Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: ARHIVĂ: Știri din București (2015-2020)

1780 posts, 793044 views
 
Go to page:  1  ... 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128
 
 

📖 Pagination options
  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Știri din București V2A

Linia 216 va funcționa, de la terminalul „Zețarilor”, pe un traseu modificat, până la Piața Sudului

Începând cu data de 03.03.2020, linia de autobuz 216 va funcționa pe un traseu modificat pe ambele sensuri, între terminalele „Zețarilor” și „Piața Sudului”, pe Str. Zețarilor, Str. Anghel Alexandru, Șos. Giurgiului, Str. Anghel Moldoveanu, Str. Tudor Gociu, Str. Acțiunii, Str. Pogoanele, Str. Luică, Bd. Constantin Brâncoveanu, Str. Nițu Vasile, până la Piața Sudului, unde autobuzele vor întoarce în rond.

Pe traseul modificat, autobuzele liniei 216 vor efectua opriri în stațiile comune cu cele ale liniei 102 situate pe Șos. Giurgiului și pe Str. Luică, în stația comună cu cea a liniilor 116 și 141 de pe Bd. Constantin Brâncoveanu și în stația comună cu cea a liniilor 73 și 381 de pe Str. Nițu Vasile.

http://stbsa.ro/comunicat1.php?nrcom=1222

 


Re: Știri din București cris_m

O decizie buna, e nevoie de o linie de cartier care sa te duca la o zona mai de interes, nu defuncta gara Progresu...
Si pentru referinta, acesta este traseul actual, preluat de pe InfoSTB.
Traseu vechi 216.png (1.2 MB; downloaded 4463 times)

 


Re: Știri din București Andrei98

Din cand in cand se mai ia si cate o decizie buna printre valurile de decizii contra naturii. S-au gandit foarte bine sa duca traseul spre metrou.

 


Re: Știri din București Edi-Srd

Daca nu o suplimenteaza,e degeaba

 


Re: Știri din București BIGRED1984

Pana si in comunicatul asta sec au dat-o in bara, pe Nitu Vasile merge 76 nu 73 ...in fine, m-am mirat azi cand am vazut 216 in rond, sa speram ca-si are utilitatea ei.

 


Re: Știri din București Andrei98

Vezi ca Nițu Vasile este pana în intersecția de la Piata Sudului, deci nu e problema ca au pus 73 acolo, ci ca au uitat celalalte linii.

 


Re: Știri din București BIGRED1984

Stiu foarte bine, eu am scris corect de statia la care se refereau ei (statia se numeste Bulevardul Alexandru Obregia), dupa Brancoveanu, pe Nitu Vasile, in care opresc 76 si 381. Si ei au scris gresit, precum ziceam. Nu m-am referit la statia Pta Sudului de pe Nitu Vasile, unde opresc intr-adevar o pleiada de linii, acum cu una in plus.
Cand corectezi ceva, incearca sa fii cat mai sigur ca n-o dai in bara.

 


Re: Știri din București Victor92

STB caută parteneri pentru dezvoltarea fostului Depou Victoria, care se întinde pe 3,5 hectare în centrul Bucureştiului

Societatea de Transport București STB SA și-a anunțat intenția de declanșare a procedurii de asociere cu persoane fizice sau juridice, în vederea exploatării terenului cu o suprafață de 34.784 mp din Strada Mexic nr.19, Sector 1, a relocării activității Depoului Victoria pe amplasamentul Depoului Titan și a obținerii de venituri suplimentare necesare asigurării unui serviciu de transport public de călători de calitate.

Cel mai probabil, vizați sunt dezvoltatorii imobiliari interesați de terenuri în centru, iar STB nu va duce lipsă de oferte, dar e nevoie de ofertanți puternici și cu resurse. Printre companiile care s-ar putea înscrie în cursa pentru dezvoltarea fostului Depou Victoria, s-ar putea afla compania cu capital sud african NEPI Rockcastle, care va finaliza în curând tranzacția de circa 300 de milioane de euro pentru portofoliul său de birouri, care va fi preluat de AFI Europe, companie care încearcă să achiziționeze și cei 75% din proiectul Casa Radio, controlați de Plaza Centers, și de aceea, deși nu e imposibil, ar fi greu să intre într-o nouă afacere imobiliară. De asemenea, Prime Kapital, compania lui Martin Slabbert, Victor Semionov, Tiberiu Smaranda și Mihail Vasilescu ar putea fi un pretendent serios la dezvoltarea celor 34.700 mp din apropierea Pieței Victoriei, ca de altfel și românii de la Forte Partners, dezvoltatorii proiectului office The Bridge, vândut cu 200 de milioane de euro către Dedeman sau Iulius, compania controlată de Iulian Dascălu și Aterburry Europe, care deja va intre pe piața din București cu un proiect mixt realizat în parteneriat cu Romexpo, care va include, la finalizare, va include cea mai înaltă clădire din România, de circa 180 de metri și, în prezent se apropie de finalizarea construcției clădirii office UBC 0 din Iulius Mall de 155 de metri, care va fi la finalizare cea mai înaltă clădire din România.

N-ar fi exclusă nici intrarea în cursă a israelienilor de la Hagag, care au cumpărat pentru circa zece milioane de euro Palatul Știrbei. Întrebarea e cum va reuși parteneriatul stat-privat, care până acum nu s-a soldat cu succese, multe proiecte, inclusiv Casa Radio sau Esplanada, ambele de un miliard de euro, fiind blocate de diverse interese sau din cauza mișcării mult prea lente a organelor statului.

Sursa: https://www.economica.net/stb-cauta-par ... 80547.html

 


Re: Știri din București aztec

Se pune de o excrocherie...
Ma intreb daca e cineva care chiar ar crede ca e o afacere pt STB...
Si dupa mine, articolul e gresit...
Investitorul se stie, planul e facut, banii incasati....mai trebuie împachetată legal afacerea..

 


Re: Știri din București Florinds

Eu nu inteleg pe cat de multi ajuta faptul ca apar alte blocuri intr-un Centru si asa foarte aglomerat! De ce nu e mai bun depoul decat blocurile??
Daca ar fi fost vorba de un parc sau ceva util pentru tot orasul, ok, dar asa?? E util doar pentru cei care isi permit apartamente foarte foarte scumpe, pentru patronii dezvoltatori si pentru cei care primesc spaga, cateva sute in total, in detrimentul a milioane!
Nu uitati sa votati firea cand e cazul!

 


Re: Știri din București subway guru

Am eu impresia sau mijloacele de transport in comun circula in ultimele zile mai mult goale?  E coronapanica?

 


Re: Știri din București cris_m

Da, e mare panica. Dovada ca traficul e infernal in orice zi a saptamanii.

 


Re: Știri din București andrei11

Nu mi s-a părut chiar așa de infernal ! Și am circulat și în orele "sensibile" !

 


Re: Știri din București BIGRED1984

Metroul e la fel, poate RATB-ul sa fie mai liber, fara sa fiu rau cred ca multi se plimba de drag si moca prin ele.

 


Go to page:  1  ... 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2289 forum members have written 421195 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use