Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi IlfovIstoria metroului bucureștean - IEMB/Metrorex

 

Topic: Istoria ilustrată a cartelelor magnetice de metrou

164 posts, 33819 views
 
Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12
 
 

📖 Pagination options
Re: Istoria ilustrată a cartelelor magnetice de metrou ByOnu

Interesant! Multumim @tachini11 pentru inside info! :D

Credeam, sincer, ca este vorba despre niste bunuri scoase la vanzare de casa de licitatii ARTMARK, din moment ce sunt branduite cu sigla lor.

LE. Doar de dragul discutiei, nu stiu ce lectie de istorie vrea sa fie asta. Din fotografia cu bustul, eu unul nici nu-mi dau seama ca este Maniu. Poate ar fi mers chiar vreo 2 randuri de istorie, 2 cuvinte ceva.

 


Re: Istoria ilustrată a cartelelor magnetice de metrou tachini11

@ByOnu

Salut, inteleg la te referi dar asa se numeste intern colectia 👍 eu speram sa vina cu pliant..nu cred ca se va materializa si partea asta.

 


Re: Istoria ilustrată a cartelelor magnetice de metrou Cristi.

GPS wrote here:
Sunt de vânzare la Gara de Nord 1 (M1).


Am trecut astăzi și nu mai avea :|

 


Re: Istoria ilustrată a cartelelor magnetice de metrou ByOnu

Pentru a nu lungi off-topicul, daca nu gasesti pana la finalul lunii, avand in vedere ca mesageria privata pe forum nu iti este inca activa, poti trimite un mail la admin@metrouusor.com si roaga sa te contactez eu via e-mail. Ne vor pune adminii in contact. Am mai multe cartele cu U21 in colectie si ma pot lipsi de una. Pare importanta pentru tine.

 


Re: Istoria ilustrată a cartelelor magnetice de metrou ByOnu

O cartelă "blank" de zece călătorii.

IMG-20231116-WA0007.jpg (236.17 KB; downloaded 2799 times)

IMG-20231116-WA0006.jpg (273.7 KB; downloaded 2799 times)

 


Re: Istoria ilustrată a cartelelor magnetice de metrou Bikerlemon

Are cineva dublura la cartela de 2 călătorii cu Emocalm? Am reușit să o găsesc doar pe cea de 10 călătorii.
Mulțumesc!
IMG-20231027-WA0063.jpg (252.91 KB; downloaded 2615 times)

 


Re: Istoria ilustrată a cartelelor magnetice de metrou alexklark

Cartela de 2 calatorii cu statia Piata Romana, gasita ieri la statia Obor
IMG_6124.jpeg (219.37 KB; downloaded 2419 times)

 


Re: Istoria ilustrată a cartelelor magnetice de metrou ByOnu

Cartela cu Alexandru Ioan Cuza care probabil va intra in circulatie dupa finalizarea colecției cu stații.

Untitled-1-01.png (99.04 KB; downloaded 2284 times)



Intre timp, de cateva saptamani, au disparut deja complet toate reclamele pe cartele. Probabil doar au testat apele.

 


Re: Istoria ilustrată a cartelelor magnetice de metrou ByOnu

1. A intrat în circulație cartela de 2 călătorii ce ilustrează muralul cu Ivan Patzachin, realizat de artistul Obie Platon în stația Ștefan cel Mare.

IMG-20231218-WA0016.jpg (436.95 KB; downloaded 2167 times)



2. Vă arătam, cu nu mult timp în urmă, o cartelă blank de 10 călătorii pe care scrie mare "REST", pe spate. Am aflat de la casiere că aceste cartele se dau doar dacă te prezinți cu o cartelă de 10 defectă (demagnetizată). Însă, inclusiv acestea sunt defecte și ajungi să-ți scrie cu pixul pe spatele ei.

IMG-20231218-WA0014.jpg (253.22 KB; downloaded 2167 times)


IMG-20231218-WA0015.jpg (214.97 KB; downloaded 2167 times)



3. Au dispărut complet reclamele de câteva săptămâni bune, semn că a fost un exercițiu de piață. Sper să revină.

 


Re: Istoria ilustrată a cartelelor magnetice de metrou virgil23

După introducerea în circulație a unui nou lot de cartele de 10 călătorii cu Locomotiva Rapid și sigla CS Rapid - 100, identice cu cele introduse pe 25 iunie, la sărbătorirea centenarului clubului Rapid, Metrorex introduce o nouă cartelă Rapid - 100. De data aceasta, am găsit-o și la Piața Unirii, nu cred că se mai ține cont ca în vară, să fie prezentă doar în stații “giuleștene”. Se poate și diferența de serie și valabilitate dintre prima cartelă(achiziționată pe 25.06.2023) și a doua(găsită în luna ianuarie 2024).
IMG_4952.jpeg (1.83 MB; downloaded 1868 times)

 


Re: Istoria ilustrată a cartelelor magnetice de metrou ByOnu

Saptamana asta a intrat in circulatie cartela de 2 călătorii cu Stația POLITEHNICA.

Un colaj cam sinistru de 3 fotografii inegale care nu este deloc ajutat de culoarea aleasa.
IMG-20240119-WA0000.jpg (485.31 KB; downloaded 1623 times)

 


Re: Istoria ilustrată a cartelelor magnetice de metrou Cristi.

De asemenea, marcăm intrarea în circulație a unei noi cartele, ce sărbătorește Unirea Principatelor Române:

🇷🇴La mulți ani, România!
Astăzi, românii sărbătoresc primul pas făcut spre înfăptuirea statului naţional unitar român, sub domnia lui Alexandru Ioan Cuza.
Ⓜ️Cu ocazia Zilei Unirii Principatelor Române, Metrorex a realizat o cartelă de colecție, de două călătorii, cu portretul domnitorului Alexandru Ioan Cuza.
👉Cartela poate fi achiziționată astăzi de la punctele de comercializare cartele din stația Piața Unirii.
#metrorex #ziuaunirii #istorie #cartela #2calatorii #alexandruioancuza
FB_IMG_1706162499150.jpg (84.58 KB; downloaded 1347 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Istoria ilustrată a cartelelor magnetice de metrou ADK

Tot citind ...
"Păstrați cartela magnetică pentru control." Ii s-a întâmplat cuiva să i se ceară? Personal, niciodată nu. Chiar mă și gândeam, că nu de puține ori un amic mă băga el seara prin 2013-15 având ab. nelimitat, dar eu nu aveam cum demonstra la o "adică" că n-am sărit bara sau altceva...

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Istoria ilustrată a cartelelor magnetice de metrou GPS

ByOnu wrote here:
Saptamana asta a intrat in circulatie cartela de 2 călătorii cu Stația POLITEHNICA.




Un colaj cam sinistru de 3 fotografii inegale care nu este deloc ajutat de culoarea aleasa.

Am găsit pe acest site un colaj care este fix cel din partea inferioară a cartelei ce reprezintă stația Politehnica.

IMG_3135.jpeg (123.98 KB; downloaded 1028 times)

 


Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria metroului bucureștean - IEMB/Metrorex  • 
Choose destination

Since our 2340 forum members have written 426214 posts in 5298 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use