De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informatii

3349 posts, 434820 views
 
Go to page:  1  ... 24 25 26 27 28 29 30  ... 240
 
 

📖 Pagination options
Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat Cristi N

Nope, s-a modificat schimbarea.
Legea initiala stabilea amenzi intre 100 si 5000 de lei si posibilitatea de a plati jumatate din minimul amenzii in 15 zile. Avand in vedere ca suntem in stare de urgenta termenul curge incepand cu 15 mai.
Guvernul a dat OUG si a stabilit ca amenzile sunt intre 2000 si 20 000 de lei cu posibilitatea de a plati in 15 zile jumatate din amenda aplicata.
CCR a venit si a spus ca OUG nu e ok -> ne-am intors la situatia initiala.

Acum eu daca sunt amendat de un politist si e cu capsa pusa imi va putea da maxim 5000lei amenda si eu voi avea posibilitatea de a plati 50 de lei pana cel tarziu pe 30 mai.

Situatia e diferita pentru persoane juridice si pentru cazurile in care fapta nu se incadreaza la contraventii ci la infractiuni.

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat StefanD_

Cristi N wrote:
Nope, s-a modificat schimbarea.
Legea initiala stabilea amenzi intre 100 si 5000 de lei si posibilitatea de a plati jumatate din minimul amenzii in 15 zile.
CCR a venit si a spus ca OUG nu e ok -> ne-am intors la situatia initiala.


Legea initiala era de fapt un OUG din 1999 care a fost declarat neconstitutional de asemenea. Problema nu era valoarea amenzilor, ci faptul ca nu exista niciun fel de indicatii pentru felul in care se aplica, adica cand se da amenda minima si cand cea maxima si totul intre. Deci orice amenda e neconstitutionala. Deaia nici nu se mai prea dau (de la 5000 de "depistati" zilnic s-a ajuns la 300).

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat andrei11

Întrebare de doi lei. A făcut unul mișto de mine, nu frecventeză forumul sub niciun motiv, << dau >> și eu întrebarea mai departe.
Raed Arafat.jpg (85.75 KB; downloaded 1271 times)

De când se pricepe omul ăsta la virusuri, etc, și de ce nu vedem << pe sticlă >> un medic specializat în virusologie, etc ( că nu mă pricep ). După capul prietenului meu care mi-a semnalat aspectul, Raed Arafat ar trebui să se oupe strict de organizarea ATI - covid 19 (de exemplu). Dar să nu-și dea cu părerea la alte aspecte legate de pandemie pentru că pur și simplu nu e competent. ( Starea de urgență, ce deschidem și ce nu după 15 mai, moduri de transmitere a bolii, etc, etc). El știe - evident că știe - cum să organizeze o ( un ) ATI și nimic mai  mult.

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat Cristi N

@StefanD, ai dreptate, eu aveam impresia ca doar actuala OUG e neconstitutionala nu si cea din '99. Asta arata calitatea procesului legislativ de la noi, sa iti ia 21 de ani sa iti dai seama ca o lege are probleme...  :headbash:

@Andrei11, cred ca Arafat apare in calitate de sef al DSU, presupun ca el e si seful Grupului de suport tehnico-stiintific (n-am gasit rapid componenta lui). Pe de alta parte eu l-am vazut destul de des la TV (in rarele momente in care il mai deschid) pe Alexandru Rafila care este microbiolog ca sa nu mai zic de Streinu Cercel.  :mrgreen:

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat subway guru

Va mai amintiti cand a fost votata si apoi modificata Constitutia?

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat Cristi N

Daca nu gresesc, a fost modificata o singura data in 2003, inainte de intrarea in NATO. Chiar si atunci a fost cu cantec treaba, alergau baietii disperati cu urna mobila doar doar se face cvorumul. Ultima incercare a fost in 2018 atunci cand s-a incercat modificarea definitiei familiei dar "talibanilor" nu le-a iesit figura.

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat orex

@subway
Constitutia Romaniei postdecembriste a fost adoptata in 1991, mai precis 21.11.1991, dar a intrat in vigoare dupa aprobarea ei prin plebiscitul national din 08.12.1991!

