Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi IlfovIstoria metroului bucureștean - IEMB/Metrorex

 

Topic: Istoria ilustrată a cartelelor magnetice de metrou

159 posts, 30711 views
 
Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12
 
 

📖 Pagination options
Re: Istoria ilustrată a cartelelor magnetice de metrou 1689

Cu riscul de a fi off-topic, dar ce legatura mai are cu istoria metroului reclama de pe cartelele de calatorie la … Emocalm ?!

 


Re: Istoria ilustrată a cartelelor magnetice de metrou ByOnu

La fiecare cateva saptamani sau luni reclamele sau editiile limitate devin istorie, prin natura lor temporara, iar mesajele raman marturie.

Doar daca este sa le discutam pe cele din ultimul an, cartelele cu Brancusi, Valea Ialomitei, Titan sau Rapid-100 deja s-au epuizat. Au fost si nu vor mai fi.

Este perfect normal cursul discutiei de aici.

 


Re: Istoria ilustrată a cartelelor magnetice de metrou ByOnu

Reclamele aparute pe cartela de 10 calatorii in ultima saptamana.

IMG-20231102-WA0000.jpg (382.33 KB; downloaded 1842 times)


Deci a revenit puternic publicitatea pe cartele. Pun asta pe seama noii companii de publicitate.

 


Re: Istoria ilustrată a cartelelor magnetice de metrou ByOnu

ByOnu wrote here:
In paralel cu seria de cartele cu Statia Tudor Arghezi, a fost emisa si seria cu Statia Eroilor 2.
...


Marcăm și intrarea pe piață a unei noi ediții cu stația EROILOR 2.
IMG-20231103-WA0011.jpg (445.93 KB; downloaded 1721 times)

 


Re: Istoria ilustrată a cartelelor magnetice de metrou ByOnu

...dar și a cartelei cu reclamă la Ghișeul ro.
IMG-20231103-WA0012.jpg (365.29 KB; downloaded 1666 times)

 


Re: Istoria ilustrată a cartelelor magnetice de metrou 1689

Poate ar fi o idee sa separati subiectul intr-un topic dedicat, astfel incit cei ce sint interesati doar de istoria vehiculelor sa nu trebuiasca sa curete notificarile de fiecare data cind apare o reclama noua…
Daca e sa fac o paralela, ar fi ca si cum am pune la istoria transportului in comun toate campaniile publicitare de pe vehiculele STB…

 


Re: Istoria ilustrată a cartelelor magnetice de metrou Costin

Totusi, topicul se numeste "Istoria ilustrată a cartelelor magnetice de metrou", mie nu mi se pare ca mesajele sunt deplasate. Nu vorbim aici de istoria metroului in general.

Nu am o parere despre reclamele de pe cartele sau despre valoarea lor istorica, dar judecand strict dupa titlul topicului, nu mi se pare ca ne aflam într-un offtopic de vre-un fel sau altul. Dar sunt deschis la mai multe opinii.

 


Re: Istoria ilustrată a cartelelor magnetice de metrou ByOnu

1689 wrote here:
astfel incit cei ce sint interesati doar de istoria vehiculelor


Imi pare rau, dar oricum te incurca toate celelalte topicuri ce nu au treaba cu istoria vehiculelor, precum istoria retelelor de troleibuz, tramvai, si multe alte topicuri.

Spre exemplu, nici pe mine nu ma intereseaza absolut, dar absolut deloc partea de termoficare, si totusi apar constant discutii si notificari de acolo. Pur si simplu aia e, nu iti poti modela forumul dupa propriile preferinte - daca fiecare ar putea, am avea 2176 de forumuri diferite.

Reclamele astea de pe cartele deja in 2 saptamani vor fi istorie, avand in vedere tirajele foarte limitate de doar cateva mii si frecventa cu care se lanseaza noi si noi editii. Postarile sunt in linie cu topicul, inca de cand l-a deschis @Gabi23. Istoria transportului include o multitudine de aspecte: trasee, retele, indicatoare, ticketing, samd, nu doar vehicule.

Doar sa mutam cu totul istoria metroului la metrou. Dar nu cred ca este o idee buna.

 


Re: Istoria ilustrată a cartelelor magnetice de metrou shoppy

Este doar un subiect, apesi pe "Meniu / Marcheaza toate subiectele ca citite" si gata, nu exista solutie perfecta sau sa avem 50 de subiecte pe pagina principala.

 


Re: Istoria ilustrată a cartelelor magnetice de metrou Bikerlemon

Are cineva dublură la cartela de 2 călătorii cu Emocalm, sau se mai găsește la vre-o stație?
Am încercat în peste 10 stații, inclusiv la cele principale.

 


Re: Istoria ilustrată a cartelelor magnetice de metrou Bikerlemon

La Piața Unirii 1 s-a pus în vânzare și acest model
20231105_153819.jpg (1.91 MB; downloaded 1429 times)

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Istoria ilustrată a cartelelor magnetice de metrou GPS

Bikerlemon wrote here:
Are cineva dublură la cartela de 2 călătorii cu Emocalm, sau se mai găsește la vre-o stație?
Am încercat în peste 10 stații, inclusiv la cele principale.

Erau la Gara de Nord într-un timp, dar am observat că au revenit la cele cu stații, mai precis noile Eroilor 2. Poate totuși sunt șanse să mai găsești.

 


Re: Istoria ilustrată a cartelelor magnetice de metrou virgil23

Cam greu de găsit, cele cu reclame, din observațiile mele, sunt în tiraje de ~5000 de cartele, de aceea se și epuizează repede, mai ales cele de 2 care sunt foarte comercializate. Plus că am văzut doar la stațiile cu trafic mare(Piața Unirii, Piața Victoriei, Gara de Nord) cartele cu reclamă, în rest cu stații.

 


Re: Istoria ilustrată a cartelelor magnetice de metrou tachini11

Bikerlemon wrote here:
La Piața Unirii 1 s-a pus în vânzare și acest model


Mai sunt inca 6 modele de intrat pe piata din aceeasi serie. Seria se numeste "Lectie de istorie pe cartelele de metrou". Urmeaza cele de mai jos:

1 calatorie - Ecaterina Teodoroiu
2 Calatorii - Batalia de la Lipnic
2 Calatorii - Stefan cel Mare
2 Calatorii - Domnitorul Alexandru Ioan Cuza
2 Calatorii - Neagoe Basarab
10 Calatorii - Mihai Viteazul

 


Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria metroului bucureștean - IEMB/Metrorex  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421932 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use