Regiunile RomânieiTransilvaniaJudețul BrașovTransportul în comun din municipiul Brașov (SC RATBV SA)

 

Topic: Troleibuze Solaris Trollino 18S

162 posts, 59315 views
 
Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12
 
 

📖 Pagination options
Re: Troleibuze Solaris Trollino 18S tubus

2016
2016 - 01.08.2020 - Livada Postei
IMG_2016.jpg (1.01 MB; downloaded 4638 times)

 


Re: Troleibuze Solaris Trollino 18S alex83

tubus wrote:
Sambata am mers cu un Solaris pe linia 6 de la Patria spre Saturn si sa cuplat numai la statia Toamnei la retea. Putea sa se cupleze la statia Patria la retea si sa decupleza dupa Hidro (ca acolo nu ajung la retea de pe banda a treia) sa mearga pe baterii pina la statia Tomnei. Probabil merg si pe linia 1 pina la statia Toamnei(CEC) fara retea. Pacat. Poate ar trebui instruiti soferi de unde pina unde sa circule cuplati si decuplati la retea.


Pentru linia 6 ridicarea captatorilor se face pe Zizinului, in statia Toamnei (asa cum e cunoscuta de brasoveni, la 3 Alimentari). Asa e stabilit de catre conducere.

 


Re: Troleibuze Solaris Trollino 18S alex1987

tubus wrote:
Sambata am mers cu un Solaris pe linia 6 de la Patria spre Saturn si sa cuplat numai la statia Toamnei la retea. Putea sa se cupleze la statia Patria la retea si sa decupleza dupa Hidro (ca acolo nu ajung la retea de pe banda a treia) sa mearga pe baterii pina la statia Tomnei. Probabil merg si pe linia 1 pina la statia Toamnei(CEC) fara retea. Pacat. Poate ar trebui instruiti soferi de unde pina unde sa circule cuplati si decuplati la retea.

Eu am fost cu un 1 pe 31.07 si s-a cuplat la retea la Patria, apoi s-a decuplat la Hidro si recuplat la Toamnei-CEC.Oricum trebuie sa refaca reteaua la 3 alimentari.E ridicol asa.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Troleibuze Solaris Trollino 18S Utilizator anonim

2025 azi de la Triaj.

20201001_101138.jpg (278.45 KB; downloaded 4084 times)

 


Troleibuze Solaris Trollino 18S Andrei Andraș

... cu noua noastră șoferiță de troleibuz. :)

 


Re: Troleibuze Solaris Trollino 18S Victor92

Cateva cadre cu 2006. Linia 31. Ianuarie 2021












 


Re: Troleibuze Solaris Trollino 18S Victor92

2025 pe linia 6 la capatul Saturn. 16/01/2021



 


Re: Troleibuze Solaris Trollino 18S tubus

Au ajuns noile Troleibuze? Sau se fac probe pe linia 8 cu Solaris?
25032021_1115x.jpg (49.98 KB; downloaded 3269 times)

 


Re: Troleibuze Solaris Trollino 18S alex83

Nu, probabil e pe acces (garaj - Saturn).

 


Troleibuze Solaris Trollino 18S Andrei Andraș

Troleibuzele Medcom ajung, estimativ, în septembrie - octombrie.

 


Re: Troleibuze Solaris Trollino 18S cris_m

Ieri dupa-amiaza, un Solaris de pe linia 6 a fost tamponat in zona pragului usii a 2-a de un taxi marca Fiat. Incidentul a avut loc la iesirea din giratoriul de la Livada Postei. Nu am retinut numarul troleibuzului, din pacate. Chiar ma miram ca nu am vazut urme de "botez" pe ele... Totodata, saptamana aceasta am mai vazut un Solaris defect pe strada Nicolae Iorga.

Intr-o nota de final mai placuta, am mers cu ele, foarte placut impresionat de ele, curate, silentioase, confortabile si ceva mai bine organizate la interior ca cele de la Cluj. Imi pare rau ca nu se exploateaza mai intelept autonomia lor. In exemplul de mai jos, a mers cel putin o statie fara sa se conecteze la retea, din pacate nu am putut continua calatoria sa vad cand si daca se mai reconecteaza la retea...
20210820_185650-2016x1512.jpg (572.76 KB; downloaded 2700 times)

 


Troleibuze Solaris Trollino 18S Andrei Andraș

Nu s-a conectat la rețea pentru că pe linia 6 nu au voie. Recaptarea se face pe Zizinului. Bateriile au un număr de cicluri de încărcare per zi (18-20 dacă îmi aduc bine aminte) și trebuie respectat. Acest număr este monitorizat de Skoda zilnic, iar dacă se depășește constant, atunci se fac adrese către RATBV pentru a-i "reeduca" pe șoferi, altfel se poate plăti cu pierderea garanției.

N-au urme de botez pentru că pentru cele grave troleibuzul este automat retras la garaj și mai vede străzile Brașovului doar când e ca nou (a se vedea 2015 care are partea din spate nouă, încă neinscripționată cu "100% electric", asemenea lui 2016 din capul topicului). Accidente urâte cu ele nu prea au fost: doar 2015 a fost mai grav avariat în spate de 1 aprilie, în rest maxim geamuri sau parbrize sparte, zgârieturi etc.

 


Re: Troleibuze Solaris Trollino 18S cris_m

Asta e imbucurator, inseamna ca sunt si soferii mai atenti cu ele.

 


Re: Troleibuze Solaris Trollino 18S ALEXCFRBV

Troleibuzul Solaris 2008 pe linia 31
Troleibuzul Solaris 2008 pe linia 31
20210924_163558.jpg (1.03 MB; downloaded 2399 times)

 


Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Brașov (SC RATBV SA)  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421674 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use