Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Vinieta de București și taxa de centru

376 posts, 90816 views
 
Go to page:  1  ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
 
 

📖 Pagination options
Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. Florinds

Sa intrebe daca vrem taxe sau impozite... Cu o saptamana inainte de alegeri si sa spuna ca le anuleaza si pe alea...
Din pacate, multi pun botul...

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. aztec

Cica erau preconizati si prevazuti in buget 1 miliard lei de incasat de pe urma taxei.
Acum trebuie rectificati de la bugetul local...

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. cris_m

Nu cred ca se obtinea 1 miliard. E imposibil.

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. misterr

Firea: „Toată lumea vrea în mașină, mă doare sufletul când văd autobuze goale”

Click pe imagine pentru video:





Primarul general, Gabriela Firea, a anunţat marţi că va renunţa la vinieta Oxigen, în urma reacţiilor venite de la cetăţeni.

Ea a menţionat, într-o conferinţă de presă, că în luna martie va supune dezbaterii Consiliului General al Capitalei un proiect de hotărâre care prevede anularea acestei taxe.

Primarul general a adăugat că nu abandonează proiectul ″Oxigen″⁣, care va viza: plantări de arbori, achiziţii de maşini nepoluante, piste de biciclete, verificarea şantierelor de construcţii.

Firea a mai precizat că în cele cinci zile de consultare, pe parcursul cărora i-a invitat pe bucureşteni să se pronunţe în ceea ce priveşte vinieta Oxigen, postarea sa a avut 2,5 milioane vizualizări, 60 - 70% din regiunea Bucureşti-Ilfov. Din cele peste 60.000 de comentarii, 90% s-au pronunţat în defavoarea vinietei.

Potrivit primarului general, au fost transmise şi 5.000 de mail-uri, iar la sediul PMP au fost depuse 1.500 de petiţii împotriva restricţiilor de trafic şi a vinietei.

Totodată, au fost depuse 430 de plângeri prealabile din partea unor persoane fizice sau juridice la direcţiile de specialitate ale Primăriei Capitalei, vizând de asemenea anularea vinietei.

Gabriela Firea: „Suportăm consecințele dacă toată lumea vrea în mașină”

Primarul Capitalei s-a arătat nemulțumită de faptul că bucureștenii merg câte unul în mașină, iar „autobuzele circulă goale”.

„Ideea de plată a unei viniete ecologice a fost măsura care s-a luat în toată Europa, ca să le dea de gândit cetățenilor dacă mai circulă cu un autoturism poluant și răspunsul trebuia să fie cel pe care l-au dat deja mulți bucureșteni, care au renunțat la autoturismul poluant și au achiziționat unul nou, nepoluant sau au decis să folosească mijloacele de transport în comun.

Să știți că mă doare sufletul când văd 4 autobuze Euro 6, care goale merg prin centrul Bucureștiului. Toată lumea s-a plâns că autobuzele nu sunt cum trebuie, acum sunt cele mai multe cum trebuie și umblă goale, pentru că toată lumea vrea în mașină. Atunci suportăm consecințele dacă toată lumea vrea în mașină.

Dacă asta se dorește, eu sunt primar pentru toți, dacă cei mai mulți vor omul și mașina și multe poluatoare, eu nu am cum să lupt singură. Nu a venit nimeni în apărare mea”, a declarat Gabriela Firea.

Câți români au plătit vinieta Oxigen

Ea a informat că 1.600 de cetăţeni au achiziţionat până în prezent vinieta Oxigen, iar sumele respective vor fi returnate.

În ceea ce priveşte camerele de luat vederi care au fost montate în vederea implementării proiectului, Gabriela Firea a declarat că urmează să fie luată o decizie în cadrul Consiliului General al Capitalei, dar a menţionat că acestea vor fi folosite pentru siguranţa cetăţenilor.

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. orex

S-o vedem pe ”duamna” pe unde scoate camesa, acum, pentru cheltuielile neeconomicoase (panouri, camere supraveghere, dotare dispecerat, si altele care-mi scapa sigur la aceasta trecere sumara in revista), culmea din bugetul adunat de la toti contribuabilii acestei urbe!! Hachite de...vedeta, ce sa mai!  :bleah:

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. 1689

Foarte simplu: la Fca de Glucoza - Floreasca apasam pe butonul de incet, la A1 pe ala de incetisor, la Dna Gica pe si mai incet si la restul pe ala de pe loc.

