victoria!

 


Re: Știri din București Victor92

STB. Transportul public în București oprit, sau redus cu cel mult 20%

Transportul public în București ar putea fi oprit, odată cu instituirea stării de urgență. Dacă acest lucru nu se va regăsi în decret, atunci numărul autobuzelor va fi redus cu cel mult 20%, a declarat pentru Mediafax directorul Societății de Transport București, Andrei Creci.

„Mâine o să luăm o hotărâre, dar dacă până acum luam noi o hotărâre de capul nostru, acum așteptăm și decretul acesta, să vedem ce o să fie, pentru că după unele variante s-ar putea ca întreg transportul public să fie oprit în București, cu totul. O să așteptăm până mâine să vedem ce se emite la nivel național. Dacă nu se referă la transportul public acest decret, noi vom micșora. Mă voi sfătui cu doamna primar, să vedem. Dar nu mai mult de 20%. Nu o să fie o reducere spectaculoasă. Nu se va simți", a declarat directorul STB, pentru Medafax.

Andrei Creci a adăugat că reducerea va fi mult mai mică față de cea obișnuită din weekend, în care autobuzele sunt mai puține cu 40% față de restul zilelor din săptămână.

Stire preluata de pe: https://www.dcnews.ro/stb-transportul-p ... 36215.html

 


Re: Știri din București andrei11

Exclus să fie oprit în totalitate.

 


Re: Știri din București misterr

Cred că e o greșeală (sau a înțeles greșit), directiva este să se mărească distanța dintre oameni (inclusiv în mijloacele de transport), iar pentru asta trebuie mărit numărul de vehicule, nu redus!

 


Re: Știri din București Andrei98

Nu te poti astepta la prea multa minte din partea lor. Acum sunt niste conditii cat de cat ideale pentru a limita raspandirea virsului, daca reduc parcul iar se va sta ca sardelele.

 


Re: Știri din București misterr

Exact asta spuneam: ei au luat în calcul doar numărul mediu de călători și le-a dat că trebuie redus parcul. Dar au uitat să ia în calcul și distanța recomandată între călători (care crește), de unde rezultă densitatea medie a călătorilor (care scade - e matematică pură), de unde rezultă că parcul trebuie mărit (chiar dacă e mai ineficient din punct de vedere economic pe termen scurt, dar e mai eficient pe termen lung). Deci calculul lor e greșit (pentru că modelul matematic și ipotezele utilizate sînt greșite).

 


Re: Știri din București Florinds

Exact la asta m-am gandit si eu cand am citit stirea! O gramada de tampiti in tara asta care ajung sefi si mai grav e ca au putere de decizie!

 


Re: Știri din București oc7avian

Dar în același timp aș zice că și traficul a scăzut, deci rămân mai puține autobuze blocate pe drum. Își fac semi-cursele mai repede. De fapt sper că pe raționamentul ăsta au mers.

Dar nu-s de acord cu ei. Întradevăr ar trebui păstrat același parc pentru a oferi șansa oamenilor de a sta la distanță.

 


Re: Știri din București Costin

oc7avian wrote:
Își fac semi-cursele mai repede.

...deci or sa stationeze mai mult la capat. Nu se atinge nimeni de programele de circulatie...

 


Re: Știri din București Robert24

Atata vreme cat lumea sta in casa, nu e nevoie sa arzi motorina de pomana.
Daca autobuzele sunt goale, se poate reduce numarul lor, mai ales daca se umbla si la programe, reducandu-le timpii semicurselor.

 


Re: Știri din București TibiV

Robert, la tine care este situatia?...

 


Re: Știri din București Robert24

Nu avem voie sa mergem decat la cel mai apropiat magazin de mancare si la farmacii.
Fireste, la lucru, daca nu exista posibilitatea wfh. Eu lucrez de acasa, insa nu toti pot face asta.
Ieri am iesit 15 minute, am vazut cateva autobuze complet goale, nu se premite accesul pe la usa 1 si nu se vand bilete in autobuze.
Autobuzele de noapte in loc de un interval de 20 min, vin la 40 de min.
Oricum, de azi, parcul circulant este redus intre 30 si 70%.

 



Go to page:  1  ... 121 122 123 124 125 126 127 128
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2287 forum members have written 421216 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use