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat andrei11

Sindicaliști Metrorex: Măsurile de siguranță de la metrou, aberante
Măsurile de siguranță decise pentru circulația cu metroul sunt aberante, susține Ion Rădoi, lider sindical Metrorex.
“Este o aberație, să intre călătorul rând pe rând, să stea la distanță… să stea din 2 in 2 locuri. Să dăm exemplu de la Piața Unirii, o stație supraaglomerată dacă ar sta la un metru si jumatate și se trasează acolo, până se îmbarcă toți călătorii”, a declarat zilele trecute Ion Radoi, președintele Uniunii Sindicatelor Libere de la Metrou.

Reamintim că la Metrorex s-au introdus reguli noi de acces cu începere din 15 mai. Astfel în trenurile de metrou, se vor marca cu un semn vizibil de culoare verde locurile permise pentru transportul pasagerilor, atât în picioare cât și pe scaune, astfel încât să se păstreze distanța de minimum un metru între călători.

Accesul în stațiile de metrou se va face controlat, astfel încât pe peroane pasagerii să poată păstra distanța de minimum un metru între ei. Ministerul Transporturilor precizează că au fost întreprinse demersuri către Jandarmeria Romană și Brigada de Poliție pentru transportul public în vederea asigurării ordinii publice la gurile de metrou, în scopul ordonării călătorilor, menținerii distanțării sociale și limitarea supraaglomerării, mai ales la orele de vârf.

De un real folos ar fi fost poate achiziționarea de noi rame prin licitație. Aceasta deoarece de la finele lunii iunie va deveni disponibilă o nouă magistrală de metrou pentru a cărei deservire vor fi retrase trenuri de pe alte magistrale, accentuând aglomerația pe acestea. Licitația trenează de ani buni din cauza unor fapte de corupție și ca urmare a inabilităților administrative ale Metrorex.  (D.C.)
Articolul
___________________
Am articole identice și despre aeroport /avion / STB / tren. Nu le mai citez  pentru că măsurile sunt ABERANTE. Nu măsurile în sine, interesant va fi CUM SE VOR APLICA ele !

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat andrei11

ACTUAL
Alexandru Rafila, avertizează: „Măștile NU se poartă pe stradă, pot fi contagioase“

Președintele Societății Române de Microbiologie, Alexandru Rafila, anunță că românii nu trebuie să poarte măști pe stradă.
“Masca nu este recomandat să fie folosită pe stradă. Sigur, o folosim pe stradă dacă găsim o zonă aglomerată. Dar altfel, masca, conform recomandărilor, trebuie purtată doar în spații închise și în mijloace de transport în comun. Nu trebuie neapărat să utilizăm masca dacă mergem cu bicicleta, facem alergare prin parc și intersecția noastră cu alte persoane este de foarte scurtă durată și nu este foarte apropiată”, a declarat Rafila la Digi24.
Președintele Societății Române de Microbiologie a făcut precizări și privind purtarea mănușilor.
„Atingerea feței cu mănușile care sunt murdare, sunt contaminate este la fel de periculoasă ca și atingerea feței cu mâinile murdare”, a explicat Alexandru Rafila.
Articolul

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat Cristi N

Elementar, dragul meu Watson


Cu ocazia asta se vede inca odata ca sunt foarte multi care nu gandesc rational. Intr-un fel asta e rezultatul strategiei noastre in educatie care pune accent pe memorare, nu pe intelegerea fenomenelor si inovare.

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat andrei11

1) Nu știu la ce te referi, citatul este al lui  guru către mine, dar nu fac legătura. E scos din context.
2) Nu cunosc nimic mai practic decât o bună teorie (Immanuel Kant   )
Analizează punctul 2, o să-ți fie de folos !

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat Cristi N

Citatul il pusesm ca raspuns la avertismentul lui Rafila ca masca purtata prea mult poate face mai mult rau decat bine.

Citatul original apare in filmul Sherlock Holmes, de acolo a devenit celebru.

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat subway guru

Rusia depaseste SUA la infectari!

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informat 1689

New York - cel mai afectat in Statele Unite - are aproximativ 8.5 milioane de locuitori.

Moscova are - oficial - mai mult de dublu ca populatie, cu o densitate mult mai mare.

Din pacate - dovedit empiric - aglomerarile favorizeaza raspindirea virusului. Ingrijorator este faptul ca in Rusia pandemia a fost luata mult mai in serios (a existat o perioada de doua saptamini de consemnare la domiciliu) si cu toate acestea situatia este scapata de sub control...

 


Go to page:  1  ... 24 25 26 27 28 29 30  ... 240
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2290 forum members have written 421584 posts in 5252 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use