La Radergetica ramine ca pina acum, cu tramvaie si troleibuze si asa n-are rost sa ne mai agitam ca vin in mandatul viitor, bagam un festival al femeii, sarbatorile primaverii, doua trei crosuri (sa nu uitam feeria iepurasilor) si dupa aia scoatem trompeta cu nu ne da Guvernul banii.

Si gata.

Doar miine nu e iunie.

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. adila

sss wrote:
Vai de capul copiilor nostri! Ramane cum am stabilit: Fiecare popor are conducatorii pe care-i merita! :popa:

Exact

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. aztec

Ea a vrut, nu s-a putut ...
N-ai cu cine...
Nu mai cumpar autobuze, nu mai refac linile de tramvai ca nu e nevoie... Oamenii vor cu masina mica...
S-au scos...

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. orex

A avut suficient timp, 3 ani si jumatate, sa se poată documenta si sa se inspire din ceea ce este functional, p-aci prin Europa, dar ca la noi, in clasicul si neaosul stil românesc, măsura instituirii taxei, a fost inc-o hotărâre, heirupistă, luată pe genunchi!!!

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. Costin

Speculatie personala: avand deja investitiile facute, proiectul de anulare nu trece de CL, cu ajutorul tacit al PSD, iar duamna o sa zica ca ea a vrut, dar USRul si PNLul au sabotat-o si o obliga sa aplice taxa contra vointei populare, pentru ca numai PSD se gandeste la oameni, opozitia, dupa cum se vede, sunt doar contra!

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. orex

Te rog, e vorba de C.G.M.B. ”cel mai cel” dintre consiliile U.A.T. -urilor nationale!  :yes:  
PS
1. Stiați că cele 7 structuri U.A.T.-uri ale Bucurestiului au cheltuit anul trecut in jur de 3,3 MLD EURO, echivalent a 4,3 % din PIB-ul Romaniei, pentru ”binele mers” al urbei?! E o suma elocventa, nu?! Oare ce suma a fost directionata spre conservarea mediului?!   :think:
2. Nu era nevoie de nicio taxa ci pur si simplu de o interdictie de circulatie, si puteau sa ia notite despre cum s-a reusit ponderarea traficului in 10 capitale europene. Nu era nevoie sa ”bage batul prin gard” si sa se trezeasca ca mai au doar un creionas in mana. :rofl:  :rofl:  :rofl:
https://www.libertatea.ro/stiri/analiza ... ea-2722410

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. sss

Costin wrote:
Speculatie personala: avand deja investitiile facute, proiectul de anulare nu trece de CL, cu ajutorul tacit al PSD, iar duamna o sa zica ca ea a vrut, dar USRul si PNLul au sabotat-o si o obliga sa aplice taxa contra vointei populare, pentru ca numai PSD se gandeste la oameni, opozitia, dupa cum se vede, sunt doar contra!


Bine ar fi sa ai dreptate! Politicienii, de diferite culori, pot sa se zvarcolesca de indignare pentru ce fac dusmanii, pentru noi este important interesul copiilor nostri: aer mai curat. Trist este ca suntem tratati ca niste maimute proaste de catre toti reprezentantii nostri, alesii nostri, cei mai buni/smecheri dintre noi... Mi-e groaza ca s-ar putea anula taxa cu unanimitate de voturi, la cat caracter au politicienii nostri!

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. aztec

Ca demonstratie.  .  
Ieri si azi(acum) aerul este extrem de poluat
Si NU de la traficul auto, pt ca a foat weekend si se intampla noaptea...ca hotii.
Noaptea trecuta pm2 5 si 10....1000%.
Sesizasem un miros de lemn ars la Crângași pe la 22.30 si de hartie arsa in Drumul Taberei, dar nu imi dadeam seama de ce..


Binenteles ca autoritatile o dau de gard.
aerlive.ro

 


Re: Vinieta de Bucuresti si taxa de centru. cris_m

Am citit si o explicatie foarte plauzibila, aici in Baragan e obiceiul asta iresponsabil numit Urlalia ce se tine de Lasata Secului si care presupunerea aprinderea unor focuri folosind, atentie cauciuc  :bleah:  :!:

 


Go to page:  1  ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420763 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use