De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Despre trotinete

81 posts, 22867 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Despre trotinete Mircea G

Unul cu trotineta printre masini , este ca si cum un pieton ar alerga printre masini . Este ok ????

 


Re: Despre trotinete Valentin

Ce legatura are? Unul cu masina care circula pe trotuar este ok? (dupa logica ta)

Atat trotinetistul, biciclistul cat si soferul au responsabilitate. Eu in general ii vad pe prima banda pe dreapta (chit ca unii asteapta frumos la semafor sau trec pe rosu), ca mai sunt si imbecili, acelasi lucru il pot spune si despre soferi, eu personal cu ochii mei am vazut ambele tabere care NU se respecta reciproc, deci in niciun caz o "categorie" e mai in masura "sa comenteze" ce e bine sau nu. Schema e simpla, faci piste -> nu mai ai trotinete printre masini.

 


Re: Despre trotinete subway guru

Corect, asa cum e acum e dezastru pentru toata lumea. Faci piste/benzi dedicate? OK! Dar fa-le si mai vorbim…
P.S.
Daca nu incepi cu transportul public tot restul e in zadar…experienta mondiala asta spune!
:bere:

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Despre trotinete Mircea G

Valentin wrote here:
.......personal cu ochii mei am vazut ambele tabere care NU se respecta reciproc...Schema e simpla, faci piste -> nu mai ai trotinete printre masini.

Ce sa respecti ?
Cu autoturismul pe carosabil circuli  in conditiile legii si norme extrem de stricte , cu trotineta poate circula orice betiv sau drogat si frustrat  Astia nu au lege si obligatii .
Ca sa intelegi si tu , pe carosabil masinile au reglementari , restul NU. Cum poti pune egal intre aceste categorii ?
Schema este simpla / nu au ce cauta pe carosabil deoarece au zero responsabilitate conducator , zero siguranta in trafic pt conducator , zero sisteme de siguranta si avertizare in trafic .....
Sint curios daca vitejia trotinetistului merge pina acolo , sa faca fente printr-o coloana de tiruri ...

 


Re: Despre trotinete subway guru

Problema cea mai grava mie mi se pare in intersectii cand trotinetisto-biciclistul vrea brusc sa coteasca stanga fara preaviz si taie calea automobilistului care nu mai are posibilitatea fizica sa franeze sau sa-l evite…si nici nu ma bucur ca vom avea un donator de organe tanar si viguros si un alt cetatean pasibil de puscarie…
Ce e la noi e de noaptea mintii dar nimanui nu-i pasa…
:popa:

 


Re: Despre trotinete subway guru

Statistici despre accidente si trotinetisti
https://www.agerpres.ro/economic-intern/ ... --974401

Numărul accidentelor grave de circulaţie în care au fost implicaţi conducătorii de trotinete electrice a crescut de aproape 20 de ori în ultimii patru ani, informează Uniunea Naţională a Societăţilor de Asigurare şi Reasigurare din România (UNSAR).

Potrivit datelor puse la dispoziţie de către Inspectoratul General al Poliţiei Române, în acest interval de timp, în România, s-au produs 198 de accidente grave în care au fost implicate trotinete electrice. Urmare a acestora, 13 persoane şi-au pierdut viaţa, peste 200 de persoane au fost rănite grav şi 12 rănite uşor.

Majoritatea acestor accidente s-au produs din vina conducătorilor de trotinete, principala cauză fiind abaterile săvârşite în trafic, precum neadaptarea vitezei la condiţiile de drum, neacordarea priorităţii vehiculelor, neasigurarea la schimbarea direcţiei de mers şi circulaţia pe sens opus.

Cu toate acestea, este de presupus că numărul total al accidentelor rutiere în care sunt implicaţi utilizatorii de trotinete electrice este mult mai mare, având în vedere faptul că singurele evenimente care sunt evidenţiate din perspectivă statistică sunt cele soldate cu victime, soluţionate de către Poliţie (este plauzibil ca multe dintre accidentele soldate numai cu pagube materiale să nu fi fost declarate).

