Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Strazile cu piatră cubică din București

47 posts, 22439 views
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Re: Strazile cu piatra cubica din Bucuresti. thor5

Goldmund wrote:
Presupun ca e un standard cum trebuie pus si presat nisipul, misterr- dar ai dreptate, nisipul trebuie 'compactat' perfect.

Nu inteleg ce vrei sa spui prin "compactat" (cu ghilimele).
Stiu ca raspunsul meu e foarte intarziat, dar , de amorul artei, ar trebui sa spun ca asta e termenul tehnic folosit in constructia de drumuri: compactat. Exact asa cum se scrie. Nisipul trebuie compactat, pietrisul trebuie compactat, piatra sparta (la calea ferata) trebuie compactata, criblura trebuie compactata, asfaltul trebuie compactat. Chiar si betonul (simplu sau armat) trebuie compactat, prin vibrare, pentru a nu ramane goluri mari de aer in el.
Utilajele acelea grele, numite popular tasatoare, se numesc de fapt compactoare sau vibrocompactoare - cu cilindru (de fier) sau cu pneuri. Si au diverse gabarite si mase proprii bine stabilite, in functie de gradul de compactare pe care trebuie sa il realizeze.
Vibrarea volumelor masive de beton, piatra sparta sau balast (piatra naturala de rau) se face prin utilizarea unor pervibratoare (tije lungi, flexibile, prevazute cu motor cu excentric).
Sper ca nu am fost prea nesuferit, am vrut doar sa explic un aspect tehnic mai putin cunoscut (sau mai putin inteles) inafara ramurii tehnice a constructiilor.

 


Re: Strazile cu piatra cubica din Bucuresti. bobobarosanu

Are pana la urma cineva informatii despre ce s-a intamplat cu piatra cubica de pe Aviatorilor/Constantin Prezan? Piatra cubica din Primavarii nu e de acolo oricum si dupa parerea mea, nici cea din centrul vechi.

 


Re: Strazile cu piatra cubica din Bucuresti. Goldmund

thor5, si eu iti raspund dupa cativa ani precum si tu ai intrat in discutie dupa ani de zile dupa ce i-am raspuns colegului nostru:
Mesajde misterr » Lun Iun 06, 2011 9:03 pm:

"Îți dai seama cît de bine trebuie să fie compactat nisipul înainte de a așeza așa pietrele... adică perfect!
iar eu i-am raspuns(a doua zi!) ce ai pus tu:
Presupun ca e un standard cum trebuie pus si presat nisipul, misterr- dar ai dreptate, nisipul trebuie 'compactat' perfect.

...iar tu ai raspuns ca unul care le stie, multumesc.

 


Re: Strazile cu piatra cubica din Bucuresti. shoppy

O poza de la Helsinki, un oras infinit mai umed, mai rece si mai sarat decat Bucurestiul, si cu o cultura infinit mai dezvoltata in piatra cubica.
In primul rand piatra cubica nu este cubica si se aseaza in picioare pentru ca suprafata de contact cu vecinele sa fie mai mare si astfel sa aiba mult mai putine sanse sa iasa.
In al doilea rand, in spatiul de sus dintre pietre se toarna smoala, manual.
Deci pot spune ca si la domeniul acesta suntem cofetari.
DSC_0034.JPG (350.92 KB; downloaded 1999 times)

 


Re: Strazile cu piatra cubica din Bucuresti. andrei11

Eu am prins Șoseaua Mihai Bravu ( la Piața Iancului ) / Dorobanți cu piatră cubică și pot să-ți spun că nu eram cofetari chiar deloc. Și eram destul de mare ( la liceu ), țin minte chiar bine. Chiar și la Gara de Nord ( casele de bilete ) era cubică. Moșilor vechi, etc, etc.
11-20-2018 12-16-03 AM.jpg (145.29 KB; downloaded 1995 times)

 


Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421235 posts in 5247 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use