"Trotineta electrică a devenit în ultimii ani un mijloc de transport din ce în ce mai popular, datorită avantajelor pe care le oferă. Datele ne arată însă că trebuie să fim atenţi la riscurile pe care ni le asumăm atunci când apelăm la această alternativă", a declarat Adrian Marin, Preşedinte UNSAR.

"Având în vedere toate acestea, mai mulţi asigurători au venit în sprijinul clienţilor, oferind produse de asigurare care oferă protecţie financiară şi pentru astfel de situaţii neprevăzute", se menţionează în comunicat.

Aşadar, în cazul în care o persoană care circulă cu trotineta electrică sau cu bicicleta accidentează pe cineva sau provoacă o daună materială, costurile financiare rezultate pot fi preluate de asigurător, în limita de răspundere acoperită prin poliţa achiziţionată.

Totodată, dacă o asigurare de răspundere civilă dedicată trotinetelor ajută atunci când accidentul s-a produs din vina conducătorului acesteia, provocând daune unor terţi, pentru cel vinovat, o poliţă de asigurare de accidente persoane, de sănătate sau de viaţă poate fi o soluţie eficientă în cazul în care este nevoie de îngrijiri medicale.

"Aceste date ne arată importanţa asigurărilor, cu atât mai mult cu cât traficul se aglomerează o dată cu reînceperea şcolilor. Poliţele de asigurare pot reprezenta un sprijin important pentru toţi participanţii la trafic, în cazul producerii unui incident nefericit", a declarat Alexandru Ciuncan, director general UNSAR.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Despre trotinete Mircea G

Guru , ai " blocat " psihic trotinetistii ..... :rofl:

 


Re: Despre trotinete shoppy

Pai si numarul de trotinete a crescut de 20 de ori in ultimii ani.

 


Re: Despre trotinete subway guru

Mircea G wrote here:
Guru , ai " blocat " psihic trotinetistii ..... :rofl:

Nu ma cheama UNSAR…
:rofl:
Numarul bicicletelor si trotinetelor a explodat in pandemie de teama covidului…

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Despre trotinete Utilizator anonim 2

20220915_191659.jpg (1.25 MB; downloaded 1767 times)


In alte vremuri unul ca asta ce si-a lasat aici trotineta ar fi fost in cel mai fericit caz tavalit prin catran si fulgi...

 


Re: Despre trotinete ByOnu

Este plin de trotinete lasate intr-un mod usor nepoliticos. Efectiv eu cred ca-s puse la misto, adica intentionat. Refuz sa cred ca un om cu mai mult de 2 neuroni le-ar putea lasa in halul asta in drum.

 


Re: Despre trotinete Costin

Asa e peste tot... cred. Doar cateva exemple recente - Oslo, Hamburg, Hanover, Berlin...

Adica tampiti sunt peste tot. Si solutii nu prea sunt. In Oslo exista un mecanism prin care primaria amendeaza operatorul trotinetei, care la randul lui transmite amenda mai departe la utilizatorul care a lasat-o la locatia unde s-a constatat problema. In practica, mecanismul functioneaza doar pe cateva strazi din centru, unde au probabil doi-trei oameni care 'patruleaza', in rest, dumnezeu cu mila. Si chiar si acolo, nu apuci sa ii amendezi pe toti, ca de la un tampit care o lasa in mijlocul drumului pana la 'patrula' poate veni oricine sa o ia de acolo, sa mearga 500m si sa o lase in alt mijloc de drum. Deci, apa de ploaie.

 


Re: Despre trotinete subway guru

Eu as zice ca-s nesimtiti sadea, intr-o zi m-am impiedicat de una azvarlita fix in usa de intrare a blocului…

 


Re: Despre trotinete aztec

Din pacate chiar asa este.
Nesimtirea utilizatorilor de "inchiriate" e asa mare ca ajungi sa te si miri cum e posibil...
Câteodată te intrebi daca nu o fac intentionat.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421266